Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

cna

δεν ήσουν όμηρος ήσουν τυχερός

στο τσάκα μπορείς και ζητάς και μάλλον θα λάβεις

 

Μιας και είμαι τόσο τυχερός και δεν το ξέρω είσαι να αλλάξουμε θέσεις; Γιατί προφανώς εσύ είσαι η άτυχη της υπόθεσης. Το ξέρεις ότι από το 1992 το ελληνικό δημόσιο πληρώνει πρόστιμο στην ΕΕ για το καθεστώς των επαγγελματικών δικαιωμάτων των ΤΕΙ; Ακόμα και να μην είχαν γίνει οι ανωτατοποιήσεις κάποια στιγμή θα αποκτούσαμε τα επαγγελματικά δικαιώματα που μας αναλογούν. Απλώς όλοι αυτοί οι νόμοι επισπεύδουν την διαδικασία. Εξακολουθείς όμως να μην απαντάς στο τί θα κάνεις όταν το 5 γίνει ίσο με 4+1 και κατά συνέπεια ίσο με 3+1 όπως επιτάσσει η ΕΕ (επαναλαμβάνω ότι η κοινοτική νομοθεσία είναι ισχυρότερη της εθνικής οπότε...χάσατε).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν το λέω για εμένα το λέω για τους συμφοιτητές σου που αποφοίτησαν 1 μέρα νωρίτερα

 

--------

θα κάνουμε τα πτυχία μας κ@@@@@@

Link to comment
Share on other sites

 

τα ωραία ξένα μοντέλα που περιγράφετε ξέρετε πόσους μηχανικούς ελεύθερους επαγγελματίες έχουν 0- κουλουράκι

 

Εννοείς αυτά τα μοντέλα που παράγουν μηχανικούς οι οποίοι εγγράφονται στο ΤΕΕ με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα; Μηχανικοί οι οποίοι θεωρούν πχ ότι οι κόμβοι του ζευκτού της στέγης έχουν άπειρους βαθμούς ελευθερίας αλλά παρ' όλα αυτά υπογράφουν τα ΠΑΝΤΑ; Το ότι σε αυτές τις χώρες δεν υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες και καλά (αλήθεια ο Καλατράβα υπάλληλος σε εταιρία είναι; ) έχει να κάνει και με το οικονομικό-κοινωνικό μοντέλο. Δεν είναι θέμα επαγγελματικών δικαιωμάτων. Αν πχ εφαρμοστεί ΠΔ το οποίο να απαιτεί τις κατασκευές δημοσίων έργων να τις κάνουν εταιρίες με πλήρη διάρθρωση σε προσωπικό (μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων, τεχνίτες και βοηθοί αυτών κλπ) θα σημαίνει ότι καταργούνται τα επαγγελματικά δικαιώματα; Λίγη λογική ρε συνάδελφοι, περισσεύει από κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

ο Καλατράβα είναι εταιρία και μάλιστα με ιμπεριαλιστικές προθέσεις

 

επαγκελματικά δικαιώματα θα έχεις

 

πελάτες και δουλειές δε θα έχεις ως γραφείο

Link to comment
Share on other sites

Myri , μπορείς να μου απαντήσεις σε παρακαλώ σε κάτι, και να μου απαντήσεις συγκεκριμένα και χωρίς ασάφειες ?

 

Δεδομένου ότι ανήκουμε στην Ε.Ε. (αυτό δεν χωράει αμφισβήτηση), Ο πτυχιούχος μηχανικός ΤΕΙ είναι δίκαιο να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αυτά που έχουν οι ισότιμοι προς αυτόν απόφοιτοι ιδρυμάτων της Ε.Ε. ? Αν μπορούσες και με ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η ισοτίμηση των πτυχίων στην Ελλάδα είναι αλλοπρόσαλλη. Δεν έχει λογική, αρχή κ τέλος. Το να λές είναι αχταρμάς αλλά με βολεύει είναι θεμιτό αλλά μην του βάζεις κ λογικό υπόβαθρο. Απλά σε βολεύει. Εμάς δε μας βολεύει, μονο που μπορούμε κ να το υποστηρίξουμε κ λογικά. Όσο για τα ξένα μοντέλα θα εφαρμοστούν στην Ελλάδα θέλουν δε θέλουν μερικοί, οπότε δεν είναι θέμα ΑΝ, είναι θέμα με ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ. Φαντάζεσε όταν ο Πολ. Μηχ. ΚΕΣ με 3ετη σπουδών έχει τα επ. δικαιώματα του Πολ. Μηχ. ΠΕ; Θα υπογράφει τα πάντα, δε θα ξέρει τίποτα κ θα συμφέρει οικονομικά. Κ μετα μου λες αν θα μεινει πουθενά ελευθερος επαγγελματίας....

