Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Kαι τι σημαίνει αυτό πρέπει να τους δεχτούμε όλους.Αλλά αυτό βολεύει τις μεγάλες εταιρείες.Στρατιές πολυάριθμων ''μηχανικών'' να παρακαλάνε να δουλέψουν για 700 ευρώ.

Καταργώντας και τις ελάχιστες αμοιβές , θα τρέχουν όλοι αυτοί οι ''μηχανικοί'' να βγάλουν άδειες στην πολεοδομία.για ένα κομμάτι ψωμί.Μήπως η πολεοδομία κάνει κανένα σοβαρό έλεγχο στις μελέτες;Έχει καταντήσει η περισσότερη δουλειά να είναι γραφειοκρατική.

Ή μήπως ρωτάει κανένας ιδιοκτήτης για τις μελέτες;To 90% το χαρτί θέλουν.

Υπάρχουν καλοί και κακοί μηχανικοί όπως υπάρχουν καλοί και κακοί γιατροί.

Με την ίδια λογική θα πρέπει και οι οδοντίατροι να έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των γενικών γιατρών αφού τα πρώτα χρόνια έχουν κοινά μαθήματα.

Και οι γυμναστές κάνουν ανατομία αλλά δεν έχουν την ίδια ύλη με τους γιατρούς.

 

Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Εδώ μιλάμε για πολιτικό μηχανικο ΤΕΙ και πολυτεχνείου και όχι για τον γιατρό με τον γυμναστή. Οσο για την "κατάντια" που περιγράφεις στις πολεοδομίες ας δούμε λίγο την πραγματικότητα. Διπλωματούχοι είναι αυτοί που κάνουν τον έλεγχο, αν δεν είναι σοβαρός οπως λες, μη ψάχνεις στους άλλους μηχανικούς ευθύνες. Αυτά για τις εταιρείες μην τα λες σε μας αγαπητέ spy1551. Οταν χιλιάδες μηχανικοί ΤΕΙ βρίσκονται σε ομηρία χωρίς επ. δικαιώματα επειδή έτσι έχει αποφασίσει ο δηθεν τεχνικός σύμβουλος, ο "πόνος" και οι δήθεν "ευαισθησίες" για τους μηχανικούς των 700 ευρω, την ανεργία κλπ μόνο γέλια μας φέρνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όταν διάλεγες σχολή ήξερες ποιοί ήταν οι κανόνες

 

μόνος σου μπήκες στο παιχνίδι άρα κανένας δε σε κρατά όμηρο

 

το ότι φώνάζεις λογικό το βρίσκω, για να μην πω οτι κάποιοι σου έδωσαν και δικάιωμα

μη ζητάς όμως και την υποστήρηξή μας

 

στο κάτω κάτω και έχεις επ δικαιώματα για στατικά

και έχεις extra και υπογραφή για τα αρχιτεκτονικά χωρις αντίστοιχη εκπάιδευση

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αντίστοιχη εκπαίδευση; Εννοείς αυτή που επίσης ΔΕΝ έχει ο Διπλωματούχος Μηχανικός αλλά παρ' όλα αυτά ακόμα και στα Αρχιτεκτονικά έχει πλήρη δικαιώματα; Δεν αποζήτησα ποτέ υποστήριξη γιατί δεν έμαθα ποτέ να στηρίζομαι σε άλλους. Αυτό που αποζητώ όμως είναι την παρεμπόδιση της καταστρατήγησης των νόμων και της λογικής αλλά και την παρεμπόδιση ρατσιστικών και αντιδημοκρατικών επιθέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή m@rios προτείνεις τα πολυτεχνεία κ ΑΤΕΙ να αξιολογούνται απο ποιον; Απο το ΤΕΕ; Μόνο σαν ανέκδοτο μπορώ να το λάβω. Η λύση κατά τη γνώμη μου είναι μία. Να κάτσουν όλοι κάτω κ να τα βρούνε. Είναι εθνικό ρεζιλίκι να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα όλοι οι μηχανικοί της Ευρώπης (μήπως κ Αφρικής...) εκτός απο τους μηχανικούς ΤΕ της Ελλάδας! Μία λύση για όλους κ τέλος τα παράπονα κ οι αδικίες. Θέλεις κύριε μου Μηχανικός να σημαίνει Bsc+Msc πολύ καλά όλοι το ίδιο. Είσαι σχολή πενταετή κ πιστευείς ότι δικαιούσε Msc; Πολυ καλά είσαι ισότιμος με κάθε Μηχανικό Bsc+Msc. Αυτά ότι απο τη Γερμανία πρέπει να έχεις Bsc, απο τη Αγγλία Bsc+Msc, απο το ΤΕΙ το πάπα απο τα αρχ**** μόνο αστείο ακούγεται (για όλους τους άλλους)...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ αυτά που δεν κατέχουν (δεν γνωρίζουν) άλλα υπογράφουν και οι διπλωματούχοι

 

απλά σου λέω οτι και εσύ έχεις τα extra σου αλλά αυτά δεν σου αρκούν

 

και οτι όταν γράφόσουν στη σχολή ήξερες τα δικαιώματά σου

άρα δεν είσαι όμηρος

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ αυτά που δεν κατέχουν (δεν γνωρίζουν) άλλα υπογράφουν και οι διπλωματούχοι

 

απλά σου λέω οτι και εσύ έχεις τα extra σου αλλά αυτά δεν σου αρκούν

 

