Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

σ ενα γραφειο που ειχα ρωτησει μου ειπανε πως υπαρχει εγκυκλιος που λεει πως εξεταζεται το εκ του 2008.anyway θα ξαναρωτησω εκει.

η επαγγελματικη εδρα μου ειναι το παλιο σπιτι.τωρα θα κανω μεταβολη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση? Τώρα θα δώσω για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα επιδότησης που τρέχει αυτή την περίοδο. Που μπορώ να βρω πληροφορίες? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

Πέρασε ο πρώτος επιτόπιος έλεγχος και πήρα έγκριση χρηματοδότησης, τους πήγα και μια φωτοτυπία του βιβλιαρίου και ένα αθεώρητο μπλοκ με σφραγισμένο το πρώτο φύλλο.

 

Τώρα περιμένω να μου βάλλουν τα χρήματα, σωστά;

 

Χρειάζεται να ξαναπεράσουν για έλεγχο ή ξεμπέρδεψα για το επόμενο εξάμηνο;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? Τώρα θα δώσω για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα επιδότησης που τρέχει αυτή την περίοδο. Που μπορώ να βρω πληροφορίες? Ευχαριστώ.

 

Όταν λες τώρα πότε εννοείς ;

 

Βασικά εξαρτάται από το αν έχουν καλυφθεί οι θέσεις στην περιοχή σου. ΜΟΝΟ στον τοπικό ΟΑΕΔ θα μπορούν να σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο δίνω βασικά. Θα ρωτήσω στον ΟΑΕΔ. Ευχαριστώ πολύ.

 

Αν δίνεις αύριο τότε να ξέρεις πως το συντομότερο που μπορείς να αποκτήσεις φορολογική ενημερώτητα για έναρξη κλπ είναι σε κάνα 2μηνο.

 

Ψάξου όμως από τώρα για να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

πρόσφατα μπήκα στο πρόγραμμα και μου ζήτησαν από τον οαεδ να καταθέσω υπεύθυνη δήλωση με το ωράριο λειτουργίας του γραφείου για να ξέρουν πότε μπορούν να έρθουν για έλεγχο...

μου είπαν ότι πρέπει να γράψω ως ώρες λειτουργίας ώρες που θα είμαι σίγουρα εκεί τουλάχιστον 6 και αν δε με βρουν στο γραφείο 3 φορές θα μου κόψουν την επιδότηση

βασίκα μου φαίνεται παράδοξο όλο αυτό γιατί αν δηλώσω 6 ώρες απόγευμα θα πρέπει να είμαι 3-9 στο γραφείο και αν τύχει και να είμαι από νωρίς το πρωί έξω σε δουλειές π.χ. βλέπε τι γινόταν στις πολεοδομίες το προηγούμενο μήνα θα δουλεύω πολλές ώρες εν τέλει...δε νομίζω ότι στον οαεδ πρέπει να μας βάζουν στο ίδιο σακί με άλλα επαγγέλματα γιατί δουλεύουμε ακόμα κι όταν είμαστε εκτός γραφείου, οπότε πρέπει να είναι πιο ελαστικοί να ζητούν λιγότερο από 6 ώρες γραφείου...γιατί δηλαδή να θεωρούν ότι όταν είμαι πολεοδομία δε δουλεύω;

θα ήθελα να μου πείτε τι ωράριο βάλατε εσείς για να έχω μια ιδέα και τι ώρα σας ήρθαν για έλεγχο;

ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

απο 10-15 συμφοιτητες που ανοιξαμε γραφεια με τον οαεδ,σε Θεσσαλονικη,Σερρες,Ξανθη, ποτε καποιος δεν ανεφερε κατι τετοιο

το συνηθες ειναι να σε τηλεφωνουνε πρωτα για να σε ρωτησουν αν εισαι στο γραφειο να περασουν για ελεγχο.Αν δεν μπορεις κανονιζεις μια αλλη μερα

εννοειται οτι αν δεν εχεις υπαλληλο στο γραφειο να κανει τις εξωτερικες δουλειες οτι θα λειπεις παρα πολλες ωρες απο το γραφειο

μια βολτα απο εφορεια,πολεοδομια,εθνικη(σε αυτην την περιοδο που τρεχαν τα ημιυπαιθρια)σου ετρωγε ολο το πρωινο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν ζητήσει να δηλώσω 8ωρο. Βέβαια μου είχε πει τότε η κοπέλα "αν έρθουν και δε σε βρούν σου αφήνουν σημείωμα. Έλα την άλλη μέρα από εδώ να κάνεις μια υπεύθηνη δήλωση ότι έλειπες γιατί ήσουν π.χ. στην πολεοδομία και δεν θα έχεις πρόβλημα."

Μέχρι τώρα δεν μου έτυχε. Γενικότερα να ξέρεις ότι έρχονται κυρίως πριν πάρεις λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.