Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γειτονικές πλάκες


 
Charlie

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μεγάλες διαφορές στα πάχη γειτονικών πλακών δημιουργούν (εκτός από κατασκευαστικά προβλήματα) στρέψη στις δοκούς δυσμενέστερη στην περίπτωση υιοθέτησης της κατακόρυφης σεισμικής συνιστώσας, ανομοιομορφία στην κανονικότητα του πλαισίου αλλά και στην συνέχεια των πλακών. Συνήθως οι διαφορές στα πάχη (χωρίς να αναφέρεται στους κανονισμούς) κυμαίνονται στα +- 5-6 cm. Ομως στην κρίση του μελετητή επαφίεται η τελική διαμόρφωση που μπορεί να έχει και πολύ μεγαλύτερες διαφορές μεταξύ των πλακών.

Link to comment
Share on other sites

Για πρακτικούς λόγους και κατασκευαστικούς, βέβαια ανάλογα πάντα και την γεωμετρία του φορέα και δράσεις, καλό είναι στις γειτονικές πλάκες να υπάρχει εννιαίο πάχος. Δηλαδή αν η μια πλάκα βγάζει 18cm και η άλλη 20cm εννοείται ότι εφαρμόζουμε και για τις δύο πλάκες την μεγαλύτερη αυτή των 20. Βέβαια τώρα αν έχουμε μεγαλύτερη διαφορά της τάξης των 3-5cm και πάντα την εκτίμηση του μελετητή μηχανικού οι πλάκες πέφτουν με τα κανονικά τους πάχη.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αν θυμάσαι από τους επιφανειακούς φορείς, μια και τελείωσες ΑΠΘ, υπήρχε η μέθοδος Cross για αυτούς.Οι συντελεστές απ' ότι θυμάμαι ήταν διαφορετικοί.

Αν θέλεις το ψάχνω λίγο παραπάνω και ενημερώνω

"Μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται"!

Από το 1991 που ήμουν τεταρτοετής φοιτητής και όντως τη διδάχθηκα στο ΑΠΘ, (ψάχνοντας τις σημειώσεις μου επανήλθε μέρος της μνήμης), δεν τη χρησιμοποιήσα ποτέ. Απ' ό,τι βλέπω χρησιμοποιούνται κάτι δείκτες αντιστάσεως και μεταβιβάσεως που μου φαίνονται κινέζικα αυτή τη στιγμή.

Υπάρχει κανείς που χρησιμοποιεί αυτή τη μέθοδο για επίλυση πλακών;

Υπάρχει κάποιο λογισμικό που να χρησιμοποιεί την Cross σε δύο διευθύνσεις;

Να σημειώσω ότι σε όποια παλιά μελέτη έχω δει χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά πίνακες Markus.

 

Το κατασκευαστικό θέμα και η ομοιομόρφηση του πάχους των πλακών είναι μεγάλη κουβέντα.

Σίγουρα βολεύει το να έχουμε ενιαίο πάχος αλλά:

α) αυξάνουμε τα μόνιμα φορτία,

β) αυξάνουμε κατ' επέκταση τα σεισμικά φορτία,

γ) αυξάνουμε τα κυβικά του σκυροδέματος και τον οπλισμό (δοκών-στύλων-θεμελίων) και κατ' επέκταση το κόστος της κατασκευής,

δ) σε περίπτωση κατάρρευσης του κτηρίου δυσκολεύουμε τη διάνοιξη οπών προς διάσωση των εγκλωβισμένων.

Προσωπικά επιλέγω να χρησιμοποιώ τα ελάχιστα δυνατά πάχη στις πλάκες τα οποία προκύπτουν απ' τον έλεγχο των βελών κάμψης με ελάχιστο τα 15cm.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι σε όποια παλιά μελέτη έχω δει χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά πίνακες Markus.

Φαντάζομαι λόγω απλότητας... Οι δοκοί συνεχών ανοιγμάτων ακόμα και στο παρελθόν λυνόντουσαν σχετικά εύκολα (clapeyron, πίνακες, λογισμικό) ενώ είναι νομίζω ότι είναι πιο γενική μέθοδος από czerny κτλ (δεν έχει περιορισμούς στο λόγο των ανοιγμάτων κτλ).

 

@Χάρης

Ακόμα και αν οι διαφορές στα πάχη είναι μικρές? πχ 17-18cm?

Link to comment
Share on other sites

Η άυξηση είναι μικρή και λαμβάνεται για την επίλυση του στατικού μοντέλου.

Δεν είναι δυνατόν για άυξηση 2cm να έχουμε τόσο δραματικές αυξήσεις ώστε να υπάρχει πρόβλημα στον σεισμό. Ίσα-ίσα με την αύξηση έχουμε ενίσχυση υποστυλωμάτων. Όσο για την διάνειξη οπών το αφήνω ασχολίαστο. (Μιλάμε για 2cm παραπάνω) Είναι μεγάλη κουβέντα έχεις δίκιο.

