Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη διαπλάτυνση οδού από Δήμο με παραβίαση ΚΑΕΚ


Recommended Posts

Για  συντομία λέγοντας ΚΑΕΚ εννοώ το γεωτεμάχιο όπως είναι καταχωρημένο στην βάση του κτηματολογίου.

Περίπτωση κληρονόμων που δεν δήλωσαν οι γονείς τους την ιδιοκτησία τους στο κτηματολόγιο.
Το κτηματολόγιο τους έβαλε μαζί με το όμορο σε ένα ενιαίο ΚΑΕΚ αγνώστων. 

Συντάσσω τοπογραφικό διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών για να ξεχωριστούν τα ΚΑΕΚ εκεί που είναι η διακεκκομένη γραμμή και να αποδοθεί το ένα στους πελάτες μου (  σημ. δικάσιμη κάπου  το 2029.. ). Το ΚΑΕΚ συνόρευε με στενή αγροτική οδό  που έχει καταχωρηθεί στα  ειδικά ΚΑΕΚ

Και πέφτω στο εξής :

O Δήμος πριν από περίπου 2 χρόνια , άνευ νόμιμης διαδικασίας, διάνοιξε , διαπλάτυνε σημαντικά και ασφαλτόστρωσε την αγροτική οδό τρώγοντας μια  λωρίδα πλάτους πλάτους δύο ( 2) μέτρων από το
γεωτεμάχιο και κατά συνέπεια απο το ΚΑΕΚ.

Τι δείχνω τώρα ως όριο στο ΤΔΓΜ ?

Αν δεχθώ ως όριο μου το όριο του ΚΑΕΚ  εχω μέσα τμήμα της ασφαλτοστρωμένης οδού.
Αν πάρω ως όριο την οδό , εκτός του ότι θα έχω αποδεχθεί  την παράνομη διαπλάτυνση ,  θα  μου μείνει μπροστά μια λωρίδα από το αρχικό ΚΑΕΚ ως αγνώστου ιδιοκτήτη.

Μπορώ εγώ να αποδώσω αυτή την λωρίδα στο ΕΚ της οδού ?
Τι προτείνετε γενικότερα για το θέμα ?

 

ScreenHunter 326.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

    Ο Δημος, μπορει να εκανε την ασφαλτοστρωση σε αυτο που θεωρεις δικο σου,

ομως δεν φαινεται οτι κατεθεσε εγγραφα περι της "ιδιοκτησιας" του".

   Αρα, κατ΄αρχας θα πρεπει να φυγει το "αγνωστος" και να σου αποδοθει το γηπεδο.

    Μια αποτυπωση της ευρυτερης περιοχης θα βοηθουσε διοτι,

  οπως φαινεται,  και τα εκατερωθεν  ομορα ακινητα εχουν το ιδιο προβλημα καταληψης τμηματων τους..

  Επομενως μια ερευνα για το τι επραξαν οι ομοροι θα βοηθουσε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί μετά είναι δημοσιά έκταση. Ενα ΚΑΕΚ έχει το πρόβλημα , αυτό που ασχολούμαι εγώ.

Ο Δήμος δεν ασχολήθηκε καν με το ιδιοκτησιακό ή με το κτηματολογικό θέμα. Εβαλε μηχανήματα μια μέρα και διάνοιξε οδό.

Για να φύγει το άγνωστος πρέπει να συνταχθεί ΔΓΜ που να κατατμεί το ενιαίο ΚΑΕΚ και μέσω δικαστικής οδού να αναγνωριστουν οι ιδιοκτήτες στο ένα τμήμα.

Το ερώτημα είναι , δεδομένης της κατάστασης, που πρέπει  να δείξω στο σχέδιο μου το όριο του τμήματος του ΚΑΕΚ ως προς την οδό.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

   Εσυ θα κανεις εφαρμογη των τιτλων σου και θα παρεις τα 2 μ. που σου κατελαβε.

