Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός με ιδιότητα δημοσίου υπαλλήλου και ελεύθερου επαγγελματία - επιλογή ασφαλιστικού φορέα


jturbo

Recommended Posts

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και φέτος διορίστηκα ως δημόσιος υπάλληλος, μέσα από τον γραπτό διαγωνισμό εισαγωγής στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν γνωρίζει κανένας συνάδελφος μηχανικός, εάν κάποιος από τους δύο ασφαλιστικούς φορείς, το δημόσιο και τον ΕΦΚΑ, έχει ευνοΪκότερους όρους για να τον προτιμήσει κανείς. Έχω υπάρξει ελεύθερος επαγγελματίας και σκέφτομαι να διατηρήσω την δραστηριότητα αυτή με άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου από την δημόσια υπηρεσία στην οποία θα τοποθετηθώ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 ώρες πριν, tetris said:

Είσαι σίγουρος ότι επιτρέπεται?

Ναι, επιτρέπεται, κατόπιν συνεννοήσης με την προϊσταμένη δημόσια υπηρεσία και εφόσον δεν υπάρχει σύγκρουση των δύο αντικειμένων δραστηριότητας, θίγοντας το δημόσιο συμφέρον ή παρακολύοντας τα καθήκοντα ως δημόσιος υπάλληλος.

 

15 ώρες πριν, mecheng_ said:

Αν δεν έχεις ένσημο στο Δημόσιο πριν από την 1/1/2011 δεν έχεις επιλογή σε ποιόν φορέα θα ασφαλιστείς

Δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση ποιός είναι ο μονόδρομος και γιατί;

Edited by jturbo
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, jturbo said:

Δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση ποιός είναι ο μονόδρομος και γιατί;

Ασφάλιση στον ΕΦΚΑ με την σχετική ειδικότητα με την οποία έχεις διοριστεί. Την δυνατότητα να επιλέξουν ασφάλεια δημοσίου έχουν μόνο όσοι έχουν τουλάχιστον μια μέρα ασφάλισης στο δημόσιο πριν από την 01/01/2011.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mecheng_ said:

Ασφάλιση στον ΕΦΚΑ με την σχετική ειδικότητα με την οποία έχεις διοριστεί. Την δυνατότητα να επιλέξουν ασφάλεια δημοσίου έχουν μόνο όσοι έχουν τουλάχιστον μια μέρα ασφάλισης στο δημόσιο πριν από την 01/01/2011.

Ο διορισμός που ακολουθεί την φοίτηση, μπορεί να είναι κατα την αρχική τοποθέτηση:

είτε σε θέση διοικητική

είτε και σε θέση τεχνικής υπηρεσίας με την ιδιότητα του μηχανικού.

Αν δεν συμβεί εξαρχής το δεύτερο, αλλάζει στην πορεία μέσω κινητικότητας προς άλλη υπηρεσία.  

Στην πρώτη περιπτωση, γίνεται δηλαδή να είμαι στον εφκα με ιδιότητα όχι μηχανικού ακόμα και προσωρινά, μέχρι την χρήση του θεσμού της κινητικότητας για την τοποθέτηση σε τεχνική υπηρεσία σε δεύτερο χρόνο;

Edited by jturbo
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, jturbo said:

Ναι, επιτρέπεται, κατόπιν συνεννοήσης με την προϊσταμένη δημόσια υπηρεσία και εφόσον δεν υπάρχει σύγκρουση των δύο αντικειμένων δραστηριότητας, θίγοντας το δημόσιο συμφέρον ή παρακολύοντας τα καθήκοντα ως δημόσιος υπάλληλος.

Νομίζω ότι δεν αρκεί η συνεννόηση με την προϊσταμένη δημόσια υπηρεσία, αλλά ότι απαιτείται αίτημα και θετική απόφαση από το αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο του Φορέα. Αυτό ισχύει για τον στενό δημόσιο τομέα. Για ΟΤΑ α' και β' βαθμού δεν γνωρίζω. Προφανώς, ό,τι αναφέρω αφορά σε συγκεκριμένο έργο (δηλαδή, θα πρέπει κάθε φορά να υποβάλλεται αίτημα και να λαμβάνει έγκριση).

4 hours ago, jturbo said:

Στην πρώτη περιπτωση, γίνεται δηλαδή να είμαι στον εφκα με ιδιότητα όχι μηχανικού ακόμα και προσωρινά, μέχρι την χρήση του θεσμού της κινητικότητας για την τοποθέτηση σε τεχνική υπηρεσία σε δεύτερο χρόνο;

Γνώμη μου είναι πως όχι, γιατί εισήλθατε στον Φορέα ως ΠΕ Μηχανικός (ειδικότητα ηλεκτρολόγου μηχανικού) και με αυτό θα πορευτείτε για το υπόλοιπο της θητείας σας. Το αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείτε, δεν  μπορεί να αλλάξει τον κλάδο στον οποίο ανήκετε.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, jturbo said:

Στην πρώτη περιπτωση, γίνεται δηλαδή να είμαι στον εφκα με ιδιότητα όχι μηχανικού ακόμα και προσωρινά, μέχρι την χρήση του θεσμού της κινητικότητας για την τοποθέτηση σε τεχνική υπηρεσία σε δεύτερο χρόνο;

Μπορείς να αλλάξεις και κλάδο έχω την εντύπωση με την κινητικότητα

Άρθρο 2 Ν.4440/16. "Η μετακίνηση από μία δημόσια υπηρεσία σε άλλη διενεργείται ως μετάταξη σε κενή οργανική θέση κλάδου/ειδικότητας της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας/εκπαιδευτικής βαθμίδας, για την οποία ο υπάλληλος έχει τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.