Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά το master είναι μόνο και μόνο για να αυξηθεί ο μισθός των Δ.Υ. και για να μην υπάρχει πρόσθετο bonus στους του εξωτερικού που έρχονται με master για το ΑΣΕΠ.

Στο ελεύθερο επάγγελμα είναι ακόμα μια αναβοσβήνουσα ταμπέλα.

 

υ.γ. Δεν θέλω να θίξω τους συναδέλφους που έχουν master, ταμπέλα για τους πελάτες εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο spy1551 ο avgoust και εγώ είχαμε μαθήματα και στο 10 εξάμηνο μαζί με την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας.

 

Επι της ουσίας τώρα, κανείς φοιτητής δεν ασχολείται μόνο με την διπλωματική του το τελευταίο εξάμηνο αφού έχει μαθήματα απο προηγούμενα.

 

Σημασία έχει σαφώς ο αριθμός των μαθημάτων αφού κάποιος θα μπορούσε να μοίραζε 70 μαθήματα σε 10 εξάμηνα σε 5 ή σε είκοσι. Ελπίζω να είμαι κατανοητός.

 

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων και λανθασμένων εντυπώσεων.

Link to comment
Share on other sites

για κάποιους δεν μετρά κανένα ποσοτικό κριτήριο

ούτε ο βαθμός εισαγωγής

ούτε ο βαθμός πτυχίου

ούτε ο αριθμός μαθημάτων

 

μόνο μια εμπειρία και γνώση που πλανάται στον αέρα με αερολογίες και φανφάρες

 

όταν στριμωχτούμε θυμόμαστε τη νομοθεσία που σε μια νύχτα Ανωτατοποίησε τα ΤΕΙ

και μετά την ξεχνούμε και προσπαθούμε να υποβιβάσουμε τα Πολυτεχνεία αγνοώντας την

 

το μόνο πράγμα που δεν μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει είναι το γεγονός οτι η 5ετης φοίτηση είναι θεσμοθετημένη

Link to comment
Share on other sites

Myri, και προς όλους, δεν έχεις καταλάβει καλά τι γίνεται.

 

Εμείς ουδέποτε ασχοληθήκαμε να υποβαθμίσουμε τις σπουδές κανενός πολυτεχνείου. Ο συντεχνιακός σας φορέας έχει ξεκινήσει αυτό το βιολί μην τυχόν και αποκτήσουμε τα επ. δικαιώματα που έπρεπε να έχουμε εδώ και 20-30 χρόνια. Σε αυτή την επίθεση επιστρατεύει διάφορες λασπολογίες του στυλ "πόσο φοβεροί και τρομεροί είναι οι απόφοιτοι του πολυτεχνείου σε σχέση με αυτούς τους αποτυχημένους των ΤΕΙ". Αυτή τη προπαγάνδα την έχει περάσει και στα πολυτεχνεία και το έχω πει πολλές φορές και φαίνεται και εδώ. Καταδικάζει εφ όρου ζωής όλους τους πτυχιούχους των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΔρυμάτων, εργάζεται συστηματικότητα για την υποβάθμισή μας, και δέχεται με ανοιχτές αγκάλες τους κάθε λογής αποφοίτους ξένων πανεπιστημίων ασχέτως επιπέδου.

Όταν λοιπόν δεχόμαστε μια τέτοια άθλια επίθεση, δεν μένει παρά να αρχίσει μια συζήτηση για το αν και πόσο τελικά "καλύτεροι" είναι οι ...πεφωτισμένοι ? Μήπως όχι και τόσο κι όταν βγουν δεν ξέρουν κι αυτοί τίποτα ??? Το όλο κλίμα καλλιεργείται απο την πλευρά των κλαδικών σας φορέων. Εμείς ουδέποτε είπαμε "οχι να μην μπουν αυτά τα μαθήματα στο πολυτεχνείο ή την τάδε σχολή". Αντιθέτως, το μόνο που ζητάμε είναι να προσπαθήσουμε να αναβαθμίσουμε ακόμα περισσότερο τις σχολές μας και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να αποκτήσουμε, για να μπορούμε να δουλέψουμε, τα επ. δικαιώματα που έχουν όλοι οι ισοτιμοι με μας στην Ε.Ε. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να αποδεικνύουν την δήθεν ανωτερότητά τους, όχι δείχοντας έμπρακτα την αξία τους, αλλά κοιτάζοντας πως θα υποβαθμίσουν τους άλλους, θα λάβουν τις απαντήσεις που αρμόζουν στην κουλτούρα και το επιπεδό τους.