   Αυτη η λωριδα, απο την στιγμη που δεν δηλωθηκε οτι ανηκει στον Δημο, με ΚΑΕΚ,  ωστε να εχεις "προσωπο", 

προφανως δεν σε ωφελει σε τπτ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο δρόμος έχει διανοιχτεί πριν το 1983, λογικά εμπίπτει στο άρθρο 28 του Ν.1337/83 και κατοχυρώνεται στον δήμο.

"Ιδιωτικοί δρόμοι , πλατείες και λοιποί χώροι κοινής χρήσεως που έχουν σχηματιστεί με οποιοδήποτε τρόπο έστω και κατά παράβαση των κείμενων πολεοδομικών διατάξεων και που βρίσκονται μέσα σε εγκεκριμένα σχέδια πόλεων, θεωρούνται ως κοινόχρηστοι χώροι που ανήκουν στον οικείο Δήμο ή Κοινότητα. Για τους χώρους αυτούς δεν οφείλεται καμία αποζημίωση λόγω ρυμοτομίας. Σε περίπτωση όμως που οι χώροι αυτοί καταργούνται με το σχέδιο πόλεως προσκυρώνονται κατά τις κείμενες διατάξεις."

Αν όχι, έχεις κάθε νόμιμο δικαίωμα να διεκδικήσεις αποζημίωση ή να σου αποδοθεί το καταπατηθέν τμήμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O δρόμος διαπλατύνθηκε και ασφαλτοστρώθηκε πριν από ενα-δυο χρόνια δεν τίθεται θέμα άρθρου 28.

Το ερώτημα μου είναι αν δικαιούμαι στο ΔΓΜ που συντάσσω να συμπεριλάβω το επίμαχο τμήμα που ασφαλτοστρώθηκε αυθαίρετα και πως θα το χαρακτηρίσω στο σχέδιο.
 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως πρέπει να κάνεις ό,τι ακριβώς προτείνει πιο πάνω ο Δημήτρης με κύριο γνώμονα την "εφαρμογή των τίτλων"!

Όχι όμως με αυτό το Διάγραμμα. Τα τοπογραφικά διαγράμματα "γεωμετρικών μεταβολών" πρέπει να πληρούν και κάποιες αυστηρές προδιαγραφές, πολύ περισσότερο ένα τοπογραφικό για εφαρμογή τίτλων. Αν το "σκαρίφημα που μας δίνεις παραπάνω έχει κάποια κλίμακα, τότε ο δρόμος πρέπει να έχει πλάτος  γύρο στα 15μ.. (λεωφόρος).

Στα απέναντι γήπεδα τι γίνεται? Δεν υπάρχει διαπλάτυνση?

Δεν μας γράφεις πως προέκυψε το γήπεδο? Το πιθανότερο να μη είναι κλήρος.

Πως συνεχίζει, πάνω -κάτω, ο δρόμος?

Τα όριό σου πάντως είναι εκεί που θα προκύψουν από την "Εφαρμογή των τίτλων" της ευρύτερης περιοχής!

Link to comment
Share on other sites

1. Στην κτηματική περιφέρεια του Δήμου κατά κανόνα δεν υπάρχουν κλήροι.
2. Η απέναντι έκταση είναι δημοτική
3. Ο δρόμος όπως διαπλατύνθηκε πρόσφατα εχει αρκετό πλάτος. Επαναλαμβάνω η διαπλάτυνση έγινε πρόσφατα χωρίς σωστή διαδικασία  απο τον Δημο.
4. Απέναντι υπάρχει δημοτική έκταση.
5. Η εφαρμογή του  τίτλου με τοποθετεί μέσα στον παρανόμως διαπλατυθέντα δρόμο.

Το ερώτημα είναι συγκεκριμένο :
μεσα στο ΚΑΕΚ , υπάρχει τμήμα οδοστρώματος που κατασκευάστηκε πρόσφατα χωρίς καμμία τυπική διαδικασία.
Αυτό το "παράνομο" οδοστρωμα
1. Δικαιούμαι να το συμπεριλάβω στο ΤΔΓΜ που συντάσσω στο ΚΑΕΚ που διεκδικώ ?
2. Αν ναι ως τι το περιγράφω  ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.