Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για αρχιτεκτονικό σχεδιασμό και ΝΟΚ με ΑΙ


Recommended Posts

Γεια σας. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ΑΙ στην αγορά στο οποίο να έχουν προστεθεί οι απαιτήσεις του Ν.Ο.Κ. Ξέρω για το Architectures.ai, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την κατά Ν.Ο.Κ. συμβατότητα. Γνωρίζει κάποιος κάτι ; Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που έχω δουλέψει ως AI το midjourney καμμια σχεση δεν εχει με την πραγματικότητα,απλά σου φτιάχνει εικόνες με βάση τα γούστα σου,τωρα πρόγραμμα AI ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΟΚ ΕΝΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ μου φαινεται αδύνατο γενικά η λογική των προγραμμάτων αυτών δεν έχει καμμία σχέση με τη πραματικότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Andrianopoulos φαντάζομαι ότι ο @Tostas μιλάει για συγκεκριμένα προγράμματα τα οποία του δίνεις την πληροφορία και απάντα βάσει αυτής. Έχω κάνει κανα δύο προσπάθειες με ανάρτηση της νομοθεσίας αλλά δεν έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα κυρίως λόγω του ότι δεν αναγνωρίζει την γλώσσα και κάποια άλλα είναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο... Είναι τα λεγόμενα personal ai... 

Αδύνατο, δεν είναι. Μια γεύση μπορούμε να πάρουμε από το ai του gov.gr, μια χαρα απαντάει

 

ScreenShot2024-03-07at18_05_34PM.thumb.png.d98feb375d8b4b478493eac515e0c8ab.pngScreenShot2024-03-07at18_06_21PM.thumb.png.9a83b7fe12bcba76f86f91e3943b7b0b.png

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό, διαπιστώνω ότι νέοι συνάδελφοι ψάχνουν "ετοιματζίδικες" λύσεις αντί να βάλουν κάτω τον κ..ο τους και να μελετήσουν προσεκτικά τη νομοθεσία. Είναι άραγε ενδεικτικό της, άνευ όρων (και ορίων), λατρείας της τεχνολογίας ή αντανακλά τη λογική της "ήσσονος προσπάθειας" σε συνδυασμό με προσωπικές ανασφάλειες?

Βέβαια το χάλι της νομοθεσίας είναι, κατ' αρχήν, αποτρεπτικό για όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με αυττήν. Θα πρέπει όμως να είμαστε επιφυλακτικοί (και σκεπτικιστές) όταν εναποθέτουμε την επαγγελματική (και όχι μόνο) αξιοπιστία μας σε κάθε είδους "μηχανές". Ένας παραπάνω λόγος είναι ότι, στη χώρα αυτή που ζούμε, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει από την πλευρά της νομοθεσίας (και όχι μόνο). Οπότε, το κάθε "έξυπνο" λογισμικό θέλει το χρόνο του μέχρι να προσαρμοστεί. Άσε που με την εξάρτησή μας από όλα αυτά τα "έξυπνα εργαλεία" βάζουμε σε αχρησία το μυαλό μας και κοντεύουμε να χαζέψουμε. 

Κι όποιος νομίζει ότι είμαι ένας γεροπαράξενος του "παρελθόντος αιώνος", ας κάνει τον κόπο να διαβάσει αυτό. Αν αντέξει μέχρι το τέλος.

Άλλωστε, είναι γνωστό από την αρχαιότητα ότι "τα αγαθά (καλά) κόποις (και όχι κόλποις) κτώνται"

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το "κόλποις" φαίνεται πως αναζητούν πολλοί...

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

jbosdas

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, jbosdas said:

@Panagiotis Andrianopoulos φαντάζομαι ότι ο @Tostas μιλάει για συγκεκριμένα προγράμματα τα οποία του δίνεις την πληροφορία και απάντα βάσει αυτής. Έχω κάνει κανα δύο προσπάθειες με ανάρτηση της νομοθεσίας αλλά δεν έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα κυρίως λόγω του ότι δεν αναγνωρίζει την γλώσσα και κάποια άλλα είναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο... Είναι τα λεγόμενα personal ai... 

