Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερμηνεια κανονισμου πολυκατοικιας


Recommended Posts

Καλημερα σας,

 

Σας παραθετω το κανονισμο της πολυκατοικιας και ηθελα την βοηθεια σας ως προς την ερμηνεια για το ανοιγμα/κλεισιμο παραθυρο στα καταστηματα του ισογειου

Αν μπορειτε δλδ να με βοηθησετε αν απαιτει η οχι την αδεια της συνευλευσης οταν αναφερεται στο πλην των οριζοντιων ιδιοκτησιων

viber_image_2024-03-06_09-02-47-883.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για οποιαδήποτε αλλαγή στις όψεις ενός ακινήτου, στο οποίο υφίσταται Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας, απαιτείται η έκδοση της αντίστοιχης άδειας από την οικεία πολεοδομία και βεβαίως η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών αυτού.

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Για οποιαδήποτε αλλαγή στις όψεις ενός ακινήτου, στο οποίο υφίσταται Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας, απαιτείται η έκδοση της αντίστοιχης άδειας από την οικεία πολεοδομία και βεβαίως η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών αυτού.

 

Παρόλο που στο κανονισμό αναφέρει πλην των οριζόντων ιδιοκτησιων υπογείου κ ισογείου?

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Stefanos Megalos said:

Παρόλο που στο κανονισμό αναφέρει ...

εάν στον κανονισμό προβλέπει ιδιαίτερα δικαιώματα για κάποια στάθμη ή κάποια διηρημένη ιδιοκτησία πας με βάση αυτό που προβλέπει.

Φυσικά σου συνιστώ να τσεκάρεις το τι προβλέπει ο κανονισμός σου με τον δικηγόρο σου για να μη κάνεις λάθος ερμηνείες ... Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο κάποιος να καταλαβαίνει μόνο αυτό που τον βολεύει χωρίς να προσέξει αν υπάρχουν και άλλες δικλίδες ..... 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Didonis said:

εάν στον κανονισμό προβλέπει ιδιαίτερα δικαιώματα για κάποια στάθμη ή κάποια διηρημένη ιδιοκτησία πας με βάση αυτό που προβλέπει.

Φυσικά σου συνιστώ να τσεκάρεις το τι προβλέπει ο κανονισμός σου με τον δικηγόρο σου για να μη κάνεις λάθος ερμηνείες ... Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο κάποιος να καταλαβαίνει μόνο αυτό που τον βολεύει χωρίς να προσέξει αν υπάρχουν και άλλες δικλίδες ..... 

Αναφέρει ότι η γενική συνέλευση αποφασίζει ειδικώς για θέματα ανοίγματος παράθυρο ή θυρών με 900/1000 ψήφους πλην των οριζοντίως ιδιοκτησιων του υπογειου και ισογείου έχω ανεβάσει το απόσπασμα δεν φαίνεται? Ο δικηγόρος αλλά και συμβολαιογράφο μου λένε ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν εξαιρεί τα καταστήματα του ισογείου από την γενική συνέλευση η αν αντί του 900/1000 σε πάει στο 501/1000 άρα κάνεις δεν μου λέει μετά βεβαιότητας 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έτσι όπως το διαβάζω φαίνεται να τα εξαιρεί. Ακόμα και έτσι να είναι όμως θα πρέπει να πάρεις την γνώμη ενός δικηγόρου ή και συμβολαιογράφου επειδή δεν είναι και απίθανο η εξαίρεση αυτή από τον κανόνα να είναι νομικά απαράδεκτη. 

Καλύτερα να το ψάξεις νωρίτερα παρά να κάνεις εργασίες και να ψάχνεις το δίκιο σου σε αίθουσες με έδρανα.

Τέλος,  οι περισσότεροι υπάλληλοι συνηθίζεται να απολαμβάνουν την ασφάλεια της βεβαιότητας ανεξαρτήτως του εν δυνάμει δικαιώματος σου.. 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Κατάφερα και βρήκα τον κατασκευαστή και μου ανέφερε ότι το πνεύμα και η ερμηνεία είναι ότι τα καταστήματα του ισογείου να μην εμπλέκονται με την γενική συνέλευση των διαμερισματων, μπορώ με κάποιο τρόπο εγγράφως πχ από τον ίδιο αν έχω θεμα να το χρησιμοποιήσω?

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

jbosdas

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις πολύ καλά, η άποψη του κατασκευαστή, του διαχειριστή, του ιδιοκτήτη, ή οποιουδήποτε άλλου είναι απλά μία άποψη. Ο νόμος προβλέπει την εφαρμογή του κανονισμού της πολυκατοικίας. Η άποψη του κατασκευαστή θα μπορούσε βέβαια να κατατεθεί στην συνιδιοκτησία... 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2024 at 10:46 ΠΜ, Stefanos Megalos said:

Καλημέρα σας,

Κατάφερα και βρήκα τον κατασκευαστή και μου ανέφερε ότι το πνεύμα και η ερμηνεία είναι ότι τα καταστήματα του ισογείου να μην εμπλέκονται με την γενική συνέλευση των διαμερισματων, μπορώ με κάποιο τρόπο εγγράφως πχ από τον ίδιο αν έχω θεμα να το χρησιμοποιήσω?

 

Αν είναι εν ενεργεία δικηγόρος και παραδόσει έγγραφο που θα φέρει τη σφραγίδα του για την νομική ερμηνεία, αλλιώς οποιοσδήποτε άλλος δικηγόρος είναι ελεύθερος να ερμηνεύσει και να αναλάβει την ευθύνη για την ερμηνεία του κανονισμού. 

Πάντως οι μηχανικοί δεν είναι αρμόδιοι για την ερμηνεία του κανονισμού. Ακόμα και η πολεοδομία αν έχει έστω και 0,01 % αμφιβολία θα αναστείλει την άδεια και θα ζητήσει νομική ερμηνεία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να ζητά ο κανονισμός 9/10 των ψήφων για μία αλλαγή, πάει να πει ότι κάτι είχε στο συγκεντρωτικό μυαλό της η συνέλευση εξαρχής... 😆

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.