Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΝΦΙΑ σε χρεπι


Recommended Posts

14 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Το θέμα σου είναι αν ο ΕΝΦΙΑ που πληρώνεις είναι σωστός; Δεν έχω καταλάβει.

Δηλώθηκε κατηγορία ακινήτου 2 (μονοκατοικία). Έχεις και 9 περίπου στρέμματα. Δεν ξέρω αν έχεις πρόσοψη σε κάποια επαρχιακή, εθνική οδό ή βρίσκεσαι κοντά (έως 800 μ) από θάλασσα. Είναι κριτήρια που αυξάνουν την αξία του ακινήτου. Σκέψου τι θέλεις να κάνεις. Αν σκοπεύεις να κρατήσεις τις ξελότζες και να τις φτιάξεις έχει καλώς. Αν όχι, γκρέμισέ τα όλα και βγάζεις από το Ε9 το κτίσμα.

Αυτό ακριβώς του είπα αλλά με λιγότερα λόγια αλλά μου απάντησε άστο φίλε.

Λοιπόν δεν γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτατος. Προφανώς για να δηλωθούν στο περιουσιολογιο αυτά τα ερείπια είχαν κάποιο σκοπό. Άπαξ και δηλώθηκαν οφείλουν ενφια (δυστυχώς πληρώνουμε ενοίκιο στο σπίτι μας). Γκρεμίζεις και ησυχάζεις ή πληρώνεις και αφήνεις κάποια πολεοδομικά παράθυρα ανοιχτά αν έχω καταλάβει σωστά .

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Το θέμα σου είναι αν ο ΕΝΦΙΑ που πληρώνεις είναι σωστός; Δεν έχω καταλάβει.

Δηλώθηκε κατηγορία ακινήτου 2 (μονοκατοικία). Έχεις και 9 περίπου στρέμματα. Δεν ξέρω αν έχεις πρόσοψη σε κάποια επαρχιακή, εθνική οδό ή βρίσκεσαι κοντά (έως 800 μ) από θάλασσα. Είναι κριτήρια που αυξάνουν την αξία του ακινήτου. Σκέψου τι θέλεις να κάνεις. Αν σκοπεύεις να κρατήσεις τις ξελότζες και να τις φτιάξεις έχει καλώς. Αν όχι, γκρέμισέ τα όλα και βγάζεις από το Ε9 το κτίσμα.

Ναι, λίγο απ'ολα ειναι το ερώτημα μου βασικά σε όσα αναφέρεις.  Κατ αρχήν η δήλωση για το Ε9 δεν είναι σωστή απ'οσο βλέπω τώρα. 

- Η κατηγορία Ειδικών Συνθηκών ειναι κενή ενώ θα πρέπει να είχε μπει ο κωδικός 99 περί μη ύπαρξης στέγης άρα είναι μη λειτουργικό. 

- Πρόσοψη έχω γύρω στα 70m σε αγροτική οδό και δεν αναφέρεται

- Κοντινότερη απόσταση απο θάλασσα ειναι 1712m

Θέλω να κτίσω βασικά στο οικόπεδο αλλά με την απόφαση του ΣτΕ έχουν μπλοκάρει τα πάντα. Αναγκαστικά θα τα κρατήσω τα κτίσματα μέχρι να βγεί απόφαση για τα εκτός σχεδίου. 

image.thumb.png.1e46fd67606467be405dbaf0894cbbd8.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι έδειξαν στο τοπογραφικό τίτλου. Αν δεν έδειξαν ασκεπές τότε ορθώς πέρασε κτίσμα. Για το τι θα γίνει μετά την απόφαση ΣτΕ, μάλλον το βλέπεις και το γνωρίζεις. Ο λαγός πέτυχε το στόχο του (ο νοών νοείτω...) Αν ο στόχος είναι να τα επισκευάσεις τότε μην τα δηλώσεις ασκεπή ερείπια. Μελέτησε με τον λογιστή σου το Ε9 και πράξε ανάλογα.  Από το ιντερνετ δεν έχεις κάτι άλλο να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, kotor9 said:

Αυτό ακριβώς του είπα αλλά με λιγότερα λόγια αλλά μου απάντησε άστο φίλε.

Λοιπόν δεν γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτατος. Προφανώς για να δηλωθούν στο περιουσιολογιο αυτά τα ερείπια είχαν κάποιο σκοπό. Άπαξ και δηλώθηκαν οφείλουν ενφια (δυστυχώς πληρώνουμε ενοίκιο στο σπίτι μας). Γκρεμίζεις και ησυχάζεις ή πληρώνεις και αφήνεις κάποια πολεοδομικά παράθυρα ανοιχτά αν έχω καταλάβει σωστά .

