Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπιστολιές


Evan

Recommended Posts

Κοίτα να δεις σύμπτωση μόλις άνοιξα το θέμα χτυπάει το τηλ, συνάδελφος που βρήκε το τηλ. μου από αγγελία και θέλει κάτι ψιλομελέτες!!!!

 

Είναι τυχαίο ή μυρίζει μπαρούτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Λοιπόν, εν έτη 1995-1996 (4-5 χρόνια μετά την έναρξη επαγγέλματος), το γραφείο (Ο.Ε.) μαζί με συνέταιρο (συνάδελφο μηχανικό), έφτασε στα 20εκ. δραχμές φέσια, ήτοι περίπου 60 χιλιαρικάκια ευρώπουλα, από ακάλυπτες επιταγές του συνεταίρου, πελατών & υπεργολάβων για μελέτες και κατασκευές (κυρίως κατοικίες αλλά και μικρά εμπορικά κτίρια). Ο συνέταιρος "εξαφανίσθηκε" (λέγε με Κόπερφηλντ) και ο Lakis Bidis έμεινε να βολοδέρνει με τις τράπεζες, τα δάνεια και τις ακάλυπτες. Το 1999 η Ο.Ε. έκλεισε και το ατομικό γραφείο απενεργοποιήθηκε εντελώς. Ξεχρέωσα εντελώς το 2004. Από το 1997 δούλευα ταυτοχρόνως ως οιωνεί μισθωτός με ΑΠΥ σε εταιρείες και από το 1999-2000 μόνο έτσι. Από το 2004 που ξεχρέωσα εντελώς, και μετά, δεν ξανα-έκανα ποτέ μόνος μου άδεια-επίβλεψη.

 

Αυτά και εις άλλα με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως δεν ειμαι, μπορει να'ναι ο mred-akias

 

(στο τηλέφωνο υποθέτω)

 

Ε ναι, δεν έχω μελετητικό και δεν πρόκειται να το πάρω τώρα εδώ κοντά οπότε είπα να τα ρίξω στο κορ... ε στον αγαπητό συνάδελφο Evan!:P

 

Απλά αστειεύομαι, δεν ξέρω με σιγουριά καν για τι πράγμα μιλάμε...:)

Link to comment
Share on other sites

...12500 από μελέτη μονοκατοικίας λόγω...διαζυγίου του ζεύγους...το μ@λ@κ@ τον έπιασε στα πράσα....

 

 

Έχεις πολύ πλάκα ρε φίλε...

 

Εγώ είχα ψαλίδα ~25.000€ πέρισυ τέτοιον καιρό. Αφού κατανάλωσα όλο τον Ιούλιο πιέζοντας "ευγενικά", μάζεψα περίπου 15.000€ (είχαμε και γεννητούρια)

 

Το χειρότερο κανόνι που έχω φάει το περιέγραψα σε άλλο ποστ (ολοκληρωμένα αρχιτεκτονικά σχέδια για τριώροφο τα οποία τα κλαίω ακόμα) αλλά υπάρχουν και άλλα μικρότερα τα οποία δεν βλέπω να τα παίρνω ποτέ σύνολο 5-6000€

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ως νέα μηχανικός δεν έχω προλάβει να φάω φέσια ακόμα (αλλά ευχαριστώ για την ενημέρωση, να είμαι προετοιμασμένη τουλάχιστον για αυτά που θα έρθουν), πρόλαβα όμως να πάρω 500€ σε τρεις άτοκες δόσεις (ναι, ναι, προσφέρουμε και από αυτές) των 100, 150 και 250 αντίστοιχα. Και κάθε φορά που με πλήρωνε ο πελάτης μου έλεγε: "πάρε 100 και μου έμειναν και εμένα άλλα 50"..

Link to comment
Share on other sites

από ιδιώτη πλέον...προκαταβολή αρχιτεκτονικά και πυροπροστασία και μετα στα φορολογικά τα υπόλοιπα...

αν μέχρι τότε χαλάσει η δουλειά και έχεις κάνει τον κόπο σου τότε η προκαταβολή απαλύνει λίγο τον πόνο

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα με ιδιωτικά έργα (και λόγω ειδικότητας).

Φέσι δε θα πω ότι έφαγα αλλά από Δήμους, Νομαρχίες και ΤΕΔΚ έχω καθυστερήσει να πληρωθώ και 1,5 χρόνο. Θα μου πείτε ότι τουλάχιστον ήμουν σίγουρος ότι θα τα πάρω κάποια στιγμή αλλά το χειρότερο ήταν η κοροϊδία. Κάθε φορά που παίρνεις τηλέφωνο η ίδια απάντηση:"Είναι ζήτημα ημερών, θα τακτοποιηθεί το θέμα της πληρωμής σας" και η ιστορία κρατάει μήνες και χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή είναι εκ των ουκ ανευ συνάδελφοι.

 

Κι αυτά που ακούω περί δόσεων των 200 Ε είναι τουλάχιστον εκ του πονηρού εκ μέρους του πελάτη.

 

Διότι αν σκεφτείτε ότι η ανέγερση ενός κτιρίου συνεπάγεται μια δαπάνη δεκάδων χιλιάδων ΕΥΡΩ , είναι δυνατόν να πιστέψεις ότι κάποιος ξεκινάει ένα τέτοιο εγχείρημα χωρίς φράγκο στην τσέπη ?

Link to comment
Share on other sites

 

Διότι αν σκεφτείτε ότι η ανέγερση ενός κτιρίου συνεπάγεται μια δαπάνη δεκάδων χιλιάδων ΕΥΡΩ , είναι δυνατόν να πιστέψεις ότι κάποιος ξεκινάει ένα τέτοιο εγχείρημα χωρίς φράγκο στην τσέπη ?

άμα σου πω πως κάποιοι περιμένουν να τους χρηματοδοτήσεις το έργο θα με πιστέψεις;

δίνουν 8μηνες ακάλυπτες επιταγές για να πας εσύ να τις σπάσεις στην τράπεζα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.