Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΝΦΙΑ σε χρεπι


Recommended Posts

1 ώρα πριν, COSTAS T said:

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που δεν πάνε σε μηχανικό της επιλογής τους αλλά στηρίζονται στον μηχανικό του πωλητή. Η σύγκρουση συμφερόντων αφορά μόνο την wall street. Έτσι κι αλλιώς ένα τοπογραφικό θα κάνει ο έρμος. Τι να μας πει κι΄αυτός απ΄την ζωή του; 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που ακόμα κι αν απευθυνθούν σε μηχανικό της δικής τους επιλογής προφανώς κρίνουν ως περιττά τα έξοδα των αεροφωτογραφιών οπότε ... "βάλε μωρέ 1973 να ξεμπερδεύουμε". 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που θεωρούν περιττό το έξοδο των δυο πενηντάευρων και για τον λόγο αυτό δεν ζητούν μια συνάντηση με τον δικηγόρο της γειτονιάς τους όπου με το προσχέδιο του συμβολαίου στην μασχάλη να ζητήσουν να μάθουν τι σημαίνουν όλοι αυτοί οι Νόμοι που γράφονται σε αυτό το ... χαρτί; 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που ντρέπονται να πουν ότι δεν κατάλαβαν τίποτε μόλις ο συμβολαιογράφος τελειώνει την ανάγνωση της πράξης παρά μόνο βιάζονται και ζητούν απλώς να ... υπογράψουν, καθότι ... επενδυτές. 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που θεωρούν περιττό το έξοδο των είκοσι ευρώ του λογιστή για το Ε9. Εξάλλου ξέρουν από κομπιούτερ, γωνιασμένες φωτό, εγκύκλιος από το taxheaven, όλα κομπλέ. 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που θεωρούν αδιανόητο ένα χρέπι να έχει ΕΝΦΙΑ και παρά την επένδυση κινητοποιούνται για μόλις 142€. Ένα χρέπι με τέσσερις ρόδες μπορεί να έχει τέλη κυκλοφορίας αλλά ένα χρέπι με ντουβάρια είναι πράγματι αδιανόητο!!! 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που γνωρίζουν τα "σαρνικά στον κ@λο" οπότε πως να διαχωρίσουν στο μυαλό τους την διαφορά μεταξύ οικοπέδου και γηπέδου; Εξάλλου και τα δυο το ίδιο χώμα έχουν.  

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που φωνάζουν για το Κράτος όταν αυτοί δεν ... προλαβαίνουν. Αν προλάβουν όμως τότε πάνε στην άλλη όχθη. Πάλι φωνάζουν για το Κράτος επειδή δεν κάνει κάτι να διορθώσει τα πράγματα. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που αντιμετωπίζουν το κτηματολόγιο ως "ρουφιάνο" που τους εμποδίζει να κάνουν αυτό που έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους. Μόλις κάνουν αυτό που έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους τότε τους ενοχλεί το σύστημα των μεταγραφών καθώς είναι του 17ου αιώνα.

Αυτή την περίοδο διαβάζω ένα βιβλίο με τίτλο "Παράτυπη συμπεριφορά". Αναφέρεται στα συμπεριφορικά οικονομικά και ο συγγραφέας διαχωρίζει τους ανθρώπους σε Ανθρώπινα όντα και σε Οικονομικά όντα.

Αξιότιμε κ. επενδυτή, κοιτώντας τον καθρέπτη σου αποκλείεται να δεις ένα Οικονομικό όν. Αν θέλεις όμως να γίνεις ξεκίνα να κάνεις αυτά που δεν έκανες εξαρχής. Ποτέ δεν είναι αργά.

Φίλε είσαι σε παράκρουση.. Με όλο το σεβασμό.

Κατ'αρχήν, ποιος σου είπε εσένα οτι δεν υπάρχουν όλα τα στοιχεία σχετικά με το οικόπεδο στο συμβόλαιο και το τοπογραφικό? Το τοπογραφικό περιέχει αναλυτικά τα πάντα σχετικά με το τι μπορούσες να χτίσεις τη δεδομένη στιγμή της πώλησης του οικοπέδου. Δεν είναι πρόβλημα των μηχανικών εδώ.

Όλα ηταν μια χαρά, και το συμβόλαιο καταλαβαίνω απόλυτα τι λέει, και το λαμόγιο ο συμβολαιογράφος (που τα πήρε ολα μαυρα μαζί και η δικηγόρος) τι είπε. Όλα καλά όλα ωραία μέχρι να έρθει το ΣτΕ και να μπλοκάρει την έκδοση αδειών για τα εκτός σχεδίου.

Φυσικά και θα τα βάλω με το κράτος που μου έβαλε εμπόδια να χτίσω, με το έτσι θέλω. Απο που κι ως που σου απαγορεύουν να χτίσεις ενώ μέχρι χθες μπορούσες? Και είμαστε τωρα στη φάση που ολόκληρη η χώρα περιμένει τον Κούλη και την παρέα του να κάνουν τις μικροπολιτικές τους σύμφωνα με τα δικά τους συμφέροντα πάντα στην πλάτη των υπολοίπων, να βγάλει απόφαση για εμάς τους επενδυτές που έχουμε καλή διάθεση μόνο (και όχι τα κονέ ) για να χτίσουμε. Φυσικά και βγαίνουν άδειες για φίλους, κολλητούς, κουμπάρους κλπ. αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.