Φίλε μου σου απάντησα οτι η ερώτηση έχει να κάνει σχετικά την δήλωση του Ε9 και το ΕΝΦΙΑ πιο πολύ. Καθώς δεν έχω άλλο ακίνητο στο ονομά μου και ο ΕΝΦΙΑ ηταν άγνωστος για μένα μέχρι φέτος, η απορία μου ειναι πως ένα χρέπι έχει ΕΝΦΙΑ.

Αυτό θέλει γκρέμισμα όπως βλέπεις και αυτό θα κάνω αλλά όχι χωρίς να μπορώ να χτίσω κάτι άλλο. Προς το παρόν, δεν μπορώ να χτίσω.  

Όσο για την πίτα που λες, η πίτα ήταν μια χαρά μέχρι πέρυσι, έχουν φάει απο αυτή πολλοί (και συ παίζει). Ο καιμένος ο σκύλος εδώ πήγε να φάει ένα κομματάκι απο την πίτα αυτή, μέχρι το σημείο που ήρθε ο ......[διαγραφη]

Κούλης και τα...... [διαγραφη]  του ΣτΕ να πάρουν όλη την πίτα για πάρτη τους. Και εμείς που επενδύσαμε σε οικόπεδο για να χτίσουμε, να έχουμε μείνει με την όρεξη τώρα... 

να προσεχετε τί γραφετε....Η ελληνικη γλωσσα ειναι πολυ πλουσια και μπορεις να πεις αυτα που θελεις χωρις υβρεις.

 

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς-βλ. κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dim.s said:

.... να πάρουν όλη την πίτα για πάρτη τους. Και εμείς που επενδύσαμε σε οικόπεδο για να χτίσουμε, να έχουμε μείνει με την όρεξη τώρα... 

 Έχεις πιάσει πλήρως το νόημα. Πολλοί ιδιοκτήτες ακόμη δεν το έχουν καταλάβει τι μαγειρέψανε...Για την ιστορία να αναφέρω ότι δεν είναι η πρώτη φορά. Το έργο έχει ξεκινήσει χρόνια πριν. 2003 με κατάργηση των κατατμήσεων (επί της ουσίας αφού ζητήθηκε πρόσωπο 25 μ σε αναγνωρισμένο δρόμο),. Ν. 3937/11 ( ο γνωστός "μπριλπιλονόμος) που έβγαλαν τη μισή χώρα σε δίκτυο natura 2000, Ν. 4759 (Χατζηδάκης) όπου τα γήπεδα <4000 τμ παρέδωσαν πνεύμα και ήρθε η χαριστική βολή με την απόφαση στε. 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

 Έχεις πιάσει πλήρως το νόημα. Πολλοί ιδιοκτήτες ακόμη δεν το έχουν καταλάβει τι μαγειρέψανε...Για την ιστορία να αναφέρω ότι δεν είναι η πρώτη φορά. Το έργο έχει ξεκινήσει χρόνια πριν. 2003 με κατάργηση των κατατμήσεων (επί της ουσίας αφού ζητήθηκε πρόσωπο 25 μ σε αναγνωρισμένο δρόμο),. Ν. 3937/11 ( ο γνωστός "μπριλπιλονόμος) που έβγαλαν τη μισή χώρα σε δίκτυο natura 2000, Ν. 4759 (Χατζηδάκης) όπου τα γήπεδα <4000 τμ παρέδωσαν πνεύμα και ήρθε η χαριστική βολή με την απόφαση στε. 

Δυστυχώς φίλε μου, έτσι είναι. Έκανα την πρώτη επένδυση και πριν καλά καλά χαρώ την αγορά, σκάει η απόφαση 2 μήνες μετά την αγορά του οικοπέδου. Και θα πρέπει να πληρώσεις τώρα για κάτι που είναι άχρηστο γιατί το κράτος το αχρήστευσε, και σε τρελαίνει ακόμα πιο πολύ η κατάσταση αυτή.

Ο κάθε βουλευτής, υπουργός, δικαστικός (και τα λαμόγια γύρω τους) έχουν χτίσει τις βιλάρες τους, τα εξοχικά τους, τα ξενοδοχεία τους,  και οι υπόλοιποι τώρα να πάμε να μπιπ..

