Μετάβαση στο περιεχόμενο

νομιμοποίηση ανοιχτής θέσης παρκινγκ σε ακάλυπτο πολυκατοικίας


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

καλησπερα σε ολους 

θα ήθελα λιγο την βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει για την περίπτωση που θα αναφερθώ γιατι εχω χιάσει των υπνο μου 

λυπον σε μια πολυκατοικία ανέγερση του 1999 εχει πιλοτή με κάποιες θέσεις παρκινγκ οπου δόθηκε αντιπαροχή στην γιαγια της γυναίκας μου  και πίρε τρία διαμερίσματα 1ος ,2ος,3ος. στα συμβόλαια μονο ο δευτέρους εχει θέση παρκινγκ πισο στων ακάλυπτο και με συμφωνία με των μηχανικο έφτιαξαν αλλο ενα ανοιχτο τσιμέντωμα για αλλη μια θεση παρκινγκ για την οικογένεια χωρις να υπάρχει στα συμβόλαια ουτε στο χαρτι της πολυκατοικίας παρα μονο  μια υπογράμμιση ,

τωρα αυτη η θεση παρκινκ την δουλεύουμε εμεις βαζω τα δυο μου μηχανάκια  οπου και δεν ενοχλεί κανέναν  και υπάρχει ακομα αρκετος χορος στον ακάλυπτο , το θεμα ομως επιδη ο μπατζανάκης μου ηθελε με καποιιο τροπο να παρει και αυτο το παρκινγκ για να βαζει το δεύτερο αμαξι του δημιούργησε θεμα σε συνεςλευση της πολυκατοικίας και ετσι ενα μεγάλο μερος των ιδιοκτητών ειπαν να βγουν τα μιχανακια εξω και να βγει το τσιμεντο αλλα και οπως να βγουν και δυπλοπαρκαρισμενα αυτοκίνητα σε ενα παρκινγκ δευτερα μιχανακια σαβούρα που αφήνει ο καθε ενας στην πιλοτη πχ καυσόξυλα κτλ , τωρα βαζουν και γκαραζοπορτα με μπουτον και δεν μου δινουν κλειδι σαφος και καταλαβαίνω πως ειναι οκ αυτο ,απλα χωρίς ποτε να ενοχλήσω κανεναν ξαφνικά μετα τον τσακωμο μου με τον μπατζανάκη εχω μια επίθεση για το παρκινκ , και επειδή σας ζαλισα γιατι εχει ακομα το ερώτημα μου ειναι να τα βγαλω τα μηχανάκια  και να αφήσω το παρκινγκ αλλα κανεις δεν εχει κανει κινήσει να βγαλει κατι απο την πολυκατοικία ουτε διαδικασίες να ξετσιμεντοθει παρα μονο την γκαραζόπορτα  λες και κατι θελει ο μπατζανάκης που μετα απο αυτο χωρισε με την αδερφη της γυναικας μου (τα εκανε ολα π .... και εφηγε ) το ηξερε οτι θα φιγει χαχααχχ , 

μπορώ ρε παιδια να νομιμοποιήσω την θεση αυτη με κάποιο τροπο ? 

συγνώμη για τν ορθογραφία και το συντακτικο μου καλη μερα σε ολους 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μόνον αν συμφωνήσουν σε αυτό όλοι οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και αποτυπωθεί αυτή η συμφωνία σε συμβολαιογραφικό έγγραφο, μετά βεβαίως από την κατάλληλη αυτοψία κ.λπ. από μηχανικό της επιλογής σας.   

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιοκτησιακό είναι θέμα νομικό, οπότε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε δικηγόρο για συμβουλές. Αυτός θα εξετάσει το καταστατικό και την σύσταση.

Επειδή ρωτάτε για νομιμοποίηση, να έχετε υπ'όψιν, πως ακόμη και τακτοποιημένες κατασκευές (νομιμοποίηση δεν είναι πάντα ο σωστός όρος) στον ακάλυπτο, δε σημαίνει ότι κατοχυρώνονται ιδιοκτησιακά σε αυτόν που τις έχτισε. Αυτό γίνεται μόνο συμβολαιογραφικά όπως γράφει και ο συνάδερφος από πάνω.

