Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Ναι είσαι! Και στο τετράγωνο είναι αυτός που τελείωσε πρώτα το ΤΕΙ, στη συνέχεια γράφτηκε στο 2ο έτος στο πολυτεχνείο μετά από εξετάσεις και τελικά τελείωσε και το ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτός που τελείωσε πρώτα το ΤΕΙ, στη συνέχεια γράφτηκε στο 2ο έτος στο πολυτεχνείο μετά από εξετάσεις και τελικά τελείωσε και το ΑΕΙ.

άσχετο αλλά εγώ σε αυτά τα παιδιά τους βγάζω το καπέλο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω και γνωρισα 4 κατα τη φοιτηση μου.(και ο χαρης σιγουρα)

 

ας μην αλλαζουμε τη ροη της κουβεντας ομως.

Link to comment
Share on other sites

sundance: Τα Fachhochschule σου λένε τίποτα; 3 ετής σχολές που εγγράφεσε κανονικά στο ΤΕΕ με πλήρη επ. δικαιώματα; Κ φυσικά δεν άνοιξε μύτη αφού ο έχθρος (λέγε με απόφοιτο ΑΤΕΙ έστω κ με master) είναι ακόμα έξω απο το παιχνίδι...

Κ φυσικά θιγόμαστε κ παραθιγόμαστε όταν αυτοί ασκούν ελέυθερα το επάγγελμα τους ενώ εμείς έχουμε δεμένα τα χέρια...

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να κάνουμε τώρα. Κακώς τους έδωσαν αυτά τα επαγγελματικά δικαιώματα. Είναι άδικο σε βάρος των αποφοίτων των Ελληνικών ΤΕΙ σύμφωνα μ' όσα λέτε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι επειδή έγινε μια αδικία πρέπει να την γενικεύσουμε.

Link to comment
Share on other sites

sundance: Τα Fachhochschule σου λένε τίποτα; 3 ετής σχολές που εγγράφεσε κανονικά στο ΤΕΕ με πλήρη επ. δικαιώματα; Κ φυσικά δεν άνοιξε μύτη αφού ο έχθρος (λέγε με απόφοιτο ΑΤΕΙ έστω κ με master) είναι ακόμα έξω απο το παιχνίδι...

Κ φυσικά θιγόμαστε κ παραθιγόμαστε όταν αυτοί ασκούν ελέυθερα το επάγγελμα τους ενώ εμείς έχουμε δεμένα τα χέρια...

 

αν ερχονται συνολικα 100 ατομα απο εξωτερικο με αντικειμνο την κατασκευη τα 90 ειναι διπλωματουχοι και τα 10 (και αν) ειναι τεχνολογοι.

 

'nough said.

 

εν τελει για ακομη φορα:

αν ο κοσμος εχει τρελαθει(λεγε με Ε.Ε) και τους τεχνολογους θελει να τους εξισωσει με τους διπλωματουχους,πρεπει αυτο να γινει και στην ελλαδα?

 

φιλε τεχνολογε αν εξισωθεις με εμενα σε επαγγελματικα δικαιωματα με απαξιωνεις πληρως.δεν με σεβεσαι διολου.δεν πιστευεις στο διαχωρισμο και στη κλιμακωση.παλευεις για την ισοπεδωση των κλιμακων.

 

 

ΟΠΟΤΕ αφου δεν με σεβεσαι μαλλον το ιδιο θα κανω κι εγω με τις ενεργειες μου.

θα διαφυλαξω το δικαιο κατα τη γνωμη μου.

 

φυσικα οι γραμμες ειναι λεπτες και ξερω οτι πολλοι τωρα θα βγουν και θα πιαστουν απο αυτη τη λεπτη γραμμη (και γι'αυτο δεν θλεω να συζηταω τετοια στο διαδικτυο,μιας και γινονται παραξηγησεις και ειναι βαρετο να γραφεις σε 10 ωρες αυτα που θα ελεγες σε 10 λεπτα).

