Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό χειμώνα σε όλους

Για πρώτη φορά καλούμε να μετατρέψω κατάστημα σε κατ υγειονομικού ενδιαφέροντος

Αφού διάβασα ότι υπήρχε διαθέσιμο και έβγαλα τα συμπεράσματα μου, θέλω τώρα να ρωτήσω τα παρακάτω πιο πολύ για επιβεβαίωση

Exω ισόγειο 60τμ + πατάρι 30 τμ + υπόγειο 60τμ.

Το υπόγειο στην άδεια χαρακτηρίζεται ως αποθήκη

Το πατάρι υπάρχει με ξεχωριστό σχέδιο στο φάκελο αδείας με τίτλο κάτοψη παταριού. Η άδεια είναι του 1987 στην κάτοψη του παταριού υπάρχει υπολογισμός στον οποίο αναφέρεται ξεκάθαρα ότι η επιφάνεια του παταριού είναι < του 50% της επιφάνειας του ισογείου καταστήματος Στο διακαλ όμως δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει μετρηθεί στη δόμηση γιατί το δια. καλ. έχει όλες και όλες δύο σειρές υπολογισμούς χάρις ιδιαιτέρες αναλύσεις.

 

1. Μπορώ να βάλω τις τουαλέτες στο υπόγειο ή το πατάρι την στιγμή που και οι δύο χώροι έχουν καθαρό ύψος > 2,40 μ. και είναι νόμιμοι ?

]2. Με τα wc ΑΜΕΑ τελικά είναι υποχρεωτικά για κατάστημα άνω των 100 τμ ή για δυναμικότητα > 50 ατόμων ?

3. Το πατάρι μπορεί να φιλοξενήσει τραπεζοκαθίσματα ή πρέπει να αποδειχτεί ότι έχει μετρηθεί στην δόμηση ώστε να θεωρείτε χώρος κύριας χρίσης ?

4. Στην ωφέλιμη επιφάνεια ( οφ. επιφ. / 1,40) την υπολογίζω χωρίς τουαλέτες, μπουφέ κτλ

Ευχαριστώ
Edited by manost
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Μπορείς να τις βάλεις αλλά επειδή μάλλον δεν υπάρχουν στην άδεια χρειάζεται νέα οικοδομική άδεια ώστε να μπουν τώρα

 

2. Ανω των 100 τμ σύμφωνα με

Αποφ-Υ1γ/ΓΠ/94643/07 Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, τροποποίηση, συμπλήρωση της Α1β/8577/83 ΦΕΚ-1384/Β/3-8-07

4. Στην παρ.3, του Αρθ-25 της αναφερομένης ΥΔ προστίθεται εδαφ.ε , ως εξής:

"ε. Καθίσταται υποχρεωτική η ύπαρξη αποχωρητηρίων για άτομα με ειδικές ανάγκες καθώς και η πρόβλεψη άλλων διευκολύνσεων για τα άτομα αυτά, οι οποίες περιγράφονται στην ισχύουσα πολεοδομική νομοθεσία και ιδιαίτερα στις προδιαγραφές του ΥΠΕΧΩΔΕ, "Οδηγίες σχεδιασμού - σχεδιάζοντας για όλους " σε όλα τα νέα καταστήματα συνάθροισης κοινού που έχουν εμβαδόν εκατό 100 τμ και πλέον καθώς και η προσαρμογή των ήδη λειτουργούντων".

 

3.Για να τοποθετήσεις τραπεζοκαθίσματα πρέπει να πάρεις βεβαίωση χώρου κύριας χρήσεως

 

4. Ναι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε καλημέρα , σε ευχαριστώ για την απάντηση

 

Βεβαίως και θα βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης σε υγειονομικού ενδ.και εσωτερικών διαρρυθμίσεων. Το wc στα σχέδια της άδειας (1978) βρίσκετε στο ισόγειο. Πιστεύω ότι με την νέα άδεια μπορώ να τα μετακομίσω στο υπάγει αρκεί ( παρακαλώ διόρθωσε με ) να έχω καθαρό ύψος 2,10μ και σκάλα τύπου Ι (πλάτους 1,20μ)

Σχετικά με τα τραπεζοκαθίσματα στο πατάρι βρήκα, στο forum, κάτι σχετικό στο ΓΟΚ του 73 ότι αν το πατάρι είναι ½ του ισογείου μπορεί να φιλοξενήσει τραπεζοκαθίσματα, άρα μπορώ να πάρω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσεως ?

