Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απελευθέρωση αμοιβών


nik

Recommended Posts

...κανείς δεν υποχρεώνει τον μηχανικό να δεχτεί πράγματα και να εθελοτυφλεί...

 

τον υποχρεώνει ο νόμος να δεχτει κάποια πράγματα και η πρακτικη της πιάτσας κάποια άλλα για να ζήσει

Link to comment
Share on other sites

2. Αν γίνει η απελευθέρωση γιατί θα σημάνει πτώση της ποιότητας στη κλασσική κατασκευή? Οι κατασκευές στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν τυγχάνουν επίβλεψης από το μηχανικό, ιδιαίτερα από τον αρχιτέκτονα ή όποιο τον παριστάνει, και τον μηχανολόγο.... Η ηθική των περισσοτέρων ικανοποιείται με την εφαρμογή των στατικών (όσο γίνεται) και τη παραλαβή οπλισμού. Για όλα τα υπόλοιπα, έχουμε τη καραμέλα ότι κερδίζει ο κατασκευαστής και όχι ο μηχανικός και κοιμόμαστε ήσυχοι...

Μήπως τώρα κάθε μελετητής που συνεργάζεται με κατασκευαστή, δεν μελετά σύμφωνα με τις επιθυμίες του κατασκευαστή? Μήπως θέλει κανείς να μου πεί ότι επιβάλλει τη λύση του? Ας γελάσω...

Αγαπητέ, μπορείς να γελάσεις αλλά δεν μπορείς να με προσβάλλεις. Ο όρος (των περισσοτέρων) σημαίνει το σύνολο. Και εγώ δεν ανήκω σε αυτό όπως και αρκετοί άλλοι που γνωρίζω.

 

3. Οσο για συνυπευθυνότητα, δεν θα σχολιάσω τίποτα.... Πραγματικά θα έπρεπε ο μηχανικός (γιαυτό είναι μηχανικός και όχι εργολάβος) να είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή της μελέτης προς το κράτος και προς τον μελλοντικό ιδιοκτήτη....

Αν εσύ νομίζεις πως κάνεις σωστή επίβλεψη, δηλαδή δεν σου φεύγει τίποτα από ότι προβλέπει η μελέτη, οι υπόλοιποι γνωρίζουμε πως αν ο σιδεράς, ο μπετατζής, ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος έβαζαν κάπου την υπογραφή τους, όχι μόνο για την δουλειά τους αλλά και για την μη καταστροφή των άλλων εργασιών, τότε θα κάνανε σωστότερες ματίσεις, καλύτερες δονήσεις, ποιος προσεγμένες διανοίξεις οπών.

 

4. Η διαμόρφωση των συνθηκών Αρχιμηχανικού που σφραγίζει τα πάντα και άλλων που κάνουν μελέτες απλώς ως χειριστές Η/Υ δεν τις επέβαλε ο κατασκευαστής και πόσο μάλλον η ανεργία... Απλώς προέκυψε ότι η κατασκευή αφήνει περισσότερα λεφτά οπότε γιατί να ασχολούμαι.... Και εδώ η λύση είναι απλή... Απλώς δεν το κάνω... Ειλικρινά είναι βαρετό να κλαίγεται κάποιος για κάτι που το κάνει μόνος του, χωρίς να υποχρεώνεται...

Σε ποιους αναφέρεσαι?

 

5. Ο μηχανικός με τη σημερινή κατάσταση είναι ο απόλυτος άρχοντας... Ξέρετε άλλο επάγγελμα που να προπληρώνεται μια αμοιβή για υπηρεσίες που είναι αμφιβόλου ποιότητας και δεν καθορίζονται ποτέ επακριβώς αφού ο ιδιοκτήτης δεν είναι γνώστης? Δηλαδή, όταν αγοράζεις κάτι, ξέρεις τους νόμους των εγγυήσεων, του εμπορίου, της επιστροφής χρημάτων και προπαντός πληρώνεις αφού πάρεις το προϊον στα χέρια σου!!!

