Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Χρειάζεται απλά να κάνεις έναρξη στην εφορία. Βάλε διεύθυνση επιχείρησης το σπίτι σου και βρίσκεις στην πορεία

 

Παιδιά δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται έτσι.Το να κάνεις αλλαγή διεύθυνσης της επιχείρησης στην εφορία εννοείται ότι είναι εφικτό αλλα το να συμλπηρώσεις την ηλεκτρονική αίτηση για το πρόγραμμα νέων μηχανικών και να βάλεις τη διεύθυνση του σπιτιού σου και να την αλλάξεις μετά δε νομίζω ότι είναι εφικτό.Με κάθε επιφύλαξη το λέω,αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που το γραφείο είναι σε εντελώς διαφορετικό μέρος από εκείνο που δήλωσες συμπληρώνοντας την αίτηση για να μπείς στο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και χρειαζεται..μπορει φαιναμενικα να φαινεται το ιδιο πχ ελ. Βενιζελου 65,αλλα στην εφορια πρεπει να προσκομισεις το τιτλο ιδιοκτησοας η το μισθωτηριο. συνεπως αφου θα κανεις μεταβολη στην εφορια,θα πρεπει να το δηλωσεις κ στον ΟΑΕΔ. αν θες να την κρυψεις την μεταβολη απο τον ΟΑΕΔ εχει ρισκο νομιζω.

 

τωρα βεβαια αν τα διαμερισματα ανηκουν στην ιδιοκτησια σου με τον ιδιο τιτλο τοτε πραγματι δεν εχει διαφορα,και τα αφηνεις ετσι

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το γραφείο σου είναι στην ίδια πολυκατοικια?

 

Καλό είναι στην ηλεκτρονική αίτηση να γράφεις στην διεύθυνση κατοικίας π.χ. Βενιζέλου 5 (3ος όροφος) και στην διεύθυνση γραφείου Βενιζέλου 5 (Ισόγειο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.. Μόλις τελείωσα τον στρατό και σκέφτηκα κι εγώ να ξεκινήσω κάτι, βοηθούμενος από το επιδοτούμενο πρόγραμμα... Μόλις όμως διάβασα στις προϋποθέσεις στο site του ΟΑΕΔ οτι το ατομικό εισόδημα δεν πρέπει να ξεπερνά τα 15.000 Ε. Το θέμα είναι οτι τα ξεπερνάω, για λίγο μεν αλλά τα ξεπερνάω. Θα ήθελα να ρωτήσω, υπήρξε κανείς που να είχε ανάλογο πρόβλημα; Υπάρχει κανένας τρόπος να σωθεί η κατάσταση ή είμαστε εκτός παιχνιδιού...πριν καν το σφύριγμα;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην μπερδευόμαστε, η διεύθυνση κατοικίας και η διεύθυνση του γραφείου θα είναι εντελώς διαφορετικές.Απλά όπως οι περισσότεροι νέοι μηχανικοί για να κάνω την έναρξη επαγγέλματος στην εφορία χρησιμοποίησα τη διεύθυνση του σπιτιού μου.Πίστευα ότι θα έχω χρόνο να βρω γραφείο και να κάνω μεταβολή της έδρας πριν καταθέσω τα χαρτιά μου για το ΕΣΠΑ.Επειδή όμως ο χρόνος με πιέζει γιατί λήγει η προθεσμία επιβολής των αιτήσεων σε λίγες μέρες (όπως διάβασα χθες σε μια πρόσφατη ανακοίνωση του ΟΑΕΔ) σκέφτηκα να κάνω την ηλεκτρονική αίτηση με τη διεύθυνση κατοικίας (όπως αναγράφεται στην τωρινή έναρξη) και μετά από 1 εβδομάδα που θα έχω βρει γραφείο να ενημερώσω στον ΟΑΕΔ ότι άλλαξα διεύθυνση και να κάνω και μεταβολή έδρας.Δηλαδή ο έλεγχος να γίνει σε νέα διεύθυνση σε σχέση με αυτή που θα αναγράφεται στην αίτηση αρχικά.Ευτυχώς σήμερα το πρωί που απευθύνθηκα στον τοπικό ΟΑΕΔ ήταν ενήμεροι για το συγκεκριμένο θέμα και μου λύσανε κάθε απορία.Ευχαριστώ πάντως για τις γνώμες και το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

πες μας τι σου απαντησαν τελικα. ειμαι περιεργος.

 

Γιατι στην Αθηνα ηταν κατηγορηματικοι με αυτο. Θα πρεπει η διευθυνση που θα δηλωσεις στην αιτηση να ειναι αυτη που θα γινει αυτοψια και θα δοθει επιδοτηση.Αλλιως θα εκαναν ολοι αιτηση στο σπιτι τους και με το που επαιρναν την προεγκριση θα νοικιαζαν εναν αλλο χωρο και ολα καλα, ουτε ρισκο ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.