Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

πρέπει να φιανεται οτι εχεις η επιχείρηση λειτουργεί. επίσης πρέπει να έχεις τα εξοφλητικα τιμολογία. εαν δε σου φέρουν τα έπιπλα δε θα εχεις κ τα αντίστοιχα τιμολογια. οπότε πίεσε για επίσπευση.

 

Η επιδότηση του ΟΑΕΔ θεωρείται αφορολόγητη. Δηλάδη δεν προστίθεται ως έσοδο. Στη φορολογική δήλωση που μπαίνει; Υπάρχει κάποιος κωδικός στο Ε3; Ή στο Ε1;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πρέπει να ειδοποιήσουν πριν τον πρώτο έλεγχο που ελέγχουν τον εξοπλισμό; Υπάρχει περίπτωση να έρθουν χωρίς τηλέφωνο; Αλλά ακόμα και να ρθουν , η προκύρηξη γράφει ότι μετά πρέπει να κανονίσουν ραντεβού εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Για μένα ο έλεγχος έγινε με ραντεβού. Όμως έχω ακούσει από άλλους συναδέλφους να λένε για αιφνιδιαστικούς ελέγχους. Μάλλον εξαρτάται και από το υποκατάστημα του ΟΑΕΔ και σε τι ανθρώπους θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για αιφνιδιαστικούς ελέγχους λένε όχι τόσο για τον πρώτο έλεγχο, αλλά για τους επόμενους... Έχουν έρθει σε κανέναν για να του ελέγξουν τον εξοπλισμό απροειδοποίητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Θέλω να ρωτήσω εάν το πρόγραμμα καλύπτει αυτούς που ήδη έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος.Έχω κάνει έναρξη από τον Οκτώβριο με έδρα το σπίτι μου αλλά το σκέφτομαι για τον δικό μου χώρο.Όποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο μήπως μπορεί να βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις για το πρόγραμμα ΝΕΕ και είδικα κάποιος που έχει ήδη μπεί σε αυτό θα μπορούσε να με κατατοπίσει:

 

-Στα δικαιολογητικά του ελέγχου, εκτός από τη φωτοτυπία της άδειας άσκησης επαγγέλματος, χρειάζεται και βεβαίωση από το ΤΕΕ;

-Όσον αφορά το εισόδημα με όριο 15000 ευρώ είναι το συνολικό δηλωθέν εισόδημα ή το καθαρό εισόδημα; (δηλαδή το φορολογητέο εισόδημα)

-Το εκκαθαριστικό ποιο οικονικό έτος θα αφορά.Αν π.χ. έκανες έναρξη σήμερα δεν θα διαθέτεις ούτε εκκαθαριστικό ούτε φορολογική δήλωση για τα έσοδα του 2010, καθώς δεν έχουν ξεκινήσει οι δηλώσεις ακόμα.Θα δώσεις άρα του 2009;

-Τηλεόραση 24'' π.χ. δικαιολογείται στα έξοδα των 6000 ευρώ;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση ότι έχει κλείσει το πρόγραμμα του 2010.

Δες την προκήρυξη του προγράμματος (υπάρχει στο site του οαεδ) και επισκέψιμου το τοπικό κατάστημα του οαεδ της περιοχής σου.

Στο σάιτ του ΟΑΕΔ http://www.oaed.gr/Pages/SN_858.pg λέει "ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ: 11/06/2010". Δεν ισχύει αυτό? Επειδή απ 'ο,τι κατάλαβα διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες του τόπικ, υπάρχει και κόσμος που έκανε πρόσφατα αιτήσεις. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όποιος γνωρίζει με σιγουριά ας πει:

 

Δικαιολογούνται ως έξοδα:

 

Λογαριασμοί κινητώνμ ΔΕΗ, ΟΤΕ, Internet κ.λπ.;

 

Μεταφορικά για εξοπλισμό;

 

Courier;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.