 

δεν πειραζει.ελπιζω η γενικη ιδεα που εκφραζω να ειναι κατανοητη.

 

πραγματικα το θεμα ειναι πολυ απλο,γιατι μπερδευουμε τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που επιτέλους τα λέτε τα πράγματα σωστά κ καθάρα. Δε θέλουμε τα ΑΤΕΙ να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα επειδη... δε θέλουμε. Δεν ξέρω πόσο μοίαζει ο κάθε μηχανικός ΤΕ με τον Γκάντι, αλλά δε νομίζω να αντιμετωπίζει τόσο αβρά όπως εσείς την αδικία που γίνεται εις βάρος του. Ας παίζανε κάποιοι με τα δικά σας επαγγελαμτικά δικαιώματα να δώ αν θα λέγατε "δε βαριέσε ας το δεχτούμε να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας...".

 

Οι νόμοι υπάρχουν για να αντιμετωπίζεται είτε ο 1, είτε οι 10, είτε οι 1.000.000 αγαπητέ sundance με τον ίδιο τρόπο απο το κράτος. Οτιδήποτε άλλο είναι ρατσιστικό κ παραπέμπει σε τριτοκοσμική χώρα που κυριαρχεί το δίκαιο του δυνατού κ το έτσι-θέλω. Κ μετά ενοχλείστε που ο pappos μιλάει για Ελλαδισταν. Εγώ θα προτιμήσω αυτό που είπε ο Χάρη Κλύνν "η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική Χώρα με λευκούς κατοίκους...".

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτο που ελεγα πριν.αντε τωρα να εξηγησεις τι εννοεις αφου δεν υπαρχει συννενοηση.αστα να πανε...

 

μιλαμε αλλη 'γλωσσα'.και δεν το λεω υποτιμητικα.

 

το θεμα ειναι ποιο ειναι το δικαιο,πως το οριζει καποιος και πως το αντιλαμβανεται.

 

οι δικοι μου ισχυρισμοι ειναι οσο εριστικοι ειναι οι της αντιθετης πλευρας.

 

μολις φιλοι μου ερθουν να σας παρουν τη μιση περιουσια επειδη η Ε.Ε το θεσπισε και αρα ειναι 'δικαιο' τοτε θα με καταλαβετε.

 

Δε θέλουμε τα ΑΤΕΙ να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα επειδη... δε θέλουμε

 

ποτε το ειπα αυτο? :roll:

 

κατ'αρχας ρωτησα ποια ειναι τα δικ των τεχνολογων στην Ε.Ε.

δεν πηρα καμια απαντηση.

 

για τελευταια φορα:

τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι σχετικα.διαμορφωνονται αναλογα με τις κλιμακες και επειδη πιστευω στις κλιμακες,ειμαι θιασωτης ρε αδεφε και τις θεωρω δικαιες,με βαση αυτη ακριβως την ιδεολογια πορευομαι και χτιζω τη σκεψη μου στην εν λογω συζητηση.

 

αυτη λοιπον ειναι η ειδοποιος διαφορα.αν δεν πιστευετε στις κλιμακες τοτε ειμαστε σε ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ.

 

ας ειμαστε ρεαλιστες.

 

Υ.Γ και για να αποφυγω παρεξηγησεις,μιας και το ρωτησα και δεν πηρα απαντηση για το τι δικαιωματα διεκδικουν οι τεχνολογοι,πιστευω οτι αναβαθμιση στα διακαιωματα εν μερει των τεχνολογων χωραει να γινει.

ΑΛΛΑ οχι εξισωση.

Link to comment
Share on other sites

...είπε ο Χάρη Κλύνν "η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική Χώρα με λευκούς κατοίκους...".
Ξέχασε την Νοτιοαφρικανική Δημοκρατία που επίσης έχει λευκούς με αμαρτωλό μάλιστα ρατσιστικό παρελθόν. :lol:

 

Πλέον οι λέξεις έχουν χάσει κάθε νόημα. Άκου ρατσιστικό!