Link to comment
Share on other sites

Είναι δίκαιο οι απόφοιτοι Πολυτεχνείων (με 5ετή κύκλο σπουδών) να έχουν τα ίδα επ δικαιώματα με αποφοίτους πχ ΤΕΙ (με πρώην 3,5 νυν 4ετή κύκλο σποδών);

μπορέις με ΝΑΙ ή ΟΧΙ να απαντήσεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

ο Καλατράβα είναι εταιρία και μάλιστα με ιμπεριαλιστικές προθέσεις

 

Ναι αλλά ο Καλατράβα ούτε ισόγειο δεν μπορεί να χτίσει αν στην εταιρεία του δεν απασχολείται Δομοστατικός. Τη νομοθεσία περί εταιρειών στα Δημόσια Έργα την γνωρίζεις. Σε παραπέμπω εκεί όσον αφορά την αντιμετώπιση των εταιρειών στην Ελλάδα. Προφανώς αυτό που χαλάει τη σούπα είναι ότι οι κοινωνικο-οικονομικές στην Ελλάδα επιτρέπουν ακόμη την ύπαρξη και επιβίωση ατομικών επιχειρήσεων οπότε είναι λογικό ο ανταγωνισμός να φοβίζει (για την ιστορία και μόνο, ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και ΟΥΔΕΠΟΤΕ δέχθηκα να μειώσω την αμοιβή μου σε κάτι λιγότερο από την ελάχιστη αμοιβή όπως υπολογίζεται από το ΤΕΕ). Είναι λοιπόν αυτός ο φόβος του ανταγωνισμού που μας έχει οδηγήσει εδώ αυτή τη στιγμή και τίποτε περισσότερο ή λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να απαντήσω εν αντιθέσει με σένα που μάλλον αδυνατείς και απαντάς με ερώτηση.

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ, όταν πάρουν το πτυχίο τους, προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να είναι τα ίδια, αλλά πρέπει να είναι αυτά που αντιστοιχούν σε 4ετείς σπουδές Ανώτατης Εκπαίδευσης. Με την πάροδο των ετών και αποδεδειγμένη εμπειρία θα πρέπει να εξομοιωθούν πλήρως με αυτά της αντίστοιχης ειδικότητάς τους στο πολυτεχνειο. Διότι, -αν δεν μπορείς να το καταλάβεις υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω-, είναι άλλο τα επαγγελματικά δικαιώματα και άλλα ο ακαδημαικός χαρακτήρας των ιδρυμάτων και η έρευνα στην οποία προσανατολίζονται περισσότερο οι σπουδες στο πολυτεχνείο.

 

Εσυ τώρα μπορείς να μου απαντήσεις ή οχι ακομα ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δίκαιο οι απόφοιτοι Πολυτεχνείων (με 5ετή κύκλο σπουδών) να έχουν τα ίδα επ δικαιώματα με αποφοίτους πχ ΤΕΙ (με πρώην 3,5 νυν 4ετή κύκλο σποδών);

μπορέις με ΝΑΙ ή ΟΧΙ να απαντήσεις;;;;

 

Είναι δίκαιο ο υπογράφων τα πάντα επί παντός επιστητού να επιβάλλει με αθέμιτους τρόπους την στέρηση επαγγελματικών δικαιωμάτων σε αυτούς που ζητούν δικαιώματα επί ενός μόνο τμήματος της παντογνωσίας του; ΕΣΥ μπορείς να απαντήσεις σε αυτό; Ρε γμτ τα έχω ξαναγράψει:

Αντικείμενα στα οποία έχει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα ο Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός:

1. Αρχιτεκτονικά

2. Στατικά

3. Οδοποιϊα-Γεφυροποϊια

4. Υδραυλικά

5. Βιομηχανικά/Ενεργειακά

6. Τοπογραφικά

 

Αντικείμενα στα οποία έχει μερικώς επαγγελματικά δικαιώματα:

 

1. Ηλεκτρολογικά

2. Μηχανολογικά

 

Εγώ ζητώ πλήρη δικαιώματα (με βάση την ισχύουσα πραγματικότητα) μόνο για Στατικά - Αρχιτεκτονικά. Οπότε ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ! Ουδεμία άλλη εξομοίωση με απασχολεί! Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε πια!?!?!?

 

GeorgeS, θα δεχόμουν μια τέτοια πιθανότητα όταν και μόνο όταν αποφάσιζε η πολιτεία να εφαρμόσει τους νόμους και εξέλιπε ο ρατσισμός από τους αποφοίτους των Πολυτεχνείων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.