Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο εργοδηγός δομικών έργων τι είναι τεχνικός ή μηχανικός.


Recommended Posts

Έχω μια απορία. Έχω σπουδάσει και έχω πτυχίο εργοδηγού δομικών έργων.

Ποτέ μου δεν το χρησιμοποίησα. Όμως παλιά μας έδιναν το δικαίωμα υπογραφής στατικών μικρής κλίμακας.

Τελικά εγώ τι είμαι τεχνικός ή μηχανικός?

Και τελικά δεν έχω καταλάβει γιατί χωρίζεται τους πολιτικούς μηχανικούς από τους άλλους κλάδους των κατασκευών.

Μόνο εσείς έχετε δικαίωμα στην επιστήμη? 

Εγώ σαν εργοδηγός δομικών έργων γράφω ακαδημαϊκή εφαρμοσμένη έρευνα για την αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά με κριτές, συμμετείχα σε διεθνή συνέδρια και γράφω σε διεθνή επιστημονικά βιβλία εφαρμοσμένη έρευνα για τις κατασκευές.

Και εδώ μέσα δεν μου δίνεται το δικαίωμα να συμμετέχω σε ζητήματα μηχανικών. 

Δεν το θεωρώ δίκαιο αυτό.  

  431163496_7885601764786044_5549739961426

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/3/2024 at 10:39 ΜΜ, J.L said:

Εγώ σαν εργοδηγός δομικών έργων γράφω ακαδημαϊκή εφαρμοσμένη έρευνα για την αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά με κριτές, συμμετείχα σε διεθνή συνέδρια και γράφω σε διεθνή επιστημονικά βιβλία εφαρμοσμένη έρευνα για τις κατασκευές.

Αυτό που  ξέρω εγώ (και κάθε σοβαρός άνθρωπος) είναι ότι τα έγκριτα επιστημονικά περιοδικά δεν δημοσιεύουν κομπογιαννίτικες απόψεις.

Αν έχεις επιστημονικές ανησυχίες, φρόντισε να αποκτήσεις το κατάλληλο υπόβαθρο μέσω εξειδικευμένων σπουδών. Δε μπορείς όμως να κάνεις μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα. Και πρόσεξε. Αν τα πράγματα με την αυτοπροβολή σου ξεφύγουν από το επίπεδο της πλάκας και σοβαρέψουν, κινδυνεύεις να αντιμετωπίσεις τη δικαιοσύνη.

Αν και νομίζω ότι το πρόβλημά σου δεν εμπίπτει στο πεδίο της Τεχνικής, αλλά της ψυχανάλυσης...

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.
•    Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, 
 - jbosdas

Edited by jbosdas
rule #8
  • Thanks 1
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, οι ψυχιατρικού τύπου τηλεγνωματεύσεις δεν αρμόζουν στο πνεύμα του φόρουμ. Πολλώ δε μάλλον από αναρμόδιους προς αυτές.

Παρακαλώ αποσύρετε τις προσβλητικές δημοσιεύσεις.

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

Όταν εντοπίζουμε κάποια δημοσίευση, η οποία παραβαίνει τους Κανόνες Συμμετοχής, τότε χρησιμοποιούμε το πλήκτρο "Αναφοράjbosdas

Edited by jbosdas
  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, BAS said:

Δεν σε αφορά το θέμα εκείνων των εργοδηγών, λόγω ηλικίας. Αυτοί ήταν 50άρηδες πριν 50 χρόνια...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ τελείωσα τις σπουδές μου και πήρα το πτυχίο το 1978 Είμαι 55 χρονών

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, J.L said:

...Εγώ τελείωσα τις σπουδές μου και πήρα το πτυχίο το 1978 Είμαι 55 χρονών

Οι 55αρηδες που ξέρω , ούτε απόφοιτοι δημοτικού δεν ήταν το 1978

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ppanag said:

Οι 55αρηδες που ξέρω , ούτε απόφοιτοι δημοτικού δεν ήταν το 1978

Ναι λάθος συγνώμη 65 είμαι 😄

 

9 ώρες πριν, tetris said:

Αυτό που  ξέρω εγώ (και κάθε σοβαρός άνθρωπος) είναι ότι τα έγκριτα επιστημονικά περιοδικά δεν δημοσιεύουν κομπογιαννίτικες απόψεις.

Αν έχεις επιστημονικές ανησυχίες, φρόντισε να αποκτήσεις το κατάλληλο υπόβαθρο μέσω εξειδικευμένων σπουδών. Δε μπορείς όμως να κάνεις μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα. Και πρόσεξε. Αν τα πράγματα με την αυτοπροβολή σου ξεφύγουν από το επίπεδο της πλάκας και σοβαρέψουν, κινδυνεύεις να αντιμετωπίσεις τη δικαιοσύνη.

Αν και νομίζω ότι το πρόβλημά σου δεν εμπίπτει στο πεδίο της Τεχνικής, αλλά της ψυχανάλυσης...

