Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμφωνία συντεταγμένων - διαστάσεων-εμβαδού οικοδομικού τετραγώνου σε κρατική διανομή.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Διανομή του Υπουργείου Γεωργίας δεκαετιας  50 που επέχει θέση ρυμοτομικού.

Από το σχεδιάγραμμα της διανομής το ΟΤ έχει διαστάσεις 160 X 67
Από τον πίνακα συντεταγμένων της διανομής , το ΟΤ βγαίνει 159 Χ 64,8 : 1m μικροτερο μηκος και 2,2 μικροτερο πλατος,
Προφανώς δεν προκύπτει και το συνολικό εμβαδόν των οικοπεδων.

(Διευκρινίζω ότι δεν έχω κάνει μετατροπή συντεταγμένων  σε ΕΓΣΑ. Είναι τα πρωτότυπα νούμερα)

Μια πρώτη σκέψη θα ήταν να πούμε οτι η διανομή δίνει συγκεκριμένα οικόπεδα με διαστάσεις και εμβαδά και να δεχθώ
το σχεδιάγραμμα.
Με αυτόν τον τρόπο φαίνεται ότι έχει καταχωρήσει και το κτηματολόγιο τα ΚΑΕΚ και καπως ετσι εχει εφαρμοστει επι του εδαφους.

Στην περίπτωση αυτή όμως , αυτή θα βάλω στο τοπογραφικό εγώ αυθαίρετα άλλη ρυμοτομική γραμμή  και άλλο πίνακα συντεταγμένων του ΟΤ ?

Γενικά , πως χειριζόμαστε τέτοια περίπτωση ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι δόκιμος ο όρος "...θα βάλω στο τοπογραφικό εγώ αυθαίρετα άλλη ρυμοτομική γραμμή..." διότι αυτό θα σήμαινε ότι δεν έγινε μελέτη αλλά αντιγραφή συντεταγμένων, ενώ απαιτείται σημαντική μελέτη εφαμρογής ρυμοτμοικών.

Σε διανομές τέτοιας χρονολογίας πιστέυω θα έχουν ίδιας βαρύτητας σημασία:

  • Η ευρεία αποτύπωση της περιοχής.
  • Αεροφωτογραφίες και Πινακίδες ΓΥΣ.
  • Οι συντεταγμένες του πίνακα κορυφών ΟΤ.
  • Τα σχεδιασμένα σχήματα στον χάρτη της διανομής.
  • Οι αναγραφόμενες επιφάνειες και διαστάσεις στον χάρτη της διανομής.
  • Να μην θίγεται δημόσιος χώρος ή ιδιοκτησία τρίτου.

Όλα τα παραπάνω θα αποτελέσουν στοιχεία τεκμηρίωσης της μελέτης σου για εφαρμογή ρυμοτομικών και οικοδομικών γραμμών. Εγώ προσωπικά δίνω λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα στις επιφάνειες των οικοπέδων.

Link to comment
Share on other sites

@avgoust

 

Προσωπικά (και εκ του ασφαλούς εκφέροντας άποψη) θα αποτύπωνα όλα τα πρόσωπα των ομόρων μου επί της ρυμοτομικής. Θα έλεγχα επίσης πλάτος οδών. Μετά βάσει της αποτύπωσης θα έβγαζα τα συμπεράσματά μου. Σε σειρά ισχύος για τη διαμόρφωση της άποψής μου θα είχαν:

1. επιφάνεια εξεταζόμενου οικοπέδου

2. εφαρμογή ρυμοτομικής (πλάτος οδού)

3. διανομή

4. κτηματογράφηση

 

Θα έγραφα τις τελικές παρατηρήσεις μου εκθέτοντας την ασυμφωνία και θα παρέδιδα κάτι που δεν θα έγραφε μαλακίες, αλλά και που δεν θα ήταν απαγορευτικό για να γίνει τίτλος με το παραδοτέο μου. Αν ωστόσο αυτό ΔΕΝ θα ήταν εφικτό, τότε θα επικοινωνούσα στον πελάτη το πρόβλημα και θα του έδινα την ευθύνη της επιλογής, συμβουλεύοντάς τον τί θα έκανα αν βρισκόμουν στη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κρίνω κανενός συναδέλφου την δουλειά!! (από αυτά που διαβάζω όμως θέλω να παρέμβω).

Μία διανομή του 1950 είναι νέα και θεωρώ πως πρέπει να είναι "καλή". (τα 3-4 μέτρα σε μία πλευρά Ο.Τ. είναι πολλά.)