Link to comment
Share on other sites

Αν φαίνεται στην άδεια σαν χώρος καταστήματος με ύψος 2,4 το πατάρι τότε μάλλον θα πάρεις ΒΧΚχρήσεως.Για το ύψος των τουαλετών (2,10μ) είναι το ελάχιστο σύμφωνα με την υγειονομική διάταξη.Στην πραγματικότητα τι ύψος υπάρχει? (προφανώς μεγαλύτερο από 2,10, ε?)

Link to comment
Share on other sites

Το wc στα σχέδια της άδειας (1978) βρίσκετε στο ισόγειο. Πιστεύω ότι με την νέα άδεια μπορώ να τα μετακομίσω στο υπάγει αρκεί ( παρακαλώ διόρθωσε με ) να έχω καθαρό ύψος 2,10μ και σκάλα τύπου Ι (πλάτους 1,20μ)

δεν γίνεται να πάει στο υπόγειο διότι το υπόγειο είναι εκτός ΣΔ

 

Σχετικά με τα τραπεζοκαθίσματα στο πατάρι βρήκα, στο forum, κάτι σχετικό στο ΓΟΚ του 73 ότι αν το πατάρι είναι ½ του ισογείου μπορεί να φιλοξενήσει τραπεζοκαθίσματα, άρα μπορώ να πάρω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσεως ?

δεν το διάβασεες κάλά,

ειναι θέμα ερμηνείας του ΓΟΚ73 και είναι πιθανόν 99% να μην επιτρέψουν ούτε Wc ούτε τραπεζοκαθίσματα :(

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά επανέρχομαι με νέα δεδομένα

Για λόγους που δεν αφορούν το μηχανικό ακυρώθηκε το ενοικιαστήριο του παραπάνω χώρου και μπλέκω πλέων σε πιο βαθεια νερά .

Ο νέος χώρος «φαίνεται» στην άδεια του 1968 ως δύο καταστήματα (μεσοτοιχία στην ίδια πολυκατοικία ) με συνολικά 55τμ ισόγειο , 22 τμ πατάρι με wc και σκάλα πλάτους 0,70 μ και υπόγειο 55 τμ με wc και όμοια σκάλα

Άρα συνένωση, αλλαγή χρήσης και εσ. διαρ. σωστά ?

Με 0,70μ πλάτος σκάλας μάλλον αποχαιρετώ το πατάρι (βρήκα ότι για λιγότερα από 20 άτομα στο πατάρι το πλάτος πέφτει στο 0,90μ αλλά και πάλη δεν μου κάνει) εκτός και αν υπάρχει καμία εξαίρεση λόγο έτους κατασκευής (΄68) ? Δύσκολο .

Τώρα για τα wc στο υπόγειο έχω καθαρό ύψος 2,10μ αλλά έχω την ίδια σκάλα ...

Και τέλος για τον υπολογισμό τον θες στάθμευσης ισχύει το Προεδρικό Διάταγμα 111/2004 ΦΕΚ 76Α'/5.3.2004 δεν βρήκα κάτι πιο «φρέσκο»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα. Πήρα πρόσφατα απο τον Δήμο Αθηναίων μία λίστα με δικαιολογητικά για Άδεια Λειτουργίας καταστημάτων. Μέσα αναφέρει: Σχεδιαγράμματα κάτοψης των χώρων του καταστήματος σε 3 αντιτυπα ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ από την Πολεοδομία κλπ.

