Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκρυψη θέας από τέντες όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Έχω αγοράσει το διαμέρισμα μου πριν 20 χρονια στο 5ο όροφο τελευταίο. Ο δρόμος που βρίσκεται η πολυκατοικία μου κατεβαίνει προς την θάλασσα κάθετα.

Πλαγίως έχω θέα προς την θάλασσα

Χτίστηκε νέα πολυκατοικία κολλητά στην δική μου πλευρά από την μεριά της θάλασσας. Οι ιδιοκτήτες του 5ου οροφου στην ίδια ευθεία με το δικό μου διαμέρισμα, έβαλαν τέντες. Κάθετα στο δικό μου μπαλκόνι και μπροστά και είναι κατεβασμένες μέχρι κάτω. Σε μια στιγμή άλλαξε η πραγματικότητα της ζωής μας. Μας έκοψαν τον αέρα τον ήλιο από την δύση και την θέα. Δεν υπάρχει καμμιά ορατότητα δυτικά προς θάλασσα

Τί γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση; Μ'έχει φάει το άγχος

Σας βάζω και κάτι σχετικό με την δική μου περίπτωση που εκδικάστηκε λίγο που τόψαξα

Απόφαση 417 / 2019

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

 

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Ξούλα said:

....Μας έκοψαν τον αέρα ...

Τί γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση; Μ'έχει φάει το άγχος

....

Απο πολεοδομική άποψη έχει κάθε δικαίωμα να βάλει τέντες στον εξώστη τους εφ όσον είναι νόμιμα υφιστάμενο το κτίριο τους.

Όπως κι εσείς έχετε κάθε δικαίωμα να βάλετε τέντες στο μπαλκόνι σας.

Επικουρικά τον αέρα δεν σας τον κόβει καμία τέντα.

Αν έχετε διάθεση, χρόνο και χρήμα μπορείς να ξεκινήσεις με δικηγόρους διαδικασίες ..... είχαν και υπάρχουν αρκετές υποθέσεις "θέας" στα δικαστήρια 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας που διαθέσατε να με απαντήσετε

Όσο για τον αέρα μάλλον δεν ζήσατε στον τελευταίο όροφο και καλοκαίρι. Τις τέντες μου τίς έχω τέρμα επάνω για περισσότερο ρεύμα. Έχει πολύ ζέστη.

Όσο για τις υποθέσεις που λέτε για θέα, τί έκβαση είχαν; Είναι σοβαρή αιτία η απόκρυψη θέας; Βγαίνεις στο μπαλκόνι και βλέπεις τέντες. Τίποτε άλλο. Το δικό μου δίκαιο και δικαίωμα δεν μπαίνει πουθενά;

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Ξούλα said:

... Το δικό μου δίκαιο και δικαίωμα δεν μπαίνει πουθενά;

δεν είμαι Δικαστής για να σας πω....

οπότε ότι και να σας πω δεν έχει καμία αξία για εσάς.

Αυτό που εγώ ξέρω με βάση την πολεοδομική νομοθεσία σας το είπα....

και τα 2 Οικόπεδα (δικό σας και όμορου) έχουν τις υποχρεώσεις να δομήσουν με όρους δόμησης..... οπότε με βάση αυτό και εσείς και ο όμορος έχετε τα ίδια δικαιώματα για τις τέντες...

Ενδεχόμενα δε το δικό σας κτήριο να μειώνει την θέα από την άλλη πλευρά σε άλλο κτήριο ....

Ότι δικαίωμα έχεις έχει.... 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ξούλα said:

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας που διαθέσατε να με απαντήσετε

Όσο για τον αέρα μάλλον δεν ζήσατε στον τελευταίο όροφο και καλοκαίρι. Τις τέντες μου τίς έχω τέρμα επάνω για περισσότερο ρεύμα. Έχει πολύ ζέστη.

