Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικού σε εργασία διαφορετικού αντικειμένου


Recommended Posts

Η ερωτησή μου είναι η εξής:

Αν μηχανικός βρεί μια εργασία άσχετη απο το αντικείμενό του και του γίνει πρόσληψη (όχι ως μηχανικός) αλλά σαν υπάλληλος, τότε ο εργοδότης τι εισφορές θα πληρώνει? ικα? επίσης ο μηχανικός θα πρέπει να βάζει και το τσμεδε απο την τσέπη του? δηλαδή αν π.χ ο υπάλληλος πέρνει καθαρά 800 ευρώ θα πρέπει απο αυτά να δίνει τσμέδε τα 200? γίνεται να πληρώνονται μόνο εισφορές στο ικα απο τον εργοδότη και να μην πληρώνει ο υπάλληλος τσμεδε?

Link to comment
Share on other sites

το τσμεδε το πληρώνεις είτε έχεις είτε δεν έχεις δουλειά, οπότε υποθέτω αν βρεις άσχετη με το αντικείμενο δουλειά πάλι πρέπει να το πληρώνεις.

Αν γίνει πρόσληψη ως μισθωτός υπάλληλος γραφείου ο εργοδότης σου θα σου πληρώνει το ικα κι εσυ κανονικά το τσμέδε σου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα πληρώνω και το τσμεδε 170/μήνα και σε ένα χρόνο που κλείνω την πενταετία ,καικα . δηλαδή ο μηχανικός ειναι καταδικασμένος να μην μπορεί να κάνει άλλη δουλεια, κι ας μην βρισκει ως μηχανικός. γιατι αν βρεις μια δουλεια αλλη και παιρνεις 700,800 αν πληρωνεις και το τσμεδε απο την τσεπη σου, μονο το νοικι θα βγαζεις. και ως μηχανικος που να βρεις δουλεια, ολοι προυπηρεσία ζητάνε. π΄χ σε αγγελία που εχω βάλει χτες με πήραν τηλ απο εταιρεια και λεει σε δημόσια εργα εμπειρία έχεις? αν δε σου δινει καποιος την ευκαιρία πως θα αποκτησεις αυτη την εμπειρία. και μετα σου λεει γινε μηχανικος...

Link to comment
Share on other sites

το τσμεδε το πληρώνεις είτε έχεις είτε δεν έχεις δουλειά, οπότε υποθέτω αν βρεις άσχετη με το αντικείμενο δουλειά πάλι πρέπει να το πληρώνεις.

Αν γίνει πρόσληψη ως μισθωτός υπάλληλος γραφείου ο εργοδότης σου θα σου πληρώνει το ικα κι εσυ κανονικά το τσμέδε σου.

 

Δε γίνεται αυτό που περιγράφεις. Εφόσον προσληφθεί σαν μισθωτός υπάλληλος μηχανικός, ο οποίος είναι ασφαλισμένος αναγκαστικά στο ΤΣΜΕΔΕ, ακόμα και για να τυλίγει σουβλάκια, οφείλει ο εργοδότης του να του πληρώνει εισφορές μισθωτού στο ΤΣΜΕΔΕ (+ κάτι ψιλά ΙΚΑ). Δε γίνεται να αγνοηθεί η υποχρέωση προς το ΤΣΜΕΔΕ, ούτε είναι δυνατό να το πληρώνει από την τσέπη του ο μηχανικός, δηλώνοντας ταυτόχρονα ελ. επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ και μισθωτός στο ΙΚΑ (θα πρόκειται ουσιαστικά για διπλή ασφάλιση σε 2 φορείς, πράγμα παράνομο).