Λοιπόν μην ακούω αχάριστες δηλώσεις...

Για ποιο πράγμα προπληρωνόμαστε? Απόλυτος άρχοντας με μόνη δύναμη την παραίτηση από την επίβλεψη κάτι που σημαίνει την αυτοκτονία του?

Μάλλον πρέπει να μην είμαστε αχάριστοι.

 

6. Οσο για τη κατάσταση που διαμορφώνεται, με εταιρίες και υπαλλήλους μηχανικούς, αυτό όντως ισχύει παγκόσμια και αν νομίζετε ότι υπάρχουν αλλού τόσα μεμονωμένα γραφειάκια του ενός ατόμου όπως στην Ελλάδα, κάνετε λάθος... Σε αυτό το κομμάτι πραγματικά η Ελληνική αγορά είναι εξαίρεση...

Εχοντας μεγάλη εμπειρία από διάφορα φόρουμ μέσα από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ όπως ΜΑΧ, revit, autocad κλπ βλέπω ότι όλοι μιλάνε για εταιρίες και σχήματα και ποτέ σχεδόν για ατομικές επιχειρήσεις...

Και τι σημαίνει αυτό? Και η Αγγλία είναι γεμάτη gay. Ε και ?

 

 

....Τα υπόλοια δεν αντέχω.. πάω στην πισίνα να βουτήξω γιατί δεν αντέχω άλλο.... από βδομάδα φρέσκα ψάρια

Ενας αχάριστος άρχοντας της οικοδομής .....

Link to comment
Share on other sites

...γνωρίζουμε πως αν ο σιδεράς, ο μπετατζής, ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος έβαζαν κάπου την υπογραφή τους, όχι μόνο για την δουλειά τους αλλά και για την μη καταστροφή των άλλων εργασιών, τότε θα κάνανε σωστότερες ματίσεις, καλύτερες δονήσεις, ποιος προσεγμένες διανοίξεις οπών....

αυτο λέω και γω, έλεος πλέον. αν κάποιος πρεπει να περάσει για πιστοποίηση ειναι πρώτα όλοι αυτοι που γυροφέρνουν μεχρι να τελειώσει μια οικοδομή, που πλεόν ουτε αλβανικά μιλάνε που τα'χουμε μαθει

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ JTB, να σου πω τι άλλο είναι (και όχι μόνο ακούγεται) αστείο;

 

Να μιλάει υποτιμητικά κάποιος που, κατά δήλωσή του, κάνει μελέτη - κατασκευή - ανακαίνιση και φωτορεαλισμό τεχνικών έργων, για την ηθική και την σοβαρότητα των Μηχανικών.

Να ειρωνεύεται το επάγγελμα, την επιστημονική επάρκεια των μελετητών Μηχανικών, την ποιότητα των μελετών τους και τα τεχνικά γραφεία.

Να χλευάζει τίτλο διπλωματούχου Μηχανικού.

Να παριστάνει ότι γνωρίζει τις έννοιες αρχιτεκτονική και στατική μελέτη και να κρίνει περιφρονητικά το δικαίωμα υπογραφής.

Να απαξιώνει τα χρόνια σπουδών των Μηχανικών και να τους οικτίρει για τον -κατά την γνώμη του- άδικο κόπο τους.

Τέλος, να έχει το θράσος να τ' αναφέρει όλ' αυτά σε forum Μηχανικών και να περιμένει σοβαρή απάντηση.

 

Άραγε, μας επιτρέπετε να έρθουμε (ανά ομάδες) στο γραφείο σας για να μας διδάξετε την ορθή εκπόνηση μελετών;

Link to comment
Share on other sites

 

Άραγε, μας επιτρέπετε να έρθουμε (ανά ομάδες) στο γραφείο σας για να μας διδάξετε την ορθή εκπόνηση μελετών;

 

Να μην έρθουμε μόνο σαν τους αριστερούς που περιγράφει ο agrafiot!:P

 

Φιλικά

mred-akias

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω από το τέλος....