Αυτό πως γίνεται; Υποβάλλω τα σχέδια για θεώρηση ή υποβάλλω φάκελο για βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης;

Αντιθέτως δεν γράφει στα δικαιολογητικά ότι χρειάζεται "Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης"

 

Τελικά τι υποβάλλω στην Πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

Υποβάλεις σε 4 αντίγραφα (τα 3 θα πάρεις πίσω)

κάτοψη καταστήματος με όλες τις λεπτομέρειες

(καθίσματα κλπ -εμβαδομέτρηση κυρίως καταστήματος

και βοηθ χώρου καθώς και του χώρου του πεζοδρομίου

(με εμβαδομέτρηση και αυτού του χώρου)

που τυχόν εκμεταλλεύεσαι

Στο ίδιο σχέδιο βάζεις και την τομή μόνο του καταστήματος,

με τους από πάνω ορόφους (δεν χρειάζονται πολλές λεπτομέρειες

σ' αυτή-μόνο ύψος καταστήματος)

μέσα στο ίδιο σχέδιο βάλε και αυτό το κείμενο

(σε κατάλληλη θέση να μπορούν να μπουν σφραγίδες)

 

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ ….

ΔΗΜΟΥ ……

ΑΡΙΘΜ ΠΡΩΤΟΚ...................../2012

Το κτίριο είναι νόμιμο και ο χώρος

καταστήματος είναι κύριας χρήσης,

προοριζόμενος για κατάστημα.

(Αρθρο 7 της 10551/2007 απόφασης)

ΔΙΔ,,, ........./....../2012

 

ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ

ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ Δ…..

ΔΗΜΟΥ ……

 

Συνυπέβαλε και την οικ άδεια του υπάρχοντος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτή η διαδικασία που περιγράφεις είναι τελικά η διαδικασία έκδοσης βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης ή λέγεται κάπως αλλιώς?

 

Επίσης την πιθανή αλλαγή χρήσης την ζητάει η Πολεοδομία σε αυτό το στάδιο; Εγώ για παράδειγμα έχω κατάστημα του 1965 που λειτουργούσε ως εστιατοριο αποδεδειγμένα (με συμφωνητικό μίσθωσης) από το 1977 και τώρα γίνεται παντοπωλείο. Θα μου ζητήσει η Πολεοδομία αλλαγή χρήσης όταν υποβάλλω τις 4 κατόψεις ή μήπως επειδη λειτουργούσε παλιά ως υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν θα απαιτηθεί αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. Αθήνα 6-7- 1994

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ Αριθ. πρωτ: 15525

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Ο.Κ.Κ./B

ΘΕΜΑ: «Χρήσεις - Χώροι κυρίας χρήσεως»

Σχ: Το υπ' αρ. 34837/26-5-92 έγγραφό μας

Αφορμή λαβόντες από αιτήσεις ενδιαφερομένων πολιτών σας γνωρίζουμε τα εξής διευκρινίζοντας το παραπάνω σχετικό.

Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως που αποτελούν τμήματα κτιρίων ανε­γερθέντων με τις προ της ισχύος του ΓΟΚ/85 πολεοδομικές διατάξεις, λειτουργούν αποδεδειγμέ­να με βεβαιώσεις των αρμοδίων φορέων τους ως επαγγελματικοί χώροι των οποίων όμως η συγκεκριμένη χρήση δεν καθορίζεται στα σχέδια της εγκεκριμένης μελέτης αλλά ήταν επιτρεπτή στην περιοχή, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση οικ. αδείας για την αλλαγή της χρήσης τους.

Επιπλέον στοιχεία με τα οποία μπορεί να αποδειχθεί η λειτουργία των υπόψη χώρων εκτός από τις βεβαιώσεις που προαναφέραμε είναι έγγραφα εφορίας, αστυνομίας, εμπορικών επιμελη­τηρίων και συναφών επαγγελματικών οργάνων.

Η αλλαγή ιδιοκτήτου ή ενοικιαστού, σ' αυτούς δεν επηρεάζει την προηγούμενη διαδικασία.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

Β. ΓΡΛΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.