Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Η/Χ και Σ.Δ


zafsko

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Η απορία μου αφορά στο εξής θέμα: η τακτοποίηση αφορά η/υ σε οικόπεδα και αγροτεμάχια όπου έχει εξαντληθεί ο Σ. Δ. ή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο? Το ρωτώ αυτό γιατί ας πούμε σε ένα εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχιο, ο ενας εκ των συνιδιοκτητών έχει κτίσει εξαντλώντας τα μέτρα που του αναλογούν. ΄΄Τακτοποιώντας΄΄ τώρα τον ημιυπαίθριο που έχει κλεισμένο , έχει κάποια συνέπεια στα μέτρα που δικαιούται ο έτερος των συνιδιοκτητών όταν αυτός αποφασίσει μελλοντικά να κτίσει ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

zafsko καλώς ήρθες.

 

Αν χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση θα βρεις θέματα για την τακτοποίηση των Η/Χ.

 

Βρίσκοντας τα αντίστοιχα θέματα θα διαβάσεις και το νόμο.

 

Δεν λέει κάτι για εξάντληση και δεν θα υπήρχε λογική να λέει.

 

Επίσης κάνε μια ανάγνωση και απομνημόνευση αυτών.

Στην επόμενη παράβαση θα έχεις κάρτα.

 

Καλή συνέχεια8-)

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν διαφωνώ γενικά με Theo πιστευω ότι λογικά δεν θα έχει πρόβλημα... ο ημιυπαίθριος γενικά σου δίνει την δυνατό τητα να τακτοποιήση αυθαίρετη κατασκευή. Βέβαια αν τον έχει βάλει στα μέτρα σου και τον χρησιμοποιήσει. Τι δηλαδή να σου "κλέψει δόμηση" και να τον νομιμοποιήσει "παίρνοντας σου μέτρα? Αυτό αν είναι μακάλας θα το κάνει και γι, αυτό χρειάζεται η συναίνεση του ιδιοκτήτη και φυσικά οι πολεοδόμοι που θα το ψάξουν το θέμα και παρακάλα να μην το κάνει. Γιατί τον πάς δικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου αφορά στο εξής θέμα: η τακτοποίηση αφορά η/υ σε οικόπεδα και αγροτεμάχια όπου έχει εξαντληθεί ο Σ. Δ. ή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο? Το ρωτώ αυτό γιατί ας πούμε σε ένα εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχιο, ο ενας εκ των συνιδιοκτητών έχει κτίσει εξαντλώντας τα μέτρα που του αναλογούν. ΄΄Τακτοποιώντας΄΄ τώρα τον ημιυπαίθριο που έχει κλεισμένο , έχει κάποια συνέπεια στα μέτρα που δικαιούται ο έτερος των συνιδιοκτητών όταν αυτός αποφασίσει μελλοντικά να κτίσει ?

 

Συμφωνώ και εγώ με τις επισημάνσεις του TheoTDM900, που είναι ιδιαίτερα χρήσιμες σε ένα νέο μέλος, και διευκρινίζω ότι με το συγκεκριμένο νόμο απλά τακτοποιούνται και ΔΕΝ νομιμοποιούνται οι ΗΧ, δεδομένου ότι η νομιμοποίηση θα αύξανε τον υλοποιηθέντα σδ και με αυτό το αιτιολογικό θα μπορούσε αμέσως να ακυρωθεί ο νόμος από το ΣτΕ. Όχι, βέβαια, πως αποκλείεται να ακυρωθεί για άλλο λόγο.

 

Αξίζει, πάντως, τον κόπο να διαβάσεις τα σχετικά θέματα χρησιμοποιώντας την αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ πως αν τακτοποιηθεί ο Η.Χ. και μετά πάει κάποιος από τους συνιδιοκτήτες να οικοδομήσει στη δική του κάθετη ιδιοκτησία τότε η Πολεοδομία θα ελέγξει αν έχουν δηλωθεί τακτοποιημένοι ΗΧ και θα του αφαιρεθούν από τον συντελεστή δόμησης που του αναλογεί...

Link to comment
Share on other sites

Σαν νέο μέλος συγχωρήστε τα όποια λάθη μου (αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κανόνες έχω παραβιάσει πέραν κάποιων κεφαλαίων στον τίτλο του θέματος).

Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά , στο forum , θέματα καθώς και πολλά άλλα σε άρθρα κλπ , αλλά δεν έχω απάντηση για το πολύ πολύ συγκεκριμένο ερώτημά μου. Νομίζω ότι μόνο ο adadim έκανε μία πολύ συγκεκριμένη μεν , προσωπική δε εκτίμηση. Για αυτό ζητάω και τη βοήθεια πιο σχετικών με το θέμα συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που σου έδωσε ο συνάδελφος ΜΑΚΑΡ είναι -απολύτως- συγκεκριμένη και συμφωνώ

μαζί του -επίσης- απολύτως.

Δεν προσμετρούνται στην δόμηση οι τακτοποιηθέντες κλειστοί Η/Χ, με τα μέχρι τώρα δεδομένα.

 

Με αφορμή το σχόλιό σου περί νέου μέλους (χωρίς να απευθύνομαι σ' εσένα προσωπικά)·

είμαστε επιστήμονες Μηχανικοί και μπορούμε να καταλάβουμε και να εφαρμόσουμε απλούς

κανόνες ανεξαρτήτως παλαιότητος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Επίσης ειδικά για τα εξ-αδιαιρέτου οικόπεδα υπάρχει νομοθεσία που προστατεύει τους συνιδιοκτήτες. Δηλ. Αν έκτιζε το οικόπεδο 200 τ.μ. και ο ένας κτίσει 120, μπορεί ο άλλος συνιδιοκτήτης μέσω μιας διαδικασίας να το καταγγείλει στην πολεοδομία για να μπορεί να δομήση με την σειρά του τα υπόλοιπα 100. Αυτά για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Με τη μονη διαφορα οτι αλλες πολεοδομιες σου δεινουν αμεσος αδεια να οικοδομησεις ενω αλλες περιμενουν πρωτα να τελειωσει η διαμαχη με τον αρχικο κτισμα και μετα.. (αυτο βασισμενο σε παλαιοτερη συζητηση επι του θεματος στο forum)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.