Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή τελών για χρήση Πρασιάς ως χώρος στάθμευσης.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ενοικιάζω ένα κατάστημα με πρόσοψη 6 μέτρα και απόσταση έως το πεζοδρόμιο 4 μέτρα ( πρασια).

Μετά τα 4 μέτρα υπάρχει πεζοδρόμιο 1 μέτρο φάρδος και μετά ο δρόμος.

Έχω ζητήσει από το δήμο άδεια για σήμανση με ταμπέλες. Απαγόρευση στάθμευσης  ( όριο από έως ) για τις ώρες  από 9 έως 14:00  λόγο φορτοεκφόρτωσεων και άδεια για κατασκευή ράμπας ώστε να έχω τρόπο για φορτοεκφόρτωση.

Έχω καταθέσει κάτοψη και σκαρίφημα από μηχανικό με όλα τα μέτρα που ζητήθηκαν.

Το αποτέλεσμα ήταν να μου ζητήσουν 120 ευρώ το μήνα ως τέλη για τη χρήση του χώρου ισχυριζόμενοι το χαρτί του μηχανικού που δείχνει 6 μέτρα πρόσοψη επί 2 μέτρα που θα χρειαστεί κάποιο όχημα ώστε να σταματήσει για φορτοεκφόρτωση.

12 τετραγωνικά δηλαδή επί 10 ευρώ το μήνα.

Και η ερώτηση είναι .

Είναι λογικό??

Μου ζητάνε 120 ευρώ το μήνα για να έχω πρόσβαση στη πρασια του οικοπέδου??

Δε ζητάω κατάληψη χώρου αλλά είσοδο στη πρασια που εμφανίζεται σε όλα τα έγγραφα του μηχανικού και της κάτοψης.

Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

 Αυτό που ζητάς λέγεται κατάληψη κοινόχρηστου χώρου (οδοστρώματος και πεζοδρομίου) και υπόκειται σε δημοτικό τέλος. 

Η μόνη είσοδος που χορηγείται ατελώς, και λέγεται "έγκριση απότμησης πεζοδρομίου", είναι αυτή για την πρόσβαση σε νόμιμες θέσεις στάθμευσης του οικοπέδου. Εννοείται ότι, σε όλο το πλάτος της, απαγορεύεται η στάθμευση επί του οδοστρώματος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δε ζητάω κατάληψη ούτε του πεζοδρομίου ούτε του οδοστρώματος.

Ζητάω πρόσβαση στη πρασια του οικοπέδου και όχι για μόνιμη θέση στάθμευσης αλλά για χρήση φορτοεκφόρτωσης όταν πρέπει να γίνει.

Σας επισυνάπτω το σχέδιο του μηχανικού.

 

IMG_20240312_224726.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είναι

Για να μπορεί να σταθμεύσει όχημα επί του οδοστρώματος οποιαδήποτε ώρα (άρα να είναι ελεύθερη η συγκεκριμένη θέση πάντα), απαιτείται άδεια κατάληψης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβός  Δήμος για άδεια στάθμευσης, φωρτοεκφόρτωσης, μη κλεισίματος βιτρίνας καταστήματος να ζητάει 10€ το τετραγωνικό μέτρο για μερικές ώρες τον μήνα

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ υπερβολικό και πόσο μάλλον όταν αντί αυτού είσαι αναγκασμένος να κλείσεις το δρομο

Link to comment
Share on other sites

Το κλείσιμο του δρόμου επιτρέπεται μόνο μετά από έγκριση της τροχαίας. Αν το κάνεις χωρίς άδεια, κινδυνεύεις με χοντρό πρόστιμο (και όχι μόνο...). Επίσης, πρόστιμο επισύρει και η τοποθέτηση εμποδίων επί του οδοστρώματος ώστε να "δεσμευτεί", έστω και προσωρινά, θέση στάθμευσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτά και για αυτό το λόγο πήγα και στο Δήμο και πλήρωσα μηχανικό για όλη τη διαδικασία.

Αλλά όχι και 120 ευρώ το μήνα για μια σήμανση η οποία θα με καλύπτει για 4  ώρες τη μέρα ( 9:00 me 14:00 ) και μόνο καθημερινές.

Τα θεωρώ υπερβολικά πολλά.

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arche said:

....να κλείνεις τον δρόμο 3 ώρες μειωνόταν η τιμή?

ναι αμέ.... θα τρέξουν να κάνουν έκπτωση ....

και θα πρέπει να έχουν κάθε μέρα αστυνομικό να περνάει να ελέγχει τις ώρες...

συνοπτικά.... δεν παίζει τέτοιο σενάριο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.