Έχουν και 5-10 ΜΚΟ που ζητάνε να απαγορευτεί η δόμηση στα εκτός σχεδίου για να ζήσουμε που? Στα τσιμέντα της πόλης. 

Κάτι πρέπει να γίνει, κάτι πρέπει να κάνετε και σεις οι μηχανικοί, να ξεσηκωθείτε γιατί αυτό επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό.

Με το κτηματολόγιο πλέον να λειτουργεί ως ρουφιάνος, πιστεύω θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο να χτίσεις στο μέλλον ακόμα και παράνομα.

Edited by dim.s
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε δεν μπορούμε να κάνουμε αυτή τη συζήτηση δημοσίως. Γνωρίζεις το λόγο. Σε καταλαβαίνω πλήρως σε ό,τι αφορά την αίσθηση του άδικου που έχεις. Η χώρα μας πνέει τα λοίσθια σε πολλά θέματα. Καλό κουράγιο σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Pavlos33 said:

Δυστυχώς φίλε δεν μπορούμε να κάνουμε αυτή τη συζήτηση δημοσίως. Γνωρίζεις το λόγο. Σε καταλαβαίνω πλήρως σε ό,τι αφορά την αίσθηση του άδικου που έχεις. Η χώρα μας πνέει τα λοίσθια σε πολλά θέματα. Καλό κουράγιο σε όλους μας.

Ναι φίλε μου. Δυστυχώς, όπως το λες. Καλο κουράγιο σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dim.s said:

Φίλε μου σου απάντησα οτι η ερώτηση έχει να κάνει σχετικά την δήλωση του Ε9 και το ΕΝΦΙΑ πιο πολύ. Καθώς δεν έχω άλλο ακίνητο στο ονομά μου και ο ΕΝΦΙΑ ηταν άγνωστος για μένα μέχρι φέτος, η απορία μου ειναι πως ένα χρέπι έχει ΕΝΦΙΑ.

Αυτό θέλει γκρέμισμα όπως βλέπεις και αυτό θα κάνω αλλά όχι χωρίς να μπορώ να χτίσω κάτι άλλο. Προς το παρόν, δεν μπορώ να χτίσω.  

Όσο για την πίτα που λες, η πίτα ήταν μια χαρά μέχρι πέρυσι, έχουν φάει απο αυτή πολλοί (και συ παίζει). Ο καιμένος ο σκύλος εδώ πήγε να φάει ένα κομματάκι απο την πίτα αυτή, μέχρι το σημείο που ήρθε ο ......[διαγραφη]

Κούλης και τα...... [διαγραφη]  του ΣτΕ να πάρουν όλη την πίτα για πάρτη τους. Και εμείς που επενδύσαμε σε οικόπεδο για να χτίσουμε, να έχουμε μείνει με την όρεξη τώρα... 

να προσεχετε τί γραφετε....Η ελληνικη γλωσσα ειναι πολυ πλουσια και μπορεις να πεις αυτα που θελεις χωρις υβρεις.

 

Όχι δεν έχω φάει από την πίτα.

Οπω θα είδες , αν ειδες, σου είπα ότι ο ενφια είναι ενοίκιο στο σπίτι μας. Δεν σου κάνω ολόκληρη ανάλυση το κατάλαβες και συ τώρα που είναι να πληρώσεις και μάλιστα για ερείπια .

Το ίδιο ισχύει και τις ρυθμίσεις που αφορούν την δόμηση εκτός σχεδίου αλλά και τόσα άλλα.

Το νομοθετικό έργο ασκείται με συγκεκριμένο τρόπο και σε μια άδικη κοινωνία ναι νομοθετούν υπέρ ημών και φυσικών αυτών που κατέχουν την οικονομική δύναμη. Εσύ με το ερείπιο και γω με το σπίτι που ζω με την οικογένειά μου (χτίστηκε το 1961) μολύνουμε το περιβάλλον...

Καλύτερα να ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα έναν μηχανικό τι σε συμφέρει να κάνεις με αυτο το κτίσμα .

Καλημέρα και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dim.s said:

......... Έκανα την πρώτη επένδυση και πριν καλά καλά χαρώ την αγορά, σκάει η απόφαση 2 μήνες μετά την αγορά του οικοπέδου. Και θα πρέπει να πληρώσεις τώρα για κάτι που είναι άχρηστο γιατί το κράτος το αχρήστευσε, και σε τρελαίνει ακόμα πιο πολύ η κατάσταση αυτή.

