Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

σε παλαιότερες προκυρήξεις έγραφε ρητά πως απαγοεύεται να έχεις κωδικούς εργολάβου

για ξαναδιάβασε την προκύρηξη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια από τις προυποθέσεις του προγραματος είναι το ατομικο εισόδημα του οικονομικού έτους της έναρξης της δραστηριότητας να μην υπερβαίνει το ποσό των 15000.

εννείται το φορολογούμενο ή το ακκαθάριστο?

εχω συνολικο δηλωθέν εισόδημα = ...xxx... < 15000

ακκαθάριστα έσοδα ατομ.επ. = ...xxx... >15000

θα γίνω δεκτός στο προγραμμα ?

έκανα ερώτηση στο τοπικο ΟΑΕΔ αλλά δεν ήξεραν!

τώρα μέσω τηλεφώνου στα κεντρικά άγνωστο αν θα πάρω απάντηση..

υπάρχει κάποιος με παρόμοια κατάσταση ?

 

Και απαντηση απο

Το φορολογητέο προφανώς.

 

Απαντηση δόθηκε αλλά όχι κάποια σίγουρη αφού η *olga* κάνει απλά μετάφραση όπως λέει προφανώς. Ξέρουμε τιποτα γι΄αυτή την περίπτωση

?

Στο εκαθαριστικό όπως τα έχω υπολογίσει χωρίς να έχω μιλίσει με το λογιστή μου ακόμα θα έχω : Συνολικό Δηλωθέν Εισόδημα >15000 για κατι ευρόπουλα

Ακαθάριστα Έσοδα > 15000

Φορολογητέο Εισόδημα < 15000

 

Μπαίνω στο πρόγραμμα ή με αφήνει απ' έξω ξέρει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού το έψαξα κ εγώ μου είπαν ότι είναι το συνολικό δηλωθέν εισόδημα. Όχι ακαθάριστα έσοδα, ούτε το φορολογητέο. Εγώ είχα ακαθάριστα μεγαλύτερα απο 15000 κ δεν είχα πρόβλημα. Βέβαια κ αυτοί δεν ήταν τόσο σίγουροι. Συγκεκριμένα η υπέυθυνη του προγράμματος μου είπε:α κάτσε να ρωτήσουμε τον μηχανικό που έχουμε. Αυτός ξέρει από αυτά. Σημασία λοιπόν έχει τι θα σου πουν στον τοπικό οαεδ που θα κάνεις την αίτηση γιατί από έκει θα έρθουν για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δηλωμενο ωραριο 9-5 και ηρθανε 8 το βραδι.Με πηρανε τηλεφωνο και ο ελεγκτης ειχε και υφακι επειδη δεν με βρηκε στο γραφειο.Οταν του ανεφερα το ωραριο το οποιο εχω ΔΗΛΩΜΕΝΟ εκανε την κοτα....Την επομενη πηγα στον οαεδ και εκανα φασαρια και κανανε και κει τις κοτες.Απο τοτε δεν ηρθανε για ελεγχο και ειμαι σιγουρος οτι ψαχνουν τροπο να με πεταξουν εξω απο τον οαεδ. Κλασσικος .... ελληνας...

Αιφνιδιο ελεγχο εκαναν και σε μενα φυσικα εκτος ωραριου 8:40 το βραδυ συγκεκριμενα και φυσικα δεν με βρηκαν εκει.Οπως μου ειπε ο υπαλληλος το περιμενε να μη με βρει εκει (και τοτε γιατι ηρθε αραγε???) με παρεπεμψε στην υπευθυνη-διευθυντρια η οποια αρχισε να ουρλιαζει οτι ταχα την φερνω σε δυσκολη θεση γιατι αν ερχονταν καποιος απο τη Αθηνα και δε με εβρισκε θα ειχε προβλημα και αυτη γιατι το ωραριο που ειχα δηλώσει ηταν λιγο(Σημειωση ειχα δηλωσει το πρωι και το απογευμα 6:30 με 8-) και δεν το ειχε καταλαβει, ενω τοτε ειχε κοιταξει τη δηλωση οπως επισης οταν την πρωτοσυπληρωσα-τη μερα που μου εκοψαν τιμολογιο για την προκαταβολη- μια αλλη υπαλληλος μου ειχε πει να δηλωσω τις ωρες που θα ειμαι σιγουρα εκει επειδη ειμαι μηχανικος και θα λειπω συνεχεια να πηγαινω στην οικοδομη).Τελοσπαντων με αναγκασε να δηλωσω ωραριο και ωρες καταστηματων λειτουργιας!Αν ειναι δυνατον!Με τον ιδιο τροπο δουλευουμε οι μηχανικοι με τα εμπορικα?Στο τελος μου ειπε οτι θα ξαναερθουν παλι για ελεγχο και αν δε με βρουν θα με απορριψουν με υφος δικαστη. Οταν της εξηγησα οτι τις επομενες μερες εχω σεμιναρια του ΤΕΕ τα οποια τα εχω δηλωσει πριν το προγραμμα αρχισε παλι τις φωνες οτι το προγραμμα σε θελει εξαρτημενο και δεν προβλεπει κατι τετοιο και απλα ειμαι στη black list!!!Ειλικρινα αν τα ηξερα αυτα οτι θα πρεπει να ειμαι καθηλωμενη σε ενα γραφειο δεν θα το εκανα.!Μηπως ξερει κανεις καθε ποσο κανουν ελεχγο?

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνετε ρε παιδιά τα λεφτά τα έχουν φάει. Δεν έχει μείνει τίποτα. Η μόνη λύση είναι η προσφυγή στο συνήγορο του πολίτη ή ακόμα και στο ευρωπαικό δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως τα λεφτα τα εχουν φαει γιατι ειναι τοσο αυστηροι με τα ωραρια και τους ελεγχους και το μονο που να καταφερνουν ειναι να μας δημιουργουν προβλημα στην εργασια μας?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούν να πετάξουν εκτός προγράμματος όσους περισσότερους μπορούν γιατί δεν έχουν να τους πληρώσουν. Γιαυτό κυνηγάνε τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δηλωμενο ωραριο 9-5 και ηρθανε 8 το βραδι.Με πηρανε τηλεφωνο και ο ελεγκτης ειχε και υφακι επειδη δεν με βρηκε στο γραφειο.Οταν του ανεφερα το ωραριο το οποιο εχω ΔΗΛΩΜΕΝΟ εκανε την κοτα....Την επομενη πηγα στον οαεδ και εκανα φασαρια και κανανε και κει τις κοτες.Απο τοτε δεν ηρθανε για ελεγχο και ειμαι σιγουρος οτι ψαχνουν τροπο να με πεταξουν εξω απο τον οαεδ. Κλασσικος .... ελληνας...

 

Σου εκαναν αρνητικη εκθεση οτι δεν σε βρηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.