Δεν είμαι προκλητικός και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν, ειδικά στα μέλη του φόρουμ αυτού... Αλλωστε, είμαι πολύ νέο μέλος και (έστω με κακή αρχή) προσβλέπω σε μελλοντικές φιλίες, συνεργασίες, γνωριμίες...

Οσο για το ζήτημα της δικής μου επίβλεψης, βάζω στοίχημα ότι είναι χειρότερη από των περισσοτέρων από εσάς... Σε καμία περίπτωση όμως αυτό δεν μειώνει την ευθύνη...Οσο για τη καθημερινότητα στο εργοτάξιο, είναι σίγουρο ότι δεν συγκρίνεται εύκολα με άλλα επαγγέλματα... και οι δυσκολίες είναι πολλές... πολλά και πράγματα και οι λεπτομέρειες που πρέπει να δούμε... αλλά και πάλι αυτό δεν αλλάζει την ευθύνη....

Οσο για την απάντηση του Chilon το μόνο που έχω να πώ είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν κάνω αυτό που λές, από που κατάλαβες κάτι τέτοιο...

Πως συμπεραίνεις ότι ειρωνεύομαι το επάγγελμα και ειδικά την επιστημονική γνώση και κατάρτιση του διπλωματούχου μηχανικού?

Αυτό που αμφισβητώ είναι η επαγγελματική του ακεραιότητα και δέχομαι ότι πολλές φορές είναι θύμα των καταστάσεων... Ομως αυτό έγινε το κρυσφύγετο κάθε τεμπέλη, να λέει δηλαδή ότι έτσι λειτουργεί η πιάτσα... Οσο για τους υπαλλήλους της Πολεοδομίας που είναι επίσης μηχανικοί και τα παίρνουν σε αυτοψίες και διεκπεραίωση φακέλου, να μην αναφέρουμε τίποτα επειδή πριν κάποια χρόνια τελειώσαν το Πολυτεχνείο και αυτοί?

 

Ακόμη και αν ήμουν περιπτεράς και έγραγα στο φόρουμ αυτό, θα περίμενα μια διαφορετική επιχειρηματολογία, δεν καταλαβαίνω γιατί σας φαίνονται τόσο πρωτόγνωρα αυτά που λέω... Δυστυχώς ισχύουν σε πολλές περιπτώσεις...

 

Για να αναλύσω τα περί συνυπευθυνότητας, θέλω να σας ενημερώσω ότι και εγώ όπως όλοι μας δεν αισθάνομαι άνετα να παίρνω μόνος την ευθύνη για όλες τις δουλειές που εκτελούν άλλοι, οι οποίοι πολλές φορές είναι επιλεγμένοι από τον πελάτη ο οποίος προφανώς δεν γνωρίζει τις ικανότητές τους παρά μόνο τη τιμή που τον χρεώνουν... Ούτε φαντασιώνομαι ότι είναι εφικτό να μη σου ξεφύγει τίποτα... Απλώς θεωρώ ότι η επίβλεψη μιας οικοδομής έχει περιοριστεί στο ελάχιστο, σε αυτό που τη κρατά όρθια (σκελετός) και τίποτε άλλο...

Τέλος πάντων, ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλλα κάποιους, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου....

Πιθανώς να είναι δύσκολο να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους...

 

rigid_joint, μάλλον όλα καταλήγουν σε αυτό που λές εσύ....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε την εντύπωση, ερίτιμε jtb, ότι περιμέναμε εσάς για να κρίνετε το επάγγελμα του Μηχανικού, πλανάσθε πλάνην οικτρά.

 

Παρ' όλο που περιποιεί τιμή σε έναν ταπεινό Μηχανικό -όπως εμένα- η αναφορά του ονόματός μου από εσάς, θεωρώ περιττή την οποιαδήποτε απάντηση στα άκρως προσβλητικά σχόλιά σας.

Το γεγονός ότι συνεχίζετε να είστε προκλητικός, δεν μου προξενεί έκπληξη· ήταν αναμενόμενο.