Link to comment
Share on other sites

μα τόση ώρα αμφισβητείτε οτι το Πολυτεχνείο έιναι 5ετούς φοίτησης

και ότι καθόμαστε για πλάκα 1 χρόνο παραπάνω υποχρεωτικά

πως δηλαδή να το λάβουμε;;;

 

επιπλέον ότι το επιπλέον 1εξάμηνο που πρόσφατα μπήκε στο ΤΕΙ για να φτάσει την 4ετία είναι ΘΕΜΟΣ και ουσιαστικός λόγος για διεκδίκηση επιπλέον επ. δικαιωμάτων

 

λοιπόν,

δεν μπορείς να χρησιμοποιείς στην ίδια σκέψη αντικρουόμενα επιχειρήματα

-----------

και συγνώμη, ως Ηλεκτρολόγος ΤΕ

υπογράφεις ηλεκτρομηχανολογικά έως 2-3οροφο;;;;

υπογράφεις υποσταθμούς της ΔΕΗ;;;;;

ένας φίλος μου Ηλεκτρολόγος ΤΕ μου είπε οτι έχει διακαίωμα υπογραφής για τα παραπάνω

(αλλά επειδή δεν με ενιδέφερε προσωπικά δεν το έψαξα περισότερο)

Link to comment
Share on other sites

μα τόση ώρα αμφισβητείτε οτι το Πολυτεχνείο έιναι 5ετούς φοίτησης

και ότι καθόμαστε για πλάκα 1 χρόνο παραπάνω υποχρεωτικά

πως δηλαδή να το λάβουμε;;;

 

επιπλέον ότι το επιπλέον 1εξάμηνο που πρόσφατα μπήκε στο ΤΕΙ για να φτάσει την 4ετία είναι ΘΕΜΟΣ και ουσιαστικός λόγος για διεκδίκηση επιπλέον επ. δικαιωμάτων

 

λοιπόν,

δεν μπορείς να χρησιμοποιείς στην ίδια σκέψη αντικρουόμενα επιχειρήματα

-----------

και συγνώμη, ως Ηλεκτρολόγος ΤΕ

υπογράφεις ηλεκτρομηχανολογικά έως 2-3οροφο;;;;

υπογράφεις υποσταθμούς της ΔΕΗ;;;;;

ένας φίλος μου Ηλεκτρολόγος ΤΕ μου είπε οτι έχει διακαίωμα υπογραφής για τα παραπάνω

(αλλά επειδή δεν με ενιδέφερε προσωπικά δεν το έψαξα περισότερο)

 

Διερωτόμαστε, και πρώτος εγώ, που έθεσα το ερώτημα, αν τα εξάμηνα είναι 9 ή 10. Τι σχέση έχει αυτό ? Δεν θα είναι καθόλου κακό αν τα εξάμηνα είναι τελικά 9 ή 8 ή 10. Υπό τις παρούσες συνθήκες "αντιπαράθεσης" όμως, κακό συνεχίζει να μην είναι, αλλά έχει σημασία όταν κάποιοι επικαλούνται τα 10 εξάμηνα και μετράνε ώρες (βλέπε έρευνα ΤΕΕ-ΕΜΠ) για να αποδείξουν την ανωτερότητά τους εις βάρος άλλων.

 

Ως Ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ, σύμφωνα με όσα καταχρηστικά και άτυπα αποδέχονται οι Υπηρεσίες λόγω μη έκδοσης των προβλεπομένων από το Νόμο Π.Δ. μπορώ να υπογράψω μέχρι 75 kW αρχικά. Μετά δεν ξέρω πως πάει με τα χρόνια και ούτε με ενδιαφέρει γιατί τα εν λόγω Βασ. διατάγματα δεν μας αφορούν, είναι αναχρονιστικά, καμιά σχέση δεν έχουν με τη πραγματικότητα και πρέπει επιτέλους να εφαρμοστεί ο Ν. 1404/83 που μιλάει για έκδοση Π.Δ. σε ότι αφορά τις σχολές μας. Ως εκ τούτου επ. δικαιώματα για τις δικές μας ειδικότητες (Ηλεκ/γοι, μηχ/γοι κλπ) ΔΕΝ υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

1)σου απαντώ οτι στις βεβαιώσεις σπουδών γράφει οτι η φοιτηση διαρκεί 10 εξάμνηνα

για περισσότερες διευκρινήσεις στις γραμματίες των σχολών

 

2)τελικά αυτό το 2όροφο το υπογράφεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Link to comment
Share on other sites

1)σου απαντώ οτι στις βεβαιώσεις σπουδών γράφει οτι η φοιτηση διαρκεί 10 εξάμνηνα

για περισσότερες διευκρινήσεις στις γραμματίες των σχολών

 

2)τελικά αυτό το 2όροφο το υπογράφεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

 

Τι ερώτηση είναι αυτή πάλι ? Αν το ισόγειο έχει 300 τ.μ. επιφάνεια και εγκατεστημένη ισχύ 80 kW ούτε το ισόγειο δεν υπογράφω. Εμείς δεν πάμε με ορόφους κλπ. αλλά με εγκατεστημένη ισχύ (σε ότι αφορά τα ηλεκτρικά). Και τι ακριβώς να υπογράψω για μια 2οροφη κατοικία εκτός από το πιστοποιητικό της ΔΕΗ που έτσι κι αλλιώς μπορούν να το υπογράφουν και μη μηχανικοί ??? Σάμπως γίνεται ηλεκτρολογική μελέτη για κατοικίες ? Δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση απο πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.