Ένα λάθος που γίνεται συχνά στις Διανομές οικισμών της Τ.Υ. είναι:

Η Τοπογραφική Υπηρεσία, στις διανομές των οικισμών, ενώ σχεδιάζει αριθμημένα  ορ. (ορόσημα) στις γωνίες των οικοδομικών τετραγώνων, ποτέ όμως δεν δίνει συντεταγμένες Χ.Υ. στα ορόσημα αυτά, αλλά στα σημεία των αξονοδιαστραυρώσεων. Επομένως είναι δικιά μας δουλεία να δώσουμε συντεταγμένες στα ορόσημα των γωνιών του Ο.Τ. που εξετάζουμε. Στο στάδιο λοιπόν αυτής της δουλειάς έχω δει, πολλές φορές, να γίνονται λάθη από συναδέλφους. 

Κάνε έναν έλεγχο, σε πρώτη φάση, γραφικά στο σχέδιο την Τοπ. Υπ (από τον κάναβο του σχεδίου), αν οι συντεταγμένες που έχεις είναι γραφικά σωστές. 

Κάνε όμως και έναν αριθμητικό έλεγχο με τις παράλληλες μετακινήσεις-τομές των ευθειών των αξόνων.   

Edited by nbr
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, nbr said:

..Η Τοπογραφική Υπηρεσία, στις διανομές των οικισμών, ενώ σχεδιάζει αριθμημένα  ορ. (ορόσημα) στις γωνίες των οικοδομικών τετραγώνων, ποτέ όμως δεν δίνει συντεταγμένες Χ.Υ. στα ορόσημα αυτά, αλλά στα σημεία των αξονοδιαστραυρώσεων. ..

Στην περίπτωση μου,  η τοπογραφική υπηρεσία μου έχει χορηγήσει εγγράφως συντεταγμένες κορυφών οικοδομικού τετραγώνου.
Δεν τις υπολόγισα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 3-4 μ. σε μία πλευρά του Ο.Τ. είναι πάντως πολλά.

Αν ραπορτάρεις τις συντετ/νες των οροσήμων στο "μητρικό σχέδιο" της τοπογραφικής υπηρεσίας "πέφτουν" καλά?

Ρώτα στην υπηρεσία αν έχουν τιμές Χ,Υ, & για τις αξονοδιασταυρώσεις? Για να κάνεις και εσύ έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τις συντεταγμένες των αξονοδιασταυρωσεων γύρω απο το ΟΤ.
Δυο τουλάχιστον από αυτές είναι λάθος και εκεί μάλλον οφείλεται το πρόβλημα.

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αυτό είναι μία επιπλέον επιβάρυνση στην δουλειά σου (το τυχερό σου δηλ.).

Εγώ θα ζητούσα από την Τ.Υ. να ξαναυπολογίσουν τα ορόσημα ή και τις τομές των αξόνων. Αυτοί εκεί έχουν όλα τα στοιχεία από τα πρωτότυπα καρνέ των αρχικών μετρήσεων πεδίου ή ακόμη και τους αρχικούς υπολογισμούς. Εγώ πάντως χρειάστηκε πάααρα πολλές φορές να ανοίξω αρχικές μετρήσεις από διάφορες διανομές. Μπορεί να είναι και ένα λάθος μεταφοράς. 

 

Υ.γρ. Το μητρικό σχέδιο του Ο.Τ. έιναι σωστά σχεδιασμένο?  

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω κάνει , έχω μιλήσει με την αρμόδια υπηρεσία για τυχόν λάθος στα νούμερα που μου χορήγησαν και αναμένω.
Όταν λες αν είναι "σωστά σχεδιασμένο"  το μητρικό σχέδιο τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Aν στο μητρικό σχέδιο (δηλ. στην πινακίδα της Τ.Υ.) ραπορτάρεις τις συντεταγμένες των οροσήμων αλλά και αξονοδιασταυρώσεων, που σου δόθηκαν απο την υπηρεσία, ταυτίζονται με τα ορόσημα και αξονοδιασταυρώσεις που είναι ήδη σχεδιασμένα ή ακόμη αν πάρεις-διαβάσεις, δηλ. γραφικά με κλιμακόμετρο, από την κάναβο του μητρικού σχεδίου, θα πάρεις κοντινές συντεταγμένες με αυτές που σου δόθηκαν.

Τα 3-4 μ. είναι μεγάλο νούμερο. Τα μεγάλα σφάλματα είναι πάντα καλύτερα από τα μικρά. 

Να ζητήσεις να δεις ο ίδιος τον φάκελο με τις μετρήσεις πεδίου και τους υπολογισμούς των στοιχείων.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.