Η γνώση δεν είναι ιδιοκτησία κανενός Όπου φτάνει το μυαλό σου.
Όποιος νομίζει ότι ο εργοδηγός δεν μπορεί να είναι επιστήμονας τότε καλά είναι να διαβάσετε τι είναι επιστήμη και τι επιστήμονας.
Θα δείτε ότι δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη τίτλος σπουδών.
επιστήμονας = ο άνθρωπος που μπορεί να χρησιμοποιήσει την επιστημονική μέθοδο για να διεξάγει έρευνα και να εξελίξει τις γνώσεις ενός τομέα
(μεταφορικά) κάποιος που είναι άριστος σε ένα αντικείμενο 

επιστήμη = σύνολο ειδικών γνώσεων για συγκεκριμένο αντικείμενο μελέτης μετά από έρευνα με βάση την τεκμηρίωση και την απόδειξη.

Όποιος αμφισβητεί αυτά που γράφω στην δημοσίευσή μου δεν έχει παρά να κάνει και αυτός μια δημοσίευση και να κάνει αναφορά στο γραπτό μου, εξηγώντας τους λόγους. Δεν είμαι μηχανικός και δεν παρακαλάω να σας μάθω την έρευνά μου.  Αν με ρωτήσετε ευγενικά μπορεί να σας λύσω τις απορίες. 

Έτσι γράφεται η επιστήμη.

Edited by J.L
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω ότι δεν είναι απαραίτητο να είσαι κάτοχος πτυχίου ανώτατης σχολής για να κάνεις μία δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό.

Εφόσον ακολουθείται η επιστημονική μεθοδολογία, κάθε έρευνα είναι καλοδεχούμενη καί πρέπει να είναι καλοδεχούμενη.

Σε τελική ανάλυση η γνώση δεν αφορά τα πτυχία, αλλά τα δεδομένα και τις θεωρίες που απορρέουν από εκείνα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. 🙂

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία - jbosdas

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, J.L said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ τελείωσα τις σπουδές μου και πήρα το πτυχίο το 1978 Είμαι 55 χρονών

 

16 ώρες πριν, J.L said:

Ναι λάθος συγνώμη 65 είμαι 😄

Για να κλείσουμε εκείνο το θέμα, οι εργοδηγοί που μπορούσαν να υπογράψουν ισόγεια, ήταν πτυχιούχοι μέσων σχολών εργοδηγών που καταργήθηκαν το 1962.

Για αυτούς με τον νόμο 576/77 υπήρξε μία τροπολογία - ρουσφετάκι, που όσοι από αυτούς είχαν απολυτήριο 6ταξίου, 8ταξίου τότε γυμνασίου, πριν από την φοίτηση τους στις σχολές εργοδηγών, τους έδινε το δικαίωμα για μία μόνο φορά, να φοιτήσουν επί ένα χρόνο στις Ανώτερες Σχολές Τεχνολόγων Μηχανικών και να πάρουν το πτυχίο του Τεχνολόγου Μηχανικού. 

Υπήρξε αντίδραση τότε από εμάς τους φοιτητές, αλλά τελικά πέρασε το ρουσφετάκι και τότε το 1978 τους βλέπαμε, σε μία αίθουσα, 50άρηδες εκείνοι, αφού στην καλύτερη έπρεπε το 1962 να είχες τελείωσει γυμνάσιο και εργοδηγών, άρα θα ήσουν τότε 21 και γενημμένος το 1941 και παλαιότερα, οπότε κάτω από 47 το 1978 δεν υπήρχε κανείς. 

Ετσι για την ιστορία, να πω ότι στις εποχές εκείνες οι εισακτέοι ήταν 12000 για τα πανεπιστήμια, 5000 για τις Ανώτερες Σχολές και 2000 περίπου στις Ακαδημίες Δασκάλων και Γυμναστών. Σύνολο κάτω από 20000, ενώ αν πάμε πίσω στο 1962 παίζει να ήταν λίγο πάνω από 10000 συνολικά, αφού δημόσιες ανώτερες σχολές ήταν μόνο οι 2 σχολές υπομηχανικών, ενώ πολλά τμήματα δεν είχαν ακόμα ιδρυθεί. 

Ηταν λοιπόν συχνό φαινόμενο, που κράτησε μέχρι το 1990 σχεδόν που αυξήθηκαν πολύ οι εισακτέοι, απόφοιτοι λυκείου, που δεν πέρναγαν στην τριτοβάθμια, να πηγαίνουν στις μέσες σχολές εργοδηγών και να κάνουν εκεί 2 χρόνια μόνο μαθήματα ειδικότητας, μια και τα γενικά τα είχαν κάνει στο λύκειο, αντί για 3 που θα έκαναν αν είχαν πάει από την τρίτη γυμνασίου.

Αυτά και μόνο σαν ιστορική αναφορά, επειδή αναφέρθηκε το θέμα.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.