Αδύνατο, δεν είναι. Μια γεύση μπορούμε να πάρουμε από το ai του gov.gr, μια χαρα απαντάει

 

ScreenShot2024-03-07at18_05_34PM.thumb.png.d98feb375d8b4b478493eac515e0c8ab.pngScreenShot2024-03-07at18_06_21PM.thumb.png.9a83b7fe12bcba76f86f91e3943b7b0b.png

Συνάδελφε ό ο ΝΟΚ,4495/17 ειδικά έτσι όπως είναι γραμμένος δεν είναι απλά μία ανάγνωση και απάντηση σα το google ,δεν έχει τη μαθηματική λογική 1+1=2 ,θελει κατανόηση δίοτι τις περισσότερες φορές ειδικά έτσι όπως είναι γραμμένος είναι της λογικής<<ήξεισ αφήξεισ ου εν πολέμω θνήξεισ>>,αναρωτιέμαι πως ένα ΑΙ θα σε βοηθάει να τοποθέτησεις το κτίριο σου σε οικόπεδο  είδικα σε περιπτώσεις που χτίζεις σε  πρώην συστήματα δόμησης όπως το συνεχές  όπου μπορείς να ακουμπήσεις με πλάγιο όριο η να αφήσει δ ανεξάρτητα τι έχει κάνει ο διπλανός,πως θα σε βοηθήσει το ΑΙ αν κανεις κατοικία σε ζοε όπου σου αναφέρει ότι η μέγιστη ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ  κτιρίου ειναι 200 τ.μ σκοπίμως δεν αναφέρει ΔΟΜΗΣΗ και συ δε ξέρεις αλλά οΎτε και ο πελοδομος αν μπορείς να εφαρμόσεις το ΝΟΚ σχετικά με το άρθρο 11, και αυτά που αναφέρω είναι αυτά που μου έχουν τύχει στα 5 χρόνια που εργάζομαι,για να μην το παώ και πιο μακρία με αρτιότητες οικοπεδων...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, και βλέπω ότι δεν έγινε κατανοητό ότι αναφέρομαι στις δυνατότητες του νέου εργαλείου με τις τεράστιες δυνατότητες που έρχεται να βοηθήσει. Δεν είπα ότι θα πρέπει να αναθέσουμε τις λύσεις στο ai !!  Τουλάχιστον όχι προς το παρόν... 

Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι πρόκειται περί της νέας τεχνολογικής επανάστασης η οποία θα ενταχθεί στην καθημερινότητά μας είτε θέλουμε είτε όχι... Η επίλυση απλών προβλημάτων έχει ήδη εκκίνησει όπως για παράδειγμα η γραμματειακή υποστήριξη του gov. Το αν θα του ανατεθούν η έκδοση οικοδομικών αδειών ή η εκδίκαση υποθέσεων, θεωρώ πως είναι ένα άλλο κεφάλαιο το οποίο όμως σε κάποιο όχι και τόσο μακρινό μέλλον, θα το αντιμετωπίσουμε. 

https://link.springer.com/article/10.1007/s13347-024-00694-3

 

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

😄 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά το Midjοurney περισσότερο σε βοηθάει στην αρχική διαδικασία της σύνθεσης, αλλά και στην τελική διαδικασία του rendering. Αλλά εγώ περισσότερο αναφέρομαι σ' αυτό που λέει ο Παναγιώτης, δηλαδή ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα που με συγκεκριμένα δεδομένα (σύμφωνα με το Ν.Ο.Κ.) να τοποθετεί το κτίριο μέσα στο οικόπεδο με δ-Δ, κάλυψη, δόμηση κλπ. Αποκλείεται τέτοιου είδους προγράμματα να αντικαταστήσουν τον άνθρωπο, αλλά σίγουρα μπορούν να τον βοηθήσουν να προσανατολιστεί μέσα στο χάος των νόμων και των παρανόμων. Πάντως θα μπορούσε κάποιος προγραμματιστής να ασχοληθεί με αυτό το θέμα, αφού υπάρχει ακόμα κενό εφαρμογής. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αυτοί οι σχεδιασμοί θέλουν ένα σταθερό περιβάλλον, εύρος αγοράς και μακροπρόθεσμους σχεδιασμούς.

Στα ελληνικά δεδομένα θα αρκούσε ένα σχετικά απλούστερο περιβάλλον. Ο μηχανικός θα πέταγε το πρόβλημα μέσα σε ένα AI-box που θα περιείχε προσομοίωση χαρακτήρων πολιτικού, δημόσιου υπάλληλου και δικαστή. Τις απαντήσεις θα τις πέρναγε μετά σε μια απλή εφαρμογή τύπου Στοίχημα και τέλος.

Πάντα σε συνεργασία με τον πελάτη, για να μη χρειαστεί και δικηγόρος ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.