Αν και πιστεύω ότι θα αναθεωρηθεί το καθεστώς με το ΤΣΜΕΔΕ σύντομα καθώς η ιστορία αυτή "κολλάει" πλέον σε πολλά σημεία. Δεν είναι δυνατόν σε ολόκληρο κλάδο να εμποδίζεται (ουσιαστικά) να δηλώσεις άνεργος ή να ετεροαπασχολείσαι και απορώ πως τόσα χρόνια δεν ανακινήθηκε το θέμα από κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτό που περιγράφεις. Εφόσον προσληφθεί σαν μισθωτός υπάλληλος μηχανικός, ο οποίος είναι ασφαλισμένος αναγκαστικά στο ΤΣΜΕΔΕ, ακόμα και για να τυλίγει σουβλάκια, οφείλει ο εργοδότης του να του πληρώνει εισφορές μισθωτού στο ΤΣΜΕΔΕ (+ κάτι ψιλά ΙΚΑ). Δε γίνεται να αγνοηθεί η υποχρέωση προς το ΤΣΜΕΔΕ, ούτε είναι δυνατό να το πληρώνει από την τσέπη του ο μηχανικός, δηλώνοντας ταυτόχρονα ελ. επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ και μισθωτός στο ΙΚΑ (θα πρόκειται ουσιαστικά για διπλή ασφάλιση σε 2 φορείς, πράγμα παράνομο).

Αν και πιστεύω ότι θα αναθεωρηθεί το καθεστώς με το ΤΣΜΕΔΕ σύντομα καθώς η ιστορία αυτή "κολλάει" πλέον σε πολλά σημεία. Δεν είναι δυνατόν σε ολόκληρο κλάδο να εμποδίζεται (ουσιαστικά) να δηλώσεις άνεργος ή να ετεροαπασχολείσαι και απορώ πως τόσα χρόνια δεν ανακινήθηκε το θέμα από κανέναν.

 

σιγα μη δεχθει να σου πληρωνει τσμεδε. αλήθεια ποσο παει μετα την 5ετία το τσμεδε? επίσης θα πρέπει να σε προσλάβει λογικα με το βασικό του μηχανικού. η μπορει να σε προσλάβει με κατωτερο μισθο ως υπάλληλο αλλα να πληρωνει τσμεδε??

κατι πρεπει να γινει παντως με αυτη την κατασταση. δε μπορει να ειναι ο μηχανικος ανεργος (πολυ συχνο τελευταία) και να μην ειναι ταμειο ανεργιας.

 

body125z: τον εχω ζησει αρκετά αυτο τον κοσμο,εχω 4 χρονια στο τεε, και οταν ημουν σε εταιρεια (συνθήκες εργασίες-χρηματα) και τωρα που ψαχνω εργασία και ζητανε ολοι ετοιμους μηχανικούς με προυπηρεσια NASA.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε "δεχθεί", απλά δε μπορεί να σε προσλάβει νομίμως (μόνο "μαύρο"). Το ταμείο του μηχανικού είναι το ΤΣΜΕΔΕ. Τελεία και παύλα. (δε συμφωνώ όπως ήδη έχω πει, αλλά έτσι είναι). Το ΤΣΜΕΔΕ >5ετίας είναι γύρω στα 1500 το 6μηνο (για ελ. επαγγελματία μηχανικό που οφείλει να καλύπτει μόνος του τις εισφορές του). Η απάντηση στο 3ο σου ερώτημα της 1ης παραγράφου επίσης είναι ότι κάτι τέτοιο δε γίνεται. Μηχανικός που προσλαμβάνεται ως κανονικός μισθωτός, παύει να λαμβάνει ειδοποιητήριο εισφορών ΤΣΜΕΔΕ, και μπαίνει σε καθεστώς μισθωτού, όπου υπάρχουν ένα τμήμα ως κρατήσεις από το νόμιμο μισθό του και άλλο ένα τμήμα εργοδοτικής εισφοράς (τα βάζει ο εργοδότης από την "τσέπη" του), τα οποία συνολικά, αποδίδονται από τον εργοδότη -και μόνο- στο ΤΣΜΕΔΕ μέσω άλλης διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε "δεχθεί", απλά δε μπορεί να σε προσλάβει νομίμως (μόνο "μαύρο"). Το ταμείο του μηχανικού είναι το ΤΣΜΕΔΕ. Τελεία και παύλα.
όπως τα λέει ο tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδή ένα παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ δηλαδή θα εργαστώ σε μια επιχείρηση (ανεξάρτητη της βασικής μου δουλειάς σαν μηχανικός) για κάποιο μικρό διάστημα αλλά για να μην έχει προβλήματα ο εργοδότης μου με το ΙΚΑ, θέλει να με ασφαλίσει, να μου κολλήσει ένσημα κτλ. υπαρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο προβλημα;; μπορει να γίνει κατι τέτοιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.