 

Δεν μας αφήνετε στην ησυχία μας να παριστάνουμε -κατά την βαρυσήμαντη δήλωσή σας- τους Αρχιμηχανικούς που σφραγίζουν τα πάντα, ακόμα και τις μελέτες που κάνουν άλλοι ως χειριστές Η/Υ;

Κι εσείς να συνεχίσετε το, μελέτη - κατασκευή - ανακαίνιση και φωτορεαλισμός τεχνικών έργων, επάγγελμά σας;

Link to comment
Share on other sites

@JTB

 

Γιατί δεν το λένε απλώς κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής? Λες και εμποδίζεται κανείς να ζητήσει προς τα πάνω...

 

Οι απελευθερώσεις σε προιόντα και υπηρεσίες που δεν είναι ολιγοπωλιακά νοούνται πάντα προς τα κάτω. Κι επειδή είμαστε πάρα πολλοί και ως συντεχνία σε αυτά τα θέματα είμαστε μούφα ' date=' θα γίνουμε το μεγάλο παζάρι.

 

Οι κατασκευές στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν τυγχάνουν επίβλεψης από το μηχανικό, ιδιαίτερα από τον αρχιτέκτονα ή όποιο τον παριστάνει, και τον μηχανολόγο.... Η ηθική των περισσοτέρων ικανοποιείται με την εφαρμογή των στατικών (όσο γίνεται) και τη παραλαβή οπλισμού

 

Γενικεύεις αυθαίρετα . Η επίβλεψη γίνεται και μάλιστα κάτω από δύσκολες συνθήκες (δες παρακάτω). Αν κάποιοι συνάδελφοι δεν την κάνουν σωστά αυτό δεν αφορά το σύνολο.

 

Οσο για συνυπευθυνότητα' date=' δεν θα σχολιάσω τίποτα.... Πραγματικά θα έπρεπε ο μηχανικός (γιαυτό είναι μηχανικός και όχι εργολάβος) να είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή της μελέτης προς το κράτος και προς τον μελλοντικό ιδιοκτήτη.... [/quote']

 

Είσαι μηχανικός ? Κάνεις επιβλέψεις ? Πως λες τέτοια πράγματα ?.

 

Ο μηχανικός με το σημερινό νομικό πλαίσιο είναι ο μόνος και αποκλειστικός υπεύθυνος για την εφαρμογή της μελέτης.

 

Μήπως μπερδεύεις τον επιβλέποντα με τον εργοδηγό?. (Αλήθεια για δες , πόσοι πληρώνουν για εργοδηγό ?)

 

Ποιόν ιδιοκτήτη μου λες τώρα ? Αυτόν που κοιτάει να κάνει οικονομία στα σίδερα και σπάει τον κουμπαρά στο πλακάκι ?

 

Αυτόν που ακούει και ενστερνίζεται την γνώμη του κάθε τυχάρπαστου γείτονα - ξάδερφου - εμπειροτέχνη - αρχι(δια)μάστορα ?

 

Αλλά έτσι είναι , αυτοί που δεν φέρουν καμμία νομική ευθύνη κάνουν τους ξύπνιους , πετάνε κι ένα "έλα μωρέ δεν έχει ανάγκη " ή "δεν γίνεται" και καθαρίζουν.

 

Για να ήταν ο σιδεράς συνυπεύθυνος για την ορθή τοποθέτηση και θα σου'λεγα εγώ αν γίνεται και αν έχει ανάγκη.

 

Εγώ επάνω στην οικοδομή είμαι από τον νόμο υπεύθυνος για όλα , για ότι μπορείς να φανταστείς και δεν με στηρίζει νομικά τίποτα. Μόνο ο τσαμπουκάς μου και το στομάχι μου.

 

Ξήλωσα κάποτε ένα σιδερωμένο ραντιέ που ήταν αισχρό έως επικίνδυνο , κι ο άλλος σκεφτόταν τα χαμένα μεροκάματα.

 

Αλλος πιάνει και ρημάζει με άσχετες παρεμβάσεις τις όψεις του κτιρίου και κάνει τον Αρχιτέκτονα να ντρέπεται και να κατεβάζει την ταμπέλα του.

