Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση και ΙΚΑ


Recommended Posts

γειά χαρά σε όλους.

 

Ερώτηση:

 

Έχω μια οικ. άδεια του 2005 η οποία αναθεωρήθηκε το 2007.

Εσωτερικές διαμορφώσεις καμία αλλαγή σε δόμηση κλπ)

Γίνεται τώρα μια δεύτερη αναθεώρηση (η άδεια του 2005 είναι σε ισχύ).

Όλα καλα μεχρι εδώ μέχρι που πήγα στο ΙΚΑ να καταθέσω τον πίνακα 3.

Εκεί έμαθα ότι ο ιδιοκτήτης μέσω του κατασκευαστή του πλήρωσε όλα τα ένσημα αλλά δεν "έκλεισε" το έργο. Με ενημέρωσαν (όχι πολύ αναλυτικά) ότι θα πρέπει να προσκομισω αντίγραφα αδειας - τοπογραφικό - παλιό πίνακα 3 να κλεισω το έργο (ο ιδιοκτήτης για την ακρίβεια) και μετά να υποβάλω τον καινούριο πίνακα 3.

Η απορία μου είναι εφόσον δεν έχει κλεισει το παλιό έργο γιατί δεν μπορεί να προστεθούν τα νέα ένσημα σε αυτό μιας και πρόκειται για αναθεώρηση;

Δυστυχώς η απορία μου δεν λύθηκε επιτόπου (για την ακρίβεια ήταν αγενέστατοι και στράβωναν τα μούτρα με τις απορίες μου).

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, αφού πλήρωσε όλα τα μεροκάματα της προηγούμενης άδειας (δηλαδη για το ΙΚΑ θεωρητικά το έργο έχει ολοκληρωθεί ανεξάρτητα από την ισχύ της οικοδομικής άδειας), ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε εντός 30 ημερών από τη λήξη των εργασιών να κάνει αίτηση διακοπής των εργασιών, ειδάλλως θα πρέπει να πληρώσει πρόστιμο.

Τώρα, θα πρέπει να κλείσει η προηγούμενη καρτέλα ημερομισθίων, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και να αποδοθεί νέο μητρώο έργου για τις νέες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι έχουν δίκιο, δηλαδή αν υπήρχαν κι αλλα μεροκάματα που ηθελε ο ιδιοκτήτης να πληρώσει (λέμε τώρα) εκτός πίνακα 3 αρχικού τι θα έλεγε το ΙΚΑ, μην μας τα πληρώνεις?

 

δεν πήγες να βρεις τον προϊστάμενο να του εξηγήσεις? εγώ σε απανωτές αναθεωρήσεις απλά προσκόμιζα τους νεους πίνακες και στην ΙΔΙΑ καρτέλα γραφαν τα νεα απαιτούμενα σύνολα (με το χεράκι) και συνεχίζαμε κανονικά.

 

ο ted έχει δικιο ως προς την υποχρεωση για μεταβολη του εργου αλλα ακριβώς αφού δεν έγινε αυτό, το εργο δεν εχει λήξει πιστεύω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

howard δίκιο έχεις, στην ίδια καρτέλα θα μπουν τα μεροκάματα, αλλά επειδή μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο θα σου πω τι έγινε με την περίπτωσή μου.

Αφού η προηγούμενη άδεια ήταν σε ισχύ, για να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο, έβαλε επιπλέον τρία μεροκάματα για να κλείσει το προηγούμενο έργο και στην υπάρχουσα καρτέλα προστέθηκαν τα νέα μεροκάματα, αλλά με νέο μητρώο έργου.

Δεν ξέρω αν ήταν σωστό αυτό που έγινε, αλλά έτσι λύθηκε το πρόβλημα και προχώρησε η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Howard,

Ακούγεται λογικό αυτό που λες.

 

Αν επιτρέπεις σε ποιό ΙΚΑ το έκαναν αυτό;

εγώ είμαι Θεσσαλονίκη.

 

Update: Tελικά μίλησα με προισταμένη και είπε πως γίνεται μπλέξιμο με την διαδικασία αυτή οπότε μου ζήτησαν να κλείσω το προηγούμενο έργο και να ανοίξω καινούρια καρτέλα...

Ρώτησα τι γίνεται αν είχα επιπλέον ένσημα απο το προηγούμενο έργο (δεν είχα αλλά για να έμενε ανοιχτό)και μου απάντησαν πως κακως δεν τα είχα βάλει στον πίνακα 3...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, αφού πλήρωσε όλα τα μεροκάματα της προηγούμενης άδειας (δηλαδη για το ΙΚΑ θεωρητικά το έργο έχει ολοκληρωθεί ανεξάρτητα από την ισχύ της οικοδομικής άδειας), ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε εντός 30 ημερών από τη λήξη των εργασιών να κάνει αίτηση διακοπής των εργασιών, ειδάλλως θα πρέπει να πληρώσει πρόστιμο.

Τώρα, θα πρέπει να κλείσει η προηγούμενη καρτέλα ημερομισθίων, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και να αποδοθεί νέο μητρώο έργου για τις νέες εργασίες.

... στην ίδια καρτέλα θα μπουν τα μεροκάματα, αλλά επειδή μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο θα σου πω τι έγινε με την περίπτωσή μου.

Αφού η προηγούμενη άδεια ήταν σε ισχύ, για να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο, έβαλε επιπλέον τρία μεροκάματα για να κλείσει το προηγούμενο έργο και στην υπάρχουσα καρτέλα προστέθηκαν τα νέα μεροκάματα, αλλά με νέο μητρώο έργου.

Πάντως και μένα που μου έτυχε μια φορά, το ίδια με του @ted78 μου συνέβησαν (ΙΚΑ Θήβας).

Link to comment
Share on other sites

Αν η οικοδομή δεν έχει ολοκληρωθεί, ούτε ο σκελετός, και θέλει ο ιδιοκτήτης να σταματήσει τις εργασίες, πρέπει να κάνει πάλι αίτηση διακοπής εργασιών στο ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ, ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΕΡΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ-ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΙΚΑ , ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ, ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ-ΤΕΧΝΙΚΑ, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ , ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΙΤΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ, ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΠΙΤΟΠΙΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ !! ΤΟΤΕ , ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΘΕΙ.

 

ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ, ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΟΥ 1999 ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΝΕΟ. ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΤΟΠΙΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1999.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.