Πολεοδομικά η πυλωτή είναι κοινόχρηστος χώρος όμως δύναται να δημιουργηθούν συμβολαιογραφικά αποκλειστικές χρήσεις τμημάτων για θέσεις στάθμευσης. Ότι δεν είναι δεσμευμένο χρησιμοποιείται από όλους, όπως ο ακάλυπτος. Εννοείται πως όπως σε κάθε κοινόχρηστο χώρο απαγορεύονται οι κατασκευές που παρεμποδίζουν την πρόσβαση στους λοιπούς συνιδιοκτήτες της οικοδομής (όπως πχ γκαραζόπορτα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι ο συμβολαιογράφος μου είπε για την χρησικτησίας  και οτι θελω ενα μηχανικο για αρχη να του δώσω το χαρτί του μηχανικού στην πολυκατοικία μου ζητάει ο διαχηρηστης τον νομο περι χρησικτησίας το αθρο 1041 αν δεν κανω λαθως ψαχνω παντου να το κατεβάσω να του το δωσω και δεν το βρίσκω αν μπορει να βοηθήσει κανεις συν οτι αν κάποιος π μηχανικος μπορει να αναλάβει αυτο που μου ζητησε η συμβολαιογράφος 

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος λέει βλακείες! Μάλλον θέλει να εισπράξει "εύκολο χρήμα"... Δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να διεκδικήσετε κάτι μέσω χρησικτησίας σε κοινόχρηστο χώρο ακινήτου!!!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Η συμβολαιογράφος λέει βλακείες! Μάλλον θέλει να εισπράξει "εύκολο χρήμα"... Δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να διεκδικήσετε κάτι μέσω χρησικτησίας σε κοινόχρηστο χώρο ακινήτου!!!

σωστα

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το αθρο 1041 λεει βλακείες?  μου ειπε οτι θα πρέπει να υπογράψουν ολοι οι ιδιοκτήτες οτι παραχωρούν το χωρο αυτο και τοτε μπορω να σταθμεύω εκει , καλα και για εντελος μονίμο δεν ξερω εγω ηξερα απλα οτι μπορει να παραχωρεθει για καποια χρονια πχ αποκλειστικής χρίσης με υπογραφες ολον 

η κανω λαθος 

 

49 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Η συμβολαιογράφος λέει βλακείες! Μάλλον θέλει να εισπράξει "εύκολο χρήμα"... Δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να διεκδικήσετε κάτι μέσω χρησικτησίας σε κοινόχρηστο χώρο ακινήτου!!!

εδω λες οτι γηνετε με μπερδεψες 

Μόνον αν συμφωνήσουν σε αυτό όλοι οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και αποτυπωθεί αυτή η συμφωνία σε συμβολαιογραφικό έγγραφο, μετά βεβαίως από την κατάλληλη αυτοψία κ.λπ. από μηχανικό της επιλογής σας.   

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, simple76 said:

δηλαδη το αθρο 1041 λεει βλακείες?  μου ειπε οτι θα πρέπει να υπογράψουν ολοι οι ιδιοκτήτες οτι παραχωρούν το χωρο αυτο και τοτε μπορω να σταθμεύω εκει , καλα και για εντελος μονίμο δεν ξερω εγω ηξερα απλα οτι μπορει να παραχωρεθει για καποια χρονια πχ αποκλειστικής χρίσης με υπογραφες ολον 

η κανω λαθος 

 Η αρχικη απαντηση ειχε σχεση με την προταση του συμβ/φου, περι χρησικτησιας.

  Αυτη η νεα αναφορά σου για τις "υπογραφες ολων", αλλαζει τα δεδομενα, δεν εχει σχεση με την χρησικτησια

και μαλλον την αδικησαμε την κα συμβ/φο.

 

Αυτο το καινουργιο που λες, αφορα την συνταξη συμβολαιου προς παραχωρηση χρησης, με το 100% των συνιδιοκτητων. Αυτο σου ειπε

και ο ιασονας, εδω

Μόνον αν συμφωνήσουν σε αυτό όλοι οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και αποτυπωθεί αυτή η συμφωνία σε συμβολαιογραφικό έγγραφο, μετά βεβαίως από την κατάλληλη αυτοψία κ.λπ. από μηχανικό της επιλογής σας.  

και η συμβ/φος.... και ειναι σωστα...απολυτως.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

Για αυτή την πράξη παραχώρησης χρήσης μάλλον δεν πρέπει να απαιτείται και βεβαίωση νομιμότητας καθώς δεν αποτελεί ούτε μεταβίβαση ούτε σύσταση εμπράγματος δικαιώματος όπως ορίζεται στο άρθρο 82 παρ 1  Ν 4495/17

υ.γ 

Εμπράγματα δικαιώματα είναι εκείνα τα δικαιώματα που προσφέρουν σε ένα πρόσωπο άμεση εξουσία εναντίον όλων (erga omnes) πάνω σε ένα πράγμα. Αυτά είναι:

α. Κυριότητα

β. Δουλεία

γ. Ενέχυρο

δ. Υποθήκη

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.