και οτι όταν γράφόσουν στη σχολή ήξερες τα δικαιώματά σου

άρα δεν είσαι όμηρος

 

Myri, ειλικρινά τώρα, τα θες και τα λές ή είσαι σε καμιά ομάδα εργασίας του ΤΕΕ με έγγραφα απο την εποχή του Βασιλιά ? Όταν γραφόταν στη σχολή του ήξερε ποια δικαιώματα είχε ?!?!?!?!?!? από που τα ήξερε ? Αυτο που όλοι ήξεραν και ξέρουμε και περιμένουμε να δούμε, είναι πότε θα εφαρμοστεί επιτέλους ο Νόμος. Τα επ. δικαιώματα της σχολής Δομικών Έργων έπρεπε να έχουν βγει εδώ και 25 χρόνια με Π.Δ. Δεν το λέω εγώ το λέει ο Νόμος. Ποιός σας μαθαίνει αυτές τις ανακρίβειες ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι όμως "όμηρος" όταν αναπροσαρμόζεται το πρόγραμμα σπουδών (με αποτέλεσμα να είμαι υποχρεωμένος σε επιπλέον του κανονικού χρόνο φοίτησης λόγω κατάργησης μαθημάτων και εισαγωγής νέων, ήτοι προσωπικά συμπλήρωσα πέντε έτη σπουδών λόγω των ανωτέρω) ώστε να συμβαδίζει με το νόμο του 2001 περί ανωτατοποίησης των ΤΕΙ αλλά ταυτόχρονα δεν εκδίδονται τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα; Δεν θα αισθανθείς όμηρος αν κάποτε το 5 γίνει 4+1=3+1 λόγω των οδηγιών της ΕΕ; Βέβαια τότε (άσε που το ΤΕΕ το έχει κάνει ήδη) θα μας καλείς να αγωνιστούμε όλοι μαζί ενάντια στην απαξίωση των πτυχίων κλπ κλπ. Τα είπα και σε άλλη μου απάντηση: όταν υπάρχουν ζόρια είμαστε μηχανικοί και ισότιμοι συνάδελφοί σας αλλά όταν η κουβέντα φτάσει στα επαγγελματικά δικαιώματα είμαστε υπομηχανικοί. Προσωπικά πάντως θεωρώ προσβλητικό από επιστήμονα να υιοθετεί τέτοια συμπεριφορά. Προσβλητικό όσον αφορά το επίπεδο της σχολής που του έχει απονείμει τον τίτλο καταρχήν. Όποιος έχει υπόβαθρο και το ξέρει δεν έχει να φοβηθεί ποτέ τίποτα, έτσι δεν είναι; Ούτε βεβαίως είναι υποχρεωμένος να καταφεύγει σε χαρακτηρισμούς αντί επιχειρηματολογίας (βλέπε: ανίκανοι, άχρηστοι, αμόρφωτοι, επικίνδυνοι κλπ κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

περιμένω απάντηση από τους πολιτικούς ΤΕ για τα extra τους

 

GeorgeS

αυτές τις ανακρίβειες ήξερα όταν διάλεγα σχολή και εγώ και πολλοί άλλοι

 

cna

δεν ήσουν όμηρος ήσουν τυχερός

στο τσάκα μπορείς και ζητάς και μάλλον θα λάβεις

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω ξαναπεί: ο καθείς εφ' ω ετάχθη. Ο Αρχιτέκτονας στα αρχιτεκτονικά του. Ο πολιτικός μηχανικός ΜΟΝΟ στο αντικείμενό του (Δομοστατικά, Λιμενικά, Οδοποϊια, Υδραυλικα κλπ πλην αντικειμένων που αφορούν στα ΗΜ), εγώ στα δομοστατικά μου και μόνο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν εφαρμοστεί αυτή η λογική ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ! Το να μου παρέχονται όμως επαγγελματικά δικαιώματα που είναι το τμήμα του τμήματος ώ τμήμα των αντίστοιχων δικαιωμάτων του διπλωματούχου πολιτικού μηχανικού με ειδικότητα δομοστατικού δεν είναι παράλογο; Ή το να έχει επαγγελματικά δικαιώματα επί στατικών ίδια με εμένα ο τοπογράφος μηχανικός; Αυτά όλα δεν είναι απαξίωση πτυχίων; (κι εγώ περιμένω απάντηση σχετικά με το πόσα πραγματικά είναι τα μαθήματα ειδικότητας δομοστατικού στο πολυτεχνείο και σε πόσα εξάμηνα μεταφράζεται αυτό αλλά απάντηση ουδέποτε πήρα).

Link to comment
Share on other sites

η απαξίωση των πτυχίων έχει ξεκινήσει εδώ και χρόνια

 

και έχω ξαναπεί οτι τίποτα δεν χαρίζεται

ζητάτε να ξαναμοιραστεί η πίτα γιατί θέλετε μεγαλύτερι κομμάτι

ζητάτε ισοτίμηση των πτυχίων αλλά η ισοτίμηση θα γίνει προς τα ΚΑΤΩ και για όλους

 

τα ωραία ξένα μοντέλα που περιγράφετε ξέρετε πόσους μηχανικούς ελεύθερους επαγγελματίες έχουν 0- κουλουράκι

 

μόνο εταιρίες υπάρχουν

λοιπόν καλυτερα να είσαι πολιτικός ΤΕ και να κτίζεις στα Μεσόγεια

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.