Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tzenι 88

μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση προϊσταμένου για κτίσμα προ του 55 με χρήση απ' ευθείας καταστήματος

πολύ πιο απλή διαδικασία (αλλά αυτό εξαρτάται λίγο έως πολύ από την πολεοδομία σου ειδικά αν βρίσκεσαι σε επαρχία τα πράγματα είναι πιο απλά)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

 

μήπως ξερει κανείς περίπου ποσά τετραγωνικά χρειάζοναι για (μίνι μάρκετ).και πως πρέπει να ειναί διαμορφωμένο το εσωτερίκο του κτιριου??για τον υγειονομικό έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε την υγειονομικη διαταξη Α1β / 8577 / 1983, γιατι απο οτι καταλαβα δεν το εχεις κανει. Ειναι απαραιτητο.

Εχει πινακες με τα τετραγωνικα που απαιτουνται για καθε περιπτωση καταστηματος.

Επισης γραφει οσα θες να ξερεις για την διαμορφωση του καταστηματος.

Προσεξε μονο να κατεβασεις ενημερωμενη εκδοση του νομου, να εχουν διορθωθει μεσα δηλ οσα αναθεωρηθηκαν με μεταγενεστερους νομους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας

το ξερω σας εχω ζαλισει οπως και εγω εχω ζαλιστει με την υποθεση. τωρα προεκυψε κατι αλλο το κτιριο οταν εγινε το52 ηταν πετρινο τωρα δεν εχει καμια σχεση με την φοτο που εχει η πολεοδομια το εχει αλλαξει τελειως ο πελατης το εχει ανακαινισει (σοβαδες κτλ). σ 'αυτη την περιπτωση τι γινεται? μου ειπαν οτι μπορει να υπαρξει προβλημα, ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

για τον κλαδο μου (Ηλεκτρολογος Μηχ) ξερω πολλα αλλα απο τα δικα σας λιγα.

Θελω να μαθω αν μπορει με καποιον τροπο να βγαλει αδεια καποιος για παρασκευη καφε και χυμων και μονο αυτα,για περαστικους μονο,σε καταστημα

11 τετραγωνικων.

Αν οχι τι θα μπορουσε να πουλα υγειονομικου ενδιαφεροντος ενας τετοιος χωρος ?

Link to comment
Share on other sites

Δες την Υπουργ. Απόφ. Αριθμ ΑΙβ/8577/ΦΕΚ 526 Β/ 8-9-1983 και συγκεκριμένα στο άρθρο 42 στην παρ. 3.β λέει για :Αναψυκτήρια περίπτερα, και τι σερβίρουν, και στην παρ 5.α μιλάει για 8 μ2 απαιτούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.