Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο εργοδηγός δομικών έργων τι είναι τεχνικός ή μηχανικός.


Recommended Posts

@BAS στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάμε για σχοινί. Κι εννοώ για ρουσφέτια, συντεχνίες περί των δικαιωμάτων κλπ.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 ώρες πριν, BAS said:

 

Για να κλείσουμε εκείνο το θέμα, οι εργοδηγοί που μπορούσαν να υπογράψουν ισόγεια, ήταν πτυχιούχοι μέσων σχολών εργοδηγών που καταργήθηκαν το 1962.

Για αυτούς με τον νόμο 576/77 υπήρξε μία τροπολογία - ρουσφετάκι, που όσοι από αυτούς είχαν απολυτήριο 6ταξίου, 8ταξίου τότε γυμνασίου, πριν από την φοίτηση τους στις σχολές εργοδηγών, τους έδινε το δικαίωμα για μία μόνο φορά, να φοιτήσουν επί ένα χρόνο στις Ανώτερες Σχολές Τεχνολόγων Μηχανικών και να πάρουν το πτυχίο του Τεχνολόγου Μηχανικού. 

Υπήρξε αντίδραση τότε από εμάς τους φοιτητές, αλλά τελικά πέρασε το ρουσφετάκι και τότε το 1978 τους βλέπαμε, σε μία αίθουσα, 50άρηδες εκείνοι, αφού στην καλύτερη έπρεπε το 1962 να είχες τελείωσει γυμνάσιο και εργοδηγών, άρα θα ήσουν τότε 21 και γενημμένος το 1941 και παλαιότερα, οπότε κάτω από 47 το 1978 δεν υπήρχε κανείς. 

Ετσι για την ιστορία, να πω ότι στις εποχές εκείνες οι εισακτέοι ήταν 12000 για τα πανεπιστήμια, 5000 για τις Ανώτερες Σχολές και 2000 περίπου στις Ακαδημίες Δασκάλων και Γυμναστών. Σύνολο κάτω από 20000, ενώ αν πάμε πίσω στο 1962 παίζει να ήταν λίγο πάνω από 10000 συνολικά, αφού δημόσιες ανώτερες σχολές ήταν μόνο οι 2 σχολές υπομηχανικών, ενώ πολλά τμήματα δεν είχαν ακόμα ιδρυθεί. 

Ηταν λοιπόν συχνό φαινόμενο, που κράτησε μέχρι το 1990 σχεδόν που αυξήθηκαν πολύ οι εισακτέοι, απόφοιτοι λυκείου, που δεν πέρναγαν στην τριτοβάθμια, να πηγαίνουν στις μέσες σχολές εργοδηγών και να κάνουν εκεί 2 χρόνια μόνο μαθήματα ειδικότητας, μια και τα γενικά τα είχαν κάνει στο λύκειο, αντί για 3 που θα έκαναν αν είχαν πάει από την τρίτη γυμνασίου.

Αυτά και μόνο σαν ιστορική αναφορά, επειδή αναφέρθηκε το θέμα.

 

Ξανά επαναλειτούργησαν το 1975 και πήρα πτυχίο μετά τρία χρόνια το 1978 Ήταν δημόσια μέση τεχνική σχολή Πειραιώς.

Πριν πάω για εργοδηγός είχα τελειώσει κατωτέρα μηχανοτεχνίτης στην Ζάννειο δημόσια σχολή ( πλατεία Ιπποδαμείας Πειραιά. )

Εγώ το 1978 ήμουν 19 - 20 χρονών.

93864943_.png.94305d4a92f59c99f3b43dbbbb061518.png

 Οπότε είμαι τεχνολόγος μηχανικός. unnamed.thumb.jpg.12f7ba80601f3057f31074565dda8f57.jpg

 

On 28/3/2024 at 8:06 ΠΜ, tetris said:

Αυτό που  ξέρω εγώ (και κάθε σοβαρός άνθρωπος) είναι ότι τα έγκριτα επιστημονικά περιοδικά δεν δημοσιεύουν κομπογιαννίτικες απόψεις.

Αν έχεις επιστημονικές ανησυχίες, φρόντισε να αποκτήσεις το κατάλληλο υπόβαθρο μέσω εξειδικευμένων σπουδών. Δε μπορείς όμως να κάνεις μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα. Και πρόσεξε. Αν τα πράγματα με την αυτοπροβολή σου ξεφύγουν από το επίπεδο της πλάκας και σοβαρέψουν, κινδυνεύεις να αντιμετωπίσεις τη δικαιοσύνη.

Αν και νομίζω ότι το πρόβλημά σου δεν εμπίπτει στο πεδίο της Τεχνικής, αλλά της ψυχανάλυσης...

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.
•    Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, 
 - jbosdas

Η εφαρμοσμένη έρευνά μου περιλαμβάνει πλήρη θεωρεία, μαθηματική διερεύνηση, προσομείωση, και πειράματα σε σεισμική τράπεζα με επιτάχυνση 2,41g, Πίνακες με Αξονικές δυνάμεις από ένα μέχρι έξη ορόφους, και αναφορές στην βιβλιογραφία.

