Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Προχθές κατέθεσα αίτηση για την 1η δόση(πέρας 1ου εξαμήνου).

Συζητήσαμε το θέμα του δεύτερου και τρίτου χρόνου.

Υποστηρίζει ότι μπορώ να είμαι στο πρόγραμμα και δεύτερο χρόνο χωρίς να χρειαστώ τρίτο...

Μάλιστα συμπλήρωσα και μια αίτηση(την οποία δεν είχα καταθέσει αρχικά στον φάκελο) ότι επιθυμώ να συνεχίσω και δεύτερο χρόνο.

Επειδή την ρώτησα ασφαλώς,μου είπε ότι δεν είναι δεσμευτική και μπορώ αν επιθυμώ να μην συνεχίσω τον δεύτερο χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις χθες έκανα τα χαρτιά μου και τις αιτήσεις για το πρόγραμμα. Δεν πρόσεξα να υπέγραψα κάτι σχετικό με το ΕΣΠΑ (μάλλον το υπογράφεις μόνο εάν εγκριθείς τελικά). Σε ερώτησή μου για τη δέσμευση του προγράμματος, μου απάντησαν ότι 1 χρόνος είναι η δέσμευση.

 

Να κάνω μία ερώτηση για το τι δικαιολογεί ο ΟΑΕΔ... Υπάρχει κανένας που να "πέρασε" κινητό τηλέφωνο? Θα με εξυπηρετούσε απίστευτα η αγορά ενός καινούργιου τηλεφώνου (smart phone) το οποίο θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη δουλειά μου, ακόμη και σε εξωτερικά ραντεβού με πελάτες!

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα βάλει ως τρέχον έξοδο τον λογαριασμό του κινητού (το ποσοστό που μπορούμε να βάλουμε στα βιβλία μας αφού μίλησα με τον λογιστή του ΤΕΕ) και απο τον ΟΑΕΔ δεν είχαν κανένα θέμα όταν κοίταξαν τα βιβλία μου για να υπολογίσουν τα έξοδα (στους επόμενους ελέγχους - όχι στον αρχικό έλεγχο)

 

Τώρα όσον αφορά στη συσκευή τηλεφώνου, ίσως να μπορείς να δικαιολογίσεις κάπως οτι το χρειάζεσαι για την δουλειά σου, αλλά πήγαινε ρώτα τους ανθρώπους του ΟΑΕΔ για να είσαι σίγουρος γιατί μπορεί να είναι απο τις περιπτώσεις που δεν το δικαιολογούν ως ΄στελέχωση/εξοπλισμός γραφείου'

Link to comment
Share on other sites

Αν προεγκριθώ και αρχίσω τις αγορές, τότε θα πάω να τους ρωτήσω. Εξάλλου απ' ότι κατάλαβα οι ίδιοι που ρωτάς κάνουν και τους ελέγχους, οπότε θα μπορούν να μου το επιβεβαιώσουν ή να το απορρίψουν από την αρχή. .... Ας εγκριθώ με το καλό και βλέπουμε... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση για το τι δικαιολογεί ο ΟΑΕΔ... Υπάρχει κανένας που να "πέρασε" κινητό τηλέφωνο? Θα με εξυπηρετούσε απίστευτα η αγορά ενός καινούργιου τηλεφώνου (smart phone) το οποίο θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη δουλειά μου, ακόμη και σε εξωτερικά ραντεβού με πελάτες!

 

Μήπως αντί για κινητό χρειάζεσαι έναν "υπολογιστή παλάμης με GPS" ;)

 

Εξυπηρετεί με πολλούς τρόπους έναν μηχανικό που καταγράφει πχ ορία αγροτεμαχίων, αζιμούθιο για φωτοβολταϊκά κ.α.

 

Αν παρεμπιπτόντως είναι και κινητό, 'ντάξει...

Μηχανικός είσαι, ξέρεις τους κανόνες, be creative.

 

Αν θέλουμε ανάπτυξη, κανόνες του τύπου "δεν δικαιολογούνται κινητά smartphones" θα έπρεπε να τους λέμε για ανέκδοτα.

Link to comment
Share on other sites

εχει μηπως κανεις πληροφορηση για το ποτε θα συβεδριασουν για προεγκρισεις;κλεινω μηνα αυριο κ στον τοπικο οαεδ μου ειχαν πει οτι υπολογιζουν τελη μαιου.μαλιστα μου ειπαν οτι η προηγουμενη συνεδριαση ηταν 14 απριλιου.ξερει κανεις κατι σχετικο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια σκέψη, όσον αφορά την αγορά συσκευής τηλεφώνου, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να συμβεί.

Αγοράζεις τη συσκευή και την αποπληρώνεις σε 12 δόσεις. Η δόση έρχετε στον λογαριασμό σου. Οι λογαριασμοί περνάνε.

Ρώτα καλύτερα και ένα λογιστή αλλά δεν νομίζω να κοιτάξουν το λογαριασμό για να δουν τι ακριβώς χρεώνεται. Και για περισσότερη ασφάλεια μην το παρουσιάσεις στα έξοδα των 6000Ε αλλά για την πρώτη και δεύτερη δόση (2500Ε + 2500Ε).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να συνεδρίασαν μέσα στον Απρίλιο διότι έκανα τις απαραίτητες διαδικασίες 25 Μαρτίου και μέχρι τώρα καμία απάντηση ( 2 μήνες ) και ακόμη βρίσκομαι σε φάση επεξεργασίας...Παρεπιμπτόντως ο τοπικός ΟΑΕΔ με είχε διαβεβαιώσει οτι σε 1 μήνα μέγιστο θα είχα λάβει απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.