 

Ο άλλος νοικιάζει εξοπλισμό πυρασφάλειας ίσα - ίσα για να περάσει τον έλεγχο και μετά τον ξηλώνει. Κι ο μηχανολόγος μένει μ******* στο τέλος.

 

Ο άλλος πάει να δώσει 300 - 400 χιλιάρικα να αγοράσει οικόπεδο και σκέφτεται τα χρήματα του τοπογραφικού.

 

Λοιπόν ποιος ιδιοκτήτης , σε παρακαλώ τώρα.

 

Θέλεις κι άλλα ?

 

Πρήζεις τους εργάτες να τηρούν τα μέτρα ασφαλείας σε βαθμό που γίνεσαι γραφικός , δεν εφαρμόζουν τίποτα πέφτει ο άλλος και τσακίζεται παρ'τον μέσα τον μηχανικό.

 

Δεν φράζει ο άλλος το εργοτάξιο γιατί που να ξοδεύεται τώρα , πέφτει ένα παιδί στην εκσκαφή το απόγευμα , μέσα ο μηχανικός.

 

Εμένα ποιός με στηρίζει ξαναλέω. Πρέπει να παίζω μπουνιές δηλαδή ?

 

Και στην τελική με την ηλίθια και παντελώς λαικίστικη ρύθμιση Πεπονή ,ο μηχανικός είναι ο μόνη κατηγορία πολίτη για τον οποίο δεν ισχύει η παραγραφή.

 

Ο μηχανικός με τη σημερινή κατάσταση είναι ο απόλυτος άρχοντας... Ξέρετε άλλο επάγγελμα που να προπληρώνεται μια αμοιβή για υπηρεσίες που είναι αμφιβόλου ποιότητας και δεν καθορίζονται ποτέ επακριβώς αφού ο ιδιοκτήτης δεν είναι γνώστης?

 

Για ρώτα συναδέλφους μας που έχουν φάει κάτι φέσια μέχρι τα γόνατα και τρέχουν να εισπράξουν την αμοιβή τους διότι ο άλλος άλλαξε γνώμη. Η γιατί έμεινε η οικοδομή στα μπετά 10 χρονάκια και ο άλλος κυνηγάει να πληρωθεί την επίβλεψη του.

 

Και ποιές είναι οι υπηρεσίες αμφιβόλου ποιότητας που λες και μας προσβάλεις όλους ? Δες μόνο τα ερωτήματα στο forum από συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων οι οποίοι αναζητούν το καλύτερο δυνατό και ξαναπες μου.

 

Τώρα τελευταία "παίζει" και ο τίτλος "Αρχιτέκτονας Μηχανικός".... Επίσης παγκόσμια πρωτοτυπία...

 

O τίτλος Αρχιτέκτων Μηχανικός υπάρχει εδώ και μερικές δεκαετίες . Σε εποχές μάλιστα που ο υπολογισμός των κατασκευών ήταν στοιχειώδης και καλυπτόταν σε 3-4 χειρόγραφες σελίδες ανταποκρινόταν εν πολλοίς και στην πραγματικότητα. Σήμερα κανένας Αρχιτέκτονας δεν κάνει στατικά. Εκτός του ότι πλέον δεν ξέρει ' date=' δεν το γουστάρει

 

Αλλά είναι λυπηρό να θυσιάζουν τόσο εύκολα όλοι αυτοί που τρώνε τα νιάτα τους στα έδρανα του Πολυτεχνείου, την αξιοπρέπειά τους και τις γνώσεις τους για "τα φράγκα"!!!

 

Επειδή ακριβώς έφαγα τα νιάτα μου διαβάζοντας , επειδή είμαι φορτωμένος όλες τις ευθύνες του κόσμου , επειδή η ψυχική μου ηρεμία κατά καιρούς χάνεται λόγω της δουλειάς ναι θέλω τα φράγκα μου.Θέλω να υπάρχει κάτω όριο στις αμοιβές μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.