Ακόμα περιλαμβάνει

Πειράματα εδάφους του μηχανισμού πάκτωσης έλξης 100 τόνων.

Πλήρες paper εφαρμοσμένης έρευνας και όχι μία αλλά δύο δημοσιεύσεις + βιβλίο όλα ελεγμένα πολλαπλές φορές από ομότιμους κριτές. 

Αν νομίζεις ότι όλα αυτά είναι κομπογιαννίτικα μπορώ να σου απαντήσω τα πάντα σαν καθηγητής.

 

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

5. Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα.
6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα. 

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης κάποιου μέλους στους κανόνες αυτούς, τότε δέχεται παρατήρηση (δημόσια ή/και σε προσωπικό μήνυμα) από τα μέλη της Ομάδα Συντονισμού. Η Ομάδα Συντονισμού χρησιμοποιεί για τη συμμόρφωση των μελών προς τους Κανόνες Συμμετοχής κίτρινες ή κόκκινες κάρτες και τη μέθοδο του αποκλεισμού. Αντίστοιχα σημαίνουν παρατήρηση, προειδοποίηση και αποβολή (ban) απ' το forum για ορισμένο χρονικό διάστημα. Η όποια διαφωνία σχετικά με ενέργειες της Ομάδας Συντονισμού επιλύεται μόνο με προσωπικά μηνύματα και δεν είναι θέμα δημόσιου διαλόγου.

Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία -

ΠΡΟΣΟΧΗ!  Έχει γίνει ήδη μια προειδοποίηση, αυτή είναι η δεύτερη.  -  jbosdas

Edited by jbosdas
rule #5, 6
Link to comment
Share on other sites

Καλως τον "εφευρέτη".

Άλλαξες και username αλλα κάνεις μπαμ.

Ψυχανάλυση χθες που λεει και ο tetris.....

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.
•    Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, 
 - jbosdas

Edited by jbosdas
rule #8
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, cvlengnr said:

Καλως τον "εφευρέτη".

Άλλαξες και username αλλα κάνεις μπαμ.

Ψυχανάλυση χθες που λεει και ο tetris.....

Και εσείς είσαστε αλλεργικοί μαζί μου και χρειάζεστε μια ισχυρή δόση αντιβιοτικών για να με αντέξετε δεν ξέρω γιατί? 

Έπρεπε να με βοηθάτε που κάνω έρευνα. Με έχει πειράξει πολύ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2024 at 2:42 ΜΜ, J.L said:

 Οπότε είμαι τεχνολόγος μηχανικός. 

ό,τι πει ο γιατρός σας...

On 29/3/2024 at 5:51 ΜΜ, cvlengnr said:

Καλως τον "εφευρέτη".

Αν, το πράγμα, έμενε στα όρια της "επιστημονικότητας" θα είχε πολλή πλάκα 

Πρόκειται όμως για πολυδιάστατο ταλέντο...

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.
•    Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, 
 - jbosdas

Edited by jbosdas
rule #8
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2024 at 6:17 ΜΜ, tetris said:

ό,τι πει ο γιατρός σας...

Αν, το πράγμα, έμενε στα όρια της "επιστημονικότητας" θα είχε πολλή πλάκα 

Πρόκειται όμως για πολυδιάστατο ταλέντο...

Ο γιατρός μου λέει να μην δημοσιεύω επιστημονικά άρθρα ως κεφάλαια βιβλίων γιατί του έρχονται πολλοί μηχανικοί για ψυχοθεραπεία.

 

 

On 29/3/2024 at 6:25 ΜΜ, J.L said:

 

Έκανα δύο απλά πράγματα Χωρίς να καταργήσω τίποτα από την μελέτη του οπλισμού σας δημιούργησα μετατάνυση στα πλαίσια της επαλληλίας στις παρειές των τοιχωμάτων για να αυξήσω την καμπτική δυσκαμψία, την αξονική αντοχή ως προς την διάτμηση και την τέμνουσα βάσης ώστε να μειώσω την παραμόρφωση του φέροντα και τις ανελαστικές αστοχίες και ταυτόχρονα πάκτωσα το τοίχωμα στο έδαφος για να σταματήσω την ανατροπή του εκτρέποντας την αδράνεια μέσα στο έδαφος αποτρέποντας μεγάλες ροπές στους κόμβους.

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

5. Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα.

Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία -  jbosdas

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, J.L said:

Έκανα δύο απλά πράγματα ....

φρόντισε για τον διάλογο στο φόρουμ να κάνεις κάτι ακόμα πιο απλό.

Να μη κάνεις συνεχόμενες απαντήσεις μόνος σου για να μη κλειδώσει και αυτό εδώ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα. 

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης...  βλ. λίγα ποστ πιο πάνω. 

Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία -  jbosdas

Edited by jbosdas
rule #6
Link to comment
Share on other sites

Έγραφα σε άλλα φόρουμ.

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα. 

Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία -  jbosdas

Edited by jbosdas
rule #6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.