Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος ρύθμισης αυθαίρετης σοφίτας κατηγορίας 5 (ερώτηση ιδιώτη)


Dora86

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, Didonis said:

και πως θα το βρεις ??

Υπάρχει λέει στην μαύρη αγορά μηχανικών 😐και είναι νόμιμο Αυτά μου είπαν κι επειδή μου ακούστηκε κουλό γι'αυτό ρωτάω

 

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι γατοι έχουν στοκάρει δηλωσεις κατ. 5. Ισως κάτι τέτοιο εννοει ο ετερος γάτος.

Σε κάθε περίπτωση λύση μέσα απο ανώνυμα φόρουμ δεν δοθηκε ποτε......

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, Dora86 said:

Υπάρχει λέει στην μαύρη αγορά μηχανικών 😐και είναι νόμιμο Αυτά μου είπαν κι επειδή μου ακούστηκε κουλό γι'αυτό ρωτάω

 

Δεν υπάρχει τέτοια αγορά! 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε παλιούς... και νέους συνομιλητές.. ΔΕΝ γνωρίζω να υπάρχουν παλιά παράβολα και να μπορεί να γίνει έτσι η διαδικασία, αλλά αν αυτός που στο είπε γλυκειά μου κοπέλα είναι μηχανικός και ασχολείται με αυτήν την διαδικασία, δεν του μιλάς πάλι μήπως ξέρει αυτός έναν τρόπο να κάνεις την δουλειά σου, δεν ξέρω εγώ κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Arche said:

καλησπέρα σε παλιούς... και νέους συνομιλητές.. ΔΕΝ γνωρίζω να υπάρχουν παλιά παράβολα και να μπορεί να γίνει έτσι η διαδικασία, αλλά αν αυτός που στο είπε γλυκειά μου κοπέλα είναι μηχανικός και ασχολείται με αυτήν την διαδικασία, δεν του μιλάς πάλι μήπως ξέρει αυτός έναν τρόπο να κάνεις την δουλειά σου, δεν ξέρω εγώ κάτι άλλο. 

Θα μιλήσω εφόσον ξέρω ότι υπάρχουν παλιά παράβολα δεν ξέρω αν είναι νόμιμο βέβαια

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που μιλάει για "μαύρη αγορά" είναι λαμόγιο, και πάει να σου φάει λεφτά. Βρες κάποιο σωστό μηχανικό και συνεργάσου μαζί του. Μην ψάχνεις μαγικές λύσεις, διότι δεν υπάρχουν. Μόνο "μάγοι" που σου εξαφανίζουν χρήματα υπάρχουν

Για να είσαι πλήρως καλυμμένη, προχώρησε σε εξ αρχής τακτοποίηση του κτιρίου. Τα προ 83 έχουν μειωμένο πρόστιμο (σε σχέση με τα μεταγενέστερα) η δε τακτοποίηση επιφέρει νομιμότητα για πάντα

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, tetris said:

Αυτός που μιλάει για "μαύρη αγορά" είναι λαμόγιο, και πάει να σου φάει λεφτά. Βρες κάποιο σωστό μηχανικό και συνεργάσου μαζί του. Μην ψάχνεις μαγικές λύσεις, διότι δεν υπάρχουν. Μόνο "μάγοι" που σου εξαφανίζουν χρήματα υπάρχουν

Για να είσαι πλήρως καλυμμένη, προχώρησε σε εξ αρχής τακτοποίηση του κτιρίου. Τα προ 83 έχουν μειωμένο πρόστιμο (σε σχέση με τα μεταγενέστερα) η δε τακτοποίηση επιφέρει νομιμότητα για πάντα

Δεν είναι το θέμα το πρόστιμο είναι ότι δεν ανοίγει η κατηγορία 5.Τελοσπαντων οκ ας μας μείνει το σπίτι κι ας μην μπορούμε να πουλήσουμε ποτέ βάσει κυβέρνησης....

Link to comment
Share on other sites

Tetris η σκεψη σωστη, αν εχει στοιχεια πραγματι, καποια παλια αεροφωτογραφια αν μπορει να την βρει ενας μηχανικος που καλα το ειπες θα μπορουσε να δουλεψει νομιμα μαζι της. Ναι αν βρει ο μηχανικος καποιο στοιχειο οτι υπηρχε το κτιριο πριν το 1983 τοτε μπορεί να το νομιμοποιήσει - πολύ πιθανόν- με μειωμένο κόστος καθώς φαίνεται πως μόνο η σοφίτα δεν έχει τακτοποιηθεί, τ άλλα φαίνονται ρυθμισμένα

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αυθαίρετες κατασκευές είναι προ 1983, εμπίπτουν στην κατ. 2

Αν είσαι κατ. 5, περιμένεις...

Ας μην τα ρίχνουμε όλα στις κυβερνήσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.