Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός θερμικών απωλειών με μέθοδο Carrier


chryssa

Recommended Posts

καλημέρα,

 

 

μελετώ τις ημερίσιες θερμικές απώλειες μιας εγκατάστασης,

και ενώ έχω υπολογίσει την ημέρισια μέση τιμή,

μου ζητήθηκε να υπολογίσω την ωριαία μέση τιμή απωλειών κάθε ημέρας,

ώστε να υπολογίσω το peak κάθε ημέρας για να κάνω διαστασιολόγηση

του συστήματος που θα εγκαταστίσω στην υπο μελέτη εγκατάσταση.

 

Μου είπαν να χρησιμοποιήσω τους συντελεστές Carrier (χωρίς να μου δώσουν περαιτέρω επεξηγήσεις..)

 

Εχει κανείς ιδέα τι είναι αυτοι οι συντελεστές..και πώς μπορώ να κάνω αυτην την αναγωγή που μου ζητηθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι είναι αυτοί οι συντελεστές Carrier που αναφέρεις, αλλά το ωριαίο θερμικό κέρδος μπορείς να το υπολογίσεις κάνοντας χρήση της μεθόδου CLTD (Cooling Load Temperature Difference) της ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning). Διδάσκεται στο ΕΜΠ από τον κ. Αντωνόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά! Οι σημειώσεις του Αντωνόπουλου είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου. Θυμάμαι ένα βράδυ που έπρεπε να παραδώσουμε μια εργασία για ωριαίες και ημερήσιες απώλειες κτιρίου 2500 τμ σαν εφιάλτη. Θέλει καλή οργάνωση στο ecxel.

 

Το ουσιώδες ερώτημα βέβαια είναι το εξής. Η μέθοδος CLTD και οι παράμετροι-διορθώσεις που γίνονται είναι αντιπροσωπευτικές για την Ελλάδα ? Αν θυμάμαι καλά (μπορεί να κάνω και λάθος) σε μια συζήτηση με μια καθηγήτρια του ΕΜΠ νομίζω κάτι μου είχε πει ότι αφορούν κάποιες πολιτείες στις ΗΠΑ των οποίων το κλίμα προσομοιάζει αυτό της Ελλάδας (Καλιφόρνια νομίζω, κάτι τέτοιο). Γνωρίζει κανείς κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

hmmm...

 

και εγω που είμαι απο ΑΠΘ ...

πως μπορώ να βρω τις σημειώσεις του...

δεν βρηκα κατι στη σελιδα του ΕΜΠ

Link to comment
Share on other sites

chryssa, δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι έχει γράψει σχετικό βιβλίο, κάνε μία έρευνα στα βιβλιοπωλεία. Επίσης την μέθοδο CLTD της ASHRAE την έχει και το πρόγραμμα Fine της 4Μ (αλλά μου φαίνεται κάπως πρόχειρη). Τέλος νομίζω ότι υπάρχει κάποια demo ή free έκδοση αυτής και στο διαδίκτυο την οποία θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Πράγματι όμως εάν τη βρεις σε κάποιο βιβλίο θα χρειαστείς να φτιάξεις ένα πολύπλοκο αρχείο excel.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπαν ουσιαστικά είναι να χρησιμοποιήσεις την μέθοδο carrier και όχι ashrae. Αν έχεις το 4Μ επιλέγεις μέθοδο, αν δεν έχεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ΔΩΡΕΑΝ πρόγραμμα που δίνει η ίδια η carrier για την μέθοδο της http://www.carrier.gr/carriergreek/news/HAP430_NEWVERSION.htm

 

το μόνο ίσως πρόβλημα που θα έχεις είναι ότι θέλει ενεργοποίηση και η υπάλληλος που είναι υπεύθυνη λείπει σε διακοπές :P

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ που ξέρεις ότι είναι διακοπές :P

Έκανα αυτά που έλεγε στο λινκ που μου εστειλες..

τώρα... είμαι στην αναμονή :(

 

Μου είχαν πει οτι θα μου περνε 3 μερες να το κάνω...αλλα

απότι το κόβω θα μοου πάρει παραπάνω :cry:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο.....

 

αντε πες οτι μου στελνουν τον κωδικό ασφαλείας...

μετά που τον βαζω, αφου μου ανοιγει ουτως η άλλως το προγραμμα,.

??

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ότι είναι διακοπές γιατί ενεργοποίησα στο σταθερό μου pc πριν καμμία εβδομάδα. Την πέμπτη ήθελα να ενεργοποιήσω και στο laptop και έστειλα εκ νέου email και μου ήρθε αυτόματη απάντηση από outlook πως είναι διακοπές :P

 

Σου ανοίγει;; Εμένα πάντως και στα δύο pc ζητά registration (δωρεάν βέβαια αλλά το ζητά)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

 

μελετώ τις ημερίσιες θερμικές απώλειες μιας εγκατάστασης,

και ενώ έχω υπολογίσει την ημέρισια μέση τιμή,

μου ζητήθηκε να υπολογίσω την ωριαία μέση τιμή απωλειών κάθε ημέρας,

ώστε να υπολογίσω το peak κάθε ημέρας για να κάνω διαστασιολόγηση

του συστήματος που θα εγκαταστίσω στην υπο μελέτη εγκατάσταση.

...

 

Με ποιό τρόπο μπορεί να γίνει αυτό που σου ζητήθηκε; Δηλαδή, από τον μέσο όρο να εξάγει κανείς την μέγιστη τιμή;

 

Ενας τρόπος υπάρχει (από όσο ξέρω): να γνωρίζεις την μορφή της κατανομής. Αλλά για να γνωρίζεις την μορφή της κατανομής, θα πρέπει να γνωρίζεις πολλά περισσότερα πράγματα από τους απλούς συντελεστές μετάδοσης θερμότητας που απαιτούνται για τον υπολογισμό των μέγιστων τιμών.

 

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.