 

edit:Ακόμα και αν οι διαφορές στα πάχη είναι μικρές? πχ 17-18cm?

 

Εννοείται ότι τις κάνεις 18 και τις δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε εποχές που δεν υπήρχαν υπολογιστές και όλα γίνονταν με το χέρι. Ακόμα και τη δεκαετία του '80, στις αρχές τουλάχιστον, δεν χρησιμοποιούνταν παρά ελάχιστα κάποια προγραμματάκια υπολογιστών τσέπης.

 

Δύσκολο να δώσω μια γενική απάντηση σ' αυτό που ρωτάς (πολύ μικρή διαφορά πάχους). Ο γενικός κανόνας για μένα ως μελετητή και όχι επιβλέποντα ή κατασκευαστή είναι: ΝΑΙ, ακόμα και τότε. Δίνω στον ξυλότυπο το ελάχιστο απαιτούμενο πάχος της πλάκας και τον οπλισμό αυτής ώστε να είναι επαρκής. Από εκεί και πέρα "πετάω το μπαλάκι" στον επιβλέποντα και τον κατασκευαστή να επιλέξει αυτός τι θα κάνει. Αν θα εκμηδενίσει διαφορές του 1cm ή όχι. Σύννομος θα είναι αν δείτε την §5.2 του ΕΚΩΣ. Και για τα επιπλέον 0,25kN/m² μόνιμο φορτίο που δίνει κάθε επιπλέον 1cm πλάκας έχω λάβει τα μέτρα μου.

Τα παραπάνω όμως δεν μπορώ να τα θέσω ως γενικό κανόνα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, που ακολουθώ την πολιτική της κατασκευαστικής ευκολίας. Όταν κάνεις μόνο μελέτες και άλλος είναι ο επιβλέποντας φροντίζεις να προσαρμόζεσαι στις απαιτήσεις του πελάτη σου. Αν ο εργολάβος μου πει ότι θέλει πλάκες πάχους πολλαπλάσιου του 5 τι θα πω, όχι; Και για μένα ευκολία είναι να τις βάλω όλες 20cm και να τελειώνω και να μην το ψάχνω, να μην κυνηγώ τα όρια.

Οι πλάκες είναι ένα κομμάτι της μελέτης που δεν είναι κρίσιμο στην ασφάλεια της κατασκευής. Συνεπώς άλλη αντιμετώπιση θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε για αυτές και άλλη πχ στο θέμα των επαρκών σε μήκος και πλήθος τοιχίων και σε κατάλληλες θέσεις.

 

@Pappos

Όταν έχεις πολλές πλάκες τα μεγέθη αυξάνουν, πολλαπλασιάζονται.

Όταν μπορεί να μετρά και το λεπτό για να σωθεί μια ζωή, τότε ναι ακόμα και τα 2cm μπορεί να έχουν σημασία ειδικά αν έχεις πέντε ορόφους και 2*5=10cm. Λεπτομέρεια θα μου πεις και ίσως να έχεις δίκαιο. Για μένα όμως έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι πλάκες είναι οι τελευταίες που πέφτουν και μάλιστα κατά 99% όλες άθικτες. Αλλά όταν λες στον κατασκευαστή για διαφορά 1cm καταλαβαίνεις ότι δεν θα σε λάβει σοβαρά υπόψη. Θεωρητικά μπορούμε να κάνουμε πολλές αναλύσεις, αλλά για τις πλάκες όλα έχουν γίνει και εξάλλου ενώ συμβάλλουν στον σεισμό είναι οι μόνες που δεν παθαίνουν βλάβη.

Τώρα για το οικονομικό θέμα. Πως γίνεται να μιλάμε για οικονομικό θέμα όταν ήδη από την θεμελίωση έχεις απώλεις. Οι καλουπατζήδες το έχουν ανάγει σε επιστήμη. Αμέσως στην θεμελίωση είσαι με 3-5m³ παραπάνω.

 

Και εγώ μελετητής είμαι αλλά επειδή πάντα είμαι στην επίβλεψη καλό είναι να βλέπουμε και τις πράξεις εφαρμογής. Δεν μπορούν να εφαρμοστούν όλα τα θεωρητικά τις μελέτης. Και μπορώ να σου πω τις μελέτες τις αναλύω πολύ γιατί και επειδή δεν έχω πολύ δουλειά, αλλά και επειδή μου αρέσει η προσομείωση και η ανάλυση. Αλλά πάντα σκεφτόμαστε και την πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το οικονομικό θέμα. Πως γίνεται να μιλάμε για οικονομικό θέμα όταν ήδη από την θεμελίωση έχεις απώλεις. Οι καλουπατζήδες το έχουν ανάγει σε επιστήμη. Αμέσως στην θεμελίωση είσαι με 3-5m³ παραπάνω.

 

.

 

+++

 

Έλα μωωρεεέ τί φωνάζεις τώρα? Από πού θα τα βγάλουμε εμείς τα ξεκαλουπώματα?

All time classics απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.