Δυστυχώς φίλε μου το δίκαιο του δυνατού κυριαρχεί σε κάθε τομέα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά στον κόσμο όλο ακόμα και στις χώρες που ίσως θεωρείς "πολιτισμένες" και μέλη του Α' κόσμου.

Στην περίπτωσή μας όμως:

1) δεν είναι δίκαιο να έχουν τα ίδια δικαιώματα οι απόφοιτοι των ΤΕΙ μ' αυτούς των ΑΕΙ,

2) δεν είναι δίκαιο να αναγνωρίζονται οι τριετείς σπουδές στη Γερμανία ως ισότιμες με τις πενταετείς στην Ελλάδα και

3) (για να είμαστε και στο θέμα μας) δεν είναι δίκαιο να μην αναγνωρίζεται το δίπλωμα από Ελληνικό Πολυτεχνείο ως master.

Έτσι απλά τα βλέπω εγώ και νομίζω μαζί με εμένα και οι περισσότεροι απόφοιτοι των ΑΕΙ όπως σίγουρα οι περισσότεροι απόφοιτοι των ΤΕΙ θεωρούν όσα λέω άδικα για τους ίδιους.

Όσο λοιπόν φωνάζετε και αγωνιζόσαστε για να αλλάξει το status quo άλλο τόσο εμείς θα φωνάζουμε και θα αγωνιζόμαστε για να διατηρηθεί. Όπως καταλαβαίνεις και οι δυο πλευρές θεωρούν τον αγώνα τους δίκαιο και μάχονται γι αυτό. Πού θέλεις να καταλήξουμε; Περιμένεις ότι θα μας πείσετε; Ούτε εμείς περιμένουμε να σας πείσουμε και δεν βλέπω τον λόγο να συνεχίζεται εδώ μέσα αυτός ο αέναος διαξιφισμός. Οι πραγματικοί αγώνες γίνονται στους δρόμους, στους συλλόγους και στις παρατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω μην συγκρίνετε τα γερμανικά πολυτεχνεία με αυτά του Ελλαδιστάν. Θα μας πάρουν με τις πέτρες. Σιδηρές κατασκευές κάνατε παλιά με το DIN 18 800. Σκυρόδεμα με το DIN 1045. Λεπτομέρειες όπλισης γίνονται κατα τα γερμανικά πρότυπα. Aκόμα και σήμερα στην γεφυροποία ισχύει το DIN Fachbericht 101/102. Οι άνθρωποι είναι μπροστα έτη φωτός και εσείς έχετε το θράσσος και συγκρίνεστε μαζί τους ??? Τα γερμανικά ΤΕΙ είναι διάρκειας 4 ετών και όχι 3 !!! Που στα πολυτεχνεία τούβλα παίρνουν δίπλωμα που από το πρωί ως το βράδυ το χέρι τους έχει πιάσει φωτιά από το τάβλι και μέτα στο παίζουν και μηχανικοί ??? Που σου λένε πως περνούσανε τα μαθήματα με σκονάκια και άλλα τέτοια "έξυπνα"?? Για να μην μιλήσω για της Ξάνθης που το επίπεδο εκεί πιάνει πάτο και το ξέρουν όλοι. Αυτά να τα πείτε σε κανέναν άσχετο με τα ακαδημαικά γιατί η υπομονή έχει και τα όρια της.

Τα ΤΕΙ της Γερμανίας έχουν πλήρη δικαιώματα στην ειδικότητά τους. Για παράδειγμα δομοστατικοί έχουν πλήρη δικαιώματα στην στατικά. Αν πάρεις κατεύθυνση γεφυροποίας κάνεις κανονικά μελέτες γεφυροποίας. Δηλαδή ο άλλος που κάνει δομοστατικά 4 χρόνια τι είναι ??? Μα και καθυστερημένος να ήτανε κάποτε θα μάθαινε στατικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.