Όσο για τις υποθέσεις που λέτε για θέα, τί έκβαση είχαν; Είναι σοβαρή αιτία η απόκρυψη θέας; Βγαίνεις στο μπαλκόνι και βλέπεις τέντες. Τίποτε άλλο. Το δικό μου δίκαιο και δικαίωμα δεν μπαίνει πουθενά;

 

Κι εσεις που βρισκεστε στον 5ο οταν φτιαχτηκε ο οροφος σας εκοψε την θέα απο το πιο πισω κτιριο. Θα γκρεμίσετε τον 5ο και θα ξεσπιτωθείτε? Όχι 
Αλλά σκέψου τι παράλογο ήταν αυτό που έγραψα. Το ίδιο είναι τι τέντες τι όροφος (εφοσον ειναι νόμιμα κατασκευασμένα). Αυτά έχουν οι πόλεις

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, immunity said:

Κι εσεις που βρισκεστε στον 5ο οταν φτιαχτηκε ο οροφος σας εκοψε την θέα απο το πιο πισω κτιριο. Θα γκρεμίσετε τον 5ο και θα ξεσπιτωθείτε? Όχι 
Αλλά σκέψου τι παράλογο ήταν αυτό που έγραψα. Το ίδιο είναι τι τέντες τι όροφος (εφοσον ειναι νόμιμα κατασκευασμένα). Αυτά έχουν οι πόλεις

Δεν ζήτησα ούτε να γκρεμιστεί τίποτε ούτε να ξηλωθεί. Και ακριβώς επειδή δεν ζούμε μόνοι μας σε μονοκατοικίες, μπορούμε να σκεφτόμαστε και το δίκαιο του άλλου για να ζούμε αρμονικά. Δεν ζητώ το καλύτερο, το καλό μου αρκεί και η καλή γειτνίαση. 

Και έπρεπε να υπάρχει προβλεψη από την πολιτεία, για νάχει την κατάλληλη σκίαση ώστε να μην ενοχλούνται άλλοι.

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε, είναι να συνεννοηθείτε με το γείτονα, να σηκώνει την τέντα του, μόλις φεύγει ο ήλιος...

(εκτός αν έβαλε την τέντα του με σκοπό να μη σας βλέπει και να μη τον βλέπετε!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει πολεοδομική παρανομία, που λογικά δεν υπάρχει με τις τέντες, απλά όταν επιλέξατε να αγοράσετε το σπίτι σας δίπλα σε άχτιστο οικόπεδο, ή μονοκατοικία που θα χτιζόταν κάποτε, οφείλατε να γνωρίζετε, ότι η κατάσταση που είχατε ήταν προσωρινή. 

Για αυτό άλλωστε όταν πουλάμε ένα ακίνητο με θέα, κοιτάμε αν η θέα αυτή ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ. Δηλαδή έχει χτιστεί ό,τι μπορεί να χτιστεί δίπλα του και να την εμποδίσει.

Αν δεν είναι οριστικά διαμορφωμένη το ακίνητο έχει άλλη αξία, ελαφρά χαμηλότερη. 

Επίσης η απόφαση που ανεβάσατε, αφορά σχέσεις συνιδιοκτητών της ΙΔΙΑΣ πολυκατοικίας, όπου ο κανονισμός της είχε πρόνοιες να μην κλείνουν την θέα οι ιδιοκτήτες του ενός κτιρίου στο άλλο κτίριο του ιδίου οικοπέδου και προφανώς δεν έχει σχέση με την δική σας περίπτωση, που είστε διαφορετικά κτίρια και οικόπεδα. 

Το καλύτερο θα ήταν να δείτε αν μπορείτε να συνεννοηθείτε με τον γείτονα. Από την άλλη όμως αν το να βλέπετε εσείς την θέα προς την θάλασσα, σημαίνει ότι θα βλέπετε τι ακριβώς κάνει στο μπαλκόνι του, στερώντας του κάθε έννοια ιδιωτικότητας, καταλαβαίνετε ότι δεν πρόκειται να το δεχτεί. 

Αυτά έχει το συνεχές σύστημα δόμησης και τα μικρά οικόπεδα. Μπαλκόνια δίπλα - δίπλα, οπότε απαιτείται κάποια διακριτικότητα. 

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2024 at 4:49 PM, Ξούλα said:

Και έπρεπε να υπάρχει προβλεψη από την πολιτεία, για νάχει την κατάλληλη σκίαση ώστε να μην ενοχλούνται άλλοι

Βλέποντας το παραπάνω καταλαβαίνω ότι δεν έχετε πλήρως συνειδητοποιήσει σε ποια χώρα ζείτε.

Θα σας πρότεινα να το χωνέψετε εγκαίρως και να προστατέψετε το χρόνο και τα χρήματα σας από δικαστικές μαύρες τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.