Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

sissy_arch "Επίσης τι έχει ισχύ?το σχέδιο της σύστασης ή τι αναγράφει η ίδια η σύσταση???"

 

αν εννοεις οτι,

- στην αδεια εχουν συγκεκριμενα τμ. ανα χωρο. [συμπληρωσα αυτο για ολοκληρωση της περιγραφης]

- στο συμβολαιο της συστασης εχουν επισυναψει κατοψη με "διαφορετικα" τμ  ανα διηρημενο χωρο,

- αλλά στην περιγραφη της συστασης στο συμβολαιο εδωσαν σε καθε εναν   "διαφορετικα" τμ

- και στην πραγματικοτητα ειναι -ξανα-  διαφορετικα

 

δξ ποιά ακριβως αυθαιρεσια  εχεις και πώς μπορει να λυθει

 

να μιλησεις με τον συμβ/φο

 

[δεν λες αν υπαρχουν και διπλανες ΟΙ -ή και όροφοι- και αν και αυτες εχουν διαφορές...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

sissy_arch

 

.............ενώ στα σχέδια είναι τα τετραγωνικά του υπογείου καταστήματος όσα είναι πραγματικά,η σύσταση το αναγράφει 5τμ λιγότερα.......

 

                                   ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ             ΑΔΕΙΑ          ΣΥΣΤΑΣΗ-αναγραφή            ΣΥΣΤΑΣΗ-σχέδιο

ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΤΑΣΤ               96,71τμ.               90,61τμ.               88,00τμ.                   92,56τμ.

 

 

Αυτό που γράφεις ,πού φαίνεται  ακριβώς;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για το 5, ήταν λόγω ταχύτητας που έγραφα, επειδή μόλις είχα μετρήσει τη σκάλα από υπόγειο σε ισόγειο.(μπας και η σκάλα είναι η "πέτρα του σκανδάλου")

Από το συμβολαιογράφο περιμένω απάντηση....

Οι όροφοι, έχουν δύο διαμερίσματα έκαστος (6 υπερκείμενοι συνολικά) και έχω κάνει αυτοψία σε διαμέρισμα του 4ου και του 6ου. Μάλιστα είναι και τα απέναντι (δηλαδή όχι της ίδιας πλευράς). Οι αυτοψίες αυτές επιβεβαίωσαν το scale που έχει γίνει ουσιαστικά στην κάτοψη, δηλαδή μια γενικότερη μεγέθυνση της οικοδομής, και δυστυχώς οι παραβάσεις αυτέςδεν ήταν ούτε εκεί εντός του ανεκτού και πήγα με τακτοποίηση (καλά έχουν μικρύνει και οι φωταγωγοί αλλά οκ σας τα λέω γενικά).(Σημ ότι δε ζήτησα συναίνεση τα πήγα με το ότι έχει γίνει εκ κατασκευής απλά με υπεύθυνη ιδιοκτήτη, γιατί οι μισοί ιδιοκτήτες είναι εξωτερικό και να θελα δλδ δεν υπήρχε περίπτωση) 

Link to comment
Share on other sites

sissy_arch    (Σημ ότι δε ζήτησα συναίνεση τα πήγα με το ότι έχει γίνει εκ κατασκευής απλά με υπεύθυνη ιδιοκτήτη, γιατί οι μισοί ιδιοκτήτες είναι εξωτερικό και να θελα δλδ δεν υπήρχε περίπτωση)

 

το αρθρο 98 ειναι ακομα στον "αερα",

για το εάν απαιτειται εκ κατασκευης και σε ολους τους οροφους  σωρευτικα ή οχι

και αναμενονται διευκρινησεις

 

Μαλλον θα χρειαστει  να κανεις τροποποιησεις συστασης...

 

Θεωρω  οτι βιαστηκες

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σωστα...

θεωρω και εγω οτι δεν πανε σωρευτικα

αλλά υπαρχουν και αντιθετες αποψεις, με εξ ισου  σοβαρα επιχειρηματα

ως προς την ακριβή  ερμηνεια του χρησμου...

 

εξ αλλου αι Πυθίαι  συσκεπτονται...απο τριμηνου για το θεμα αυτο-και οχι μονον....

 

δεν μπορει...καποια στιγμη θα ανακοινωσουν τον...χρησμον... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Με το σωρευτικά τι εννοείς ακριβώς?Εγώ πάω με το α. Και βασικά αφού έχω σχέδιο σύστασης του 70 που δείχνει τους φωταγωγούς μικρότερους λες δεν είμαι οκ?τροποποίηση θα γίνει σίγουρα πριν την πώληση τους.αλλά νόμιζα είμαι οκ....λες όχι εσυ????

5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με
παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος
ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρή-
στου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή
αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών
συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις:
Τεύχος Α’ 167/03.11.2017 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ TΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 3211
α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέ-
γερση-κατασκευή της οικοδομής 
Link to comment
Share on other sites

ναι,

 

αλλα,  διαβασε ολο το αρθρο, διοτι,

μετα συνεχιζει το αρθρο  98  "και β' οταν η αυθαιρετη επεκταση υφισταται σε ολους τους οροφους........"

και ρωταμε το α' χωριστα και το β' χωριστα

ή εννοει α+β  μαζι...

Link to comment
Share on other sites

A!!!οκ. τώρα κατάλαβα το ερωτηματικό που υφίσταται. Στην περίπτωση μου συνυπάρχει και το β, αλλά εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν εννοεί ο νομοθέτης να συνυπάρχουν και τα δύο. Ή αυτό θα θεωρούσα πιο "λογικό" όσο διέπει λογική τέτοιες νομοθετήσεις...

 

 

Συνεχίζεις να θεωρείς ότι, παρόλο που σε κάθε περίπτωση είμαι μέσα είτε σωρρευτικά είτε όχι, βιάστηκα???

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

εγω θα περιμενα  αλλαγες και διευκρινισεις

 

υπαρχουν -αλυτα- θεματα με  την τροποποιηση της συστασης ΟΙ

-απο ποιόν

-υπερ ποίου

-σε ποσους θα γινει η τροποποιηση?

- πώς θα γινει τροποποιηση σε ολους, αφου απαιτειται να ειναι τακτοποιημενοι?

-τι γινεται αν καποιος ειναι εξαφανισμενος

-τι γινεται αν υπαρχει ποσοστο "αγνωστος" στην οικοδομη

 

κλπκλπ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.