Ο κάθε βουλευτής, υπουργός, δικαστικός (και τα λαμόγια γύρω τους) έχουν χτίσει τις βιλάρες τους, τα εξοχικά τους, τα ξενοδοχεία τους,  και οι υπόλοιποι τώρα να πάμε να μπιπ..

Έχουν και 5-10 ΜΚΟ που ζητάνε να απαγορευτεί η δόμηση στα εκτός σχεδίου για να ζήσουμε που? Στα τσιμέντα της πόλης. 

Κάτι πρέπει να γίνει, κάτι πρέπει να κάνετε και σεις οι μηχανικοί, να ξεσηκωθείτε γιατί αυτό επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό.

Με το κτηματολόγιο πλέον να λειτουργεί ως ρουφιάνος, πιστεύω θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο να χτίσεις στο μέλλον ακόμα και παράνομα.

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που δεν πάνε σε μηχανικό της επιλογής τους αλλά στηρίζονται στον μηχανικό του πωλητή. Η σύγκρουση συμφερόντων αφορά μόνο την wall street. Έτσι κι αλλιώς ένα τοπογραφικό θα κάνει ο έρμος. Τι να μας πει κι΄αυτός απ΄την ζωή του; 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που ακόμα κι αν απευθυνθούν σε μηχανικό της δικής τους επιλογής προφανώς κρίνουν ως περιττά τα έξοδα των αεροφωτογραφιών οπότε ... "βάλε μωρέ 1973 να ξεμπερδεύουμε". 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που θεωρούν περιττό το έξοδο των δυο πενηντάευρων και για τον λόγο αυτό δεν ζητούν μια συνάντηση με τον δικηγόρο της γειτονιάς τους όπου με το προσχέδιο του συμβολαίου στην μασχάλη να ζητήσουν να μάθουν τι σημαίνουν όλοι αυτοί οι Νόμοι που γράφονται σε αυτό το ... χαρτί; 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που ντρέπονται να πουν ότι δεν κατάλαβαν τίποτε μόλις ο συμβολαιογράφος τελειώνει την ανάγνωση της πράξης παρά μόνο βιάζονται και ζητούν απλώς να ... υπογράψουν, καθότι ... επενδυτές. 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που θεωρούν περιττό το έξοδο των είκοσι ευρώ του λογιστή για το Ε9. Εξάλλου ξέρουν από κομπιούτερ, γωνιασμένες φωτό, εγκύκλιος από το taxheaven, όλα κομπλέ. 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που θεωρούν αδιανόητο ένα χρέπι να έχει ΕΝΦΙΑ και παρά την επένδυση κινητοποιούνται για μόλις 142€. Ένα χρέπι με τέσσερις ρόδες μπορεί να έχει τέλη κυκλοφορίας αλλά ένα χρέπι με ντουβάρια είναι πράγματι αδιανόητο!!! 

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που γνωρίζουν τα "σαρνικά στον κ@λο" οπότε πως να διαχωρίσουν στο μυαλό τους την διαφορά μεταξύ οικοπέδου και γηπέδου; Εξάλλου και τα δυο το ίδιο χώμα έχουν.  

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που φωνάζουν για το Κράτος όταν αυτοί δεν ... προλαβαίνουν. Αν προλάβουν όμως τότε πάνε στην άλλη όχθη. Πάλι φωνάζουν για το Κράτος επειδή δεν κάνει κάτι να διορθώσει τα πράγματα. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Τέτοιους επενδυτές χρειαζόμαστε που αντιμετωπίζουν το κτηματολόγιο ως "ρουφιάνο" που τους εμποδίζει να κάνουν αυτό που έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους. Μόλις κάνουν αυτό που έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους τότε τους ενοχλεί το σύστημα των μεταγραφών καθώς είναι του 17ου αιώνα.

Αυτή την περίοδο διαβάζω ένα βιβλίο με τίτλο "Παράτυπη συμπεριφορά". Αναφέρεται στα συμπεριφορικά οικονομικά και ο συγγραφέας διαχωρίζει τους ανθρώπους σε Ανθρώπινα όντα και σε Οικονομικά όντα.

Αξιότιμε κ. επενδυτή, κοιτώντας τον καθρέπτη σου αποκλείεται να δεις ένα Οικονομικό όν. Αν θέλεις όμως να γίνεις ξεκίνα να κάνεις αυτά που δεν έκανες εξαρχής. Ποτέ δεν είναι αργά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.