Θες να συεβαστούμε την απόφαση του κράτους και να απαγορευτεί η εκτός σχεδίου δόμηση, να την σεβαστούμε. Αλλά να έχει αναδρομική ισχύ η απόφαση αν θες να λέγεσαι κράτος δικαίου. Να μην βγούν νέες άδειες αλλά και όσα σπίτια/ξενοδοχεία χτίστηκαν να κυρηχθούν παράνομα και να ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΟΥΝ. Αυτό λέγεται δίκαιο. Αλλά προφανώς, είσαι και συ ένας ακόμα της λογικής, όσοι χτίσαμε χτίσαμε, για τους υπόλοιπους δεν μου καίγεται καρφί. 

Όσο για  το Ε9, θα μπορούσα άνετα να την κάνω την δήλωση μόνος μου, και μη σου πω πιο σωστά. Αλλά επειδή δεν τσιγκουνεύομαι το 20αρικο οπως λές και ήθελα πρωτίστως να διασφαλίσω μην γίνει κάποιο λάθος, το έδωσα στην λογίστρια μου να το κάνει έχοντας το συμβόλαιο αγοραπωλησίας μπροστά της και οτιδήποτε έγγραφο μου ζήτησε. Αν είναι να αρχίσουμε να κάνουμε και την δουλειά των λογιστών γιατί βαριέστε να κάνετε σωστά τη δουλειά σας ή δεν ξέρετε ή δεν ξέρω και γω τι, καλύτερα σπίτια σας μιας και εισαι και λογιστής. Αλλά αργά η γρήγορα  θα γίνει και αυτό απ'όσο διάβασα. Σας ετοιμάζει δωράκι και σας το δίκαιο κράτο αυτό. Θα ξεχάσεις και το 20αρικο και το 50αρικο πλέον το οποίο εσυ νομίζεις οτι ειναι στραγάλια, για την συμπλήρωση των δηλώσεων. Υπομονή, έρχεται και σε σας το λουκούμι.

Ξεκαθάρισε μας όμως τι επενδυτή θέλεις εσυ ακριβώς. Φαντάζομαι θα προτιμάς ξένους επενδυτές εσύ που θα σκορπάει το χρήμα απο δω κι απο κει, θα πληρώσει 5-10 μηχανικούς πριν βρει τον κατάλληλο, θα πληρώσει 5-10 λογιστές πριν βρεί τον κατάλληλο. Που δεν θα θέλει να ξέρει γιατί πρέπει να πληρώνει για ένα χρέπι που δεν κατοικείται. Τέτοιους επενδυτές θες εσυ λογικά. Να σου χουν τυφλή εμπιστοσύνη. Εμ αυτοί δεν λέγονται επενδυτές φίλε μου. Μα...ς λέγονται. 

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Quote

 το λαμόγιο ο συμβολαιογράφος (που τα πήρε ολα μαυρα μαζί και η δικηγόρος) τι είπε

Ο συμβολαιογραφος δεν γινεται να τα παρει ολα μαυρα η αμοιβη του βγαινει με βαση την τιμή πωλησης αυτοματα (αλλιως δεν γινεται να ανεβει/επικυρωποιηθεί το συμβολαιο).

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν άλλες ερωτήσεις τεχνικού χαρακτήρα και νομικού για ακίνητα σχετικά με το ακίνητο να θεωρηθεί ότι έχει ολοκληρωθεί.

Χαρακτηρισμοί συνομιλητών δεν αφορούν τον διάλογο

Επίσης παιχνιδάκια λέξεων με τελίτσες ούτε αυτές είναι ανεκτές. Για να μη διαγραφούν ολόκληρα κείμενα αν συνεχίσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

Αν δεν υπάρχουν άλλες ερωτήσεις τεχνικού χαρακτήρα και νομικού για ακίνητα σχετικά με το ακίνητο να θεωρηθεί ότι έχει ολοκληρωθεί.

Χαρακτηρισμοί συνομιλητών δεν αφορούν τον διάλογο

Επίσης παιχνιδάκια λέξεων με τελίτσες ούτε αυτές είναι ανεκτές. Για να μη διαγραφούν ολόκληρα κείμενα αν συνεχίσει αυτό.

Είναι ανοιχτή η συζήτηση πιστεύω καθώς δεν έχω καταλάβει ακριβώς με το Ε9 τι παίζει και πως είναι καλύτερο να δηλώσω το ακίνητο. 

Αν χαρακτηρίσω το κτήριο στο Ε9 ως ασκεπες, αυτό θα έχει κάποια επίπτωση μετά αν ζητήσω να βγάλω κάποια άδεια ανακαίνισης? Νομίζω αυτό ανέφερε προηγουμένως ένας συνάδελφος αλλά δεν το κατάλαβα καλά. 

Νομίζω εξήγησα αρκετές φορές τον λόγο της δημοσίευσης αλλά ο καθένας ποσταρει το μακρύ του και το κοντό του όπως βλέπεις και σε κρίνει γιατί κλαίγεσαι για τον ενφια και δεν τον πληρώνεις τρώγοντας το αμασιτο, γιατί δεν πληρώνεις λογιστή για το Ε9 ενώ το χω κάνει ήδη, χρησιμοποιεί συνέχεια την λέξη "Επενδυτής" εσκεμμένα για να σε πικαρει. Δεν είναι και το πιο σεμνό πράγμα αυτό. Θέλει ο καθένας να βγάλει από μέσα του τα δικά του και δεν μπορώ να το ελέγξω αυτό. 

Ειλικρινά δεν έχω καμία όρεξη να απαντάω σε ολα αυτά και να μπω σε αντιπαράθεση απλώς σου γυρνάνε το μυαλό καμιά φορά.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν δεν σεβάστηκα τους κανόνες μερικές φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.