Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Το διάβασμα ειναι αναπόσπαστο κομμάτι της δουλειάς μας. Η έρευνα όμως ειναι διαφορετικό από αυτο που λες.

 

Για Ελλαδα, η γνώμη μου ειναι γνωστή. Έχει τελειώσει και δεν υπάρχει φως στο τούνελ. Το εξωτερικό ειναι η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Alex είσαι Αγγλία και μιλάς για πρότζεκτ. Και δουλειές. Ομως τι δουλειές υπάρχουν στην Ελλάδα? Ο Ανθρωπος σου είπε ότι μόλις τελείωσε το μεταπτυχιακό και το πτυχίο Πολ. Μηχ. και ήρθε Ελλάδα και εγκαταστάθηκε και ψάχνει δουλειά. Υπάρχουν δουλειές?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Arche,

 

Αν ξαναδιάβασεις τα λόγια του συναδέλφου, θα δεις πως λέει ότι ψάχνεται για πρακτική σε Ελλάδα ΚΑΙ Αγγλία. Επομένως, το εξωτερικό υπάρχει στο τραπέζι.

 

Η πρακτική άσκηση ειναι πονεμένη ιστορία. Στην Ελλαδα στις περιςςοτερες σου μαθαινουν να κανεις καλο καφέ. Στην Αγγλία από αυτα που εχω δει ειναι τελείως διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

όντως, ενδιαφέρεται και για αγγλία, αλλά και κει δε νομίζω πως τα πρότζεκτ είναι τόσο εμπειρικής φύσεως ώστε να ανταπεξέλθεις όπως θα ανταπεξερχόσουν σε μια ελληνική οικοδομική επιχείρηση, χωρίς δηλαδή καθόλου διάβασμα μετά τη σχολή και ίσως και με ελλιπείς γνώσεις από την ίδια τη σχολή. τώρα όμως που η οικοδομή σταμάτησε στην ελλάδα μας τελείωσαν οι εμπειρικές δουλειές και μας έμειναν μόνο οι θέσεις στα λίγα ερευνητικά πρότζεκτ των πανεπιστημίων.

 

συμφωνώ ότι η καθαρή έρευνα είναι κάτι ανώτερο, αλλά δεν είναι και όλα τα πανεπιστημιακά πρότζεκτς τόσο τραγικά από απόψεως διαβάσματος.. τόσος κόσμος ασχολείται, μη τρελαθούμε.. μέσα στο πλαίσιο της συνεχούς επιμόρφωσης είναι οι απαιτήσεις τους, απλά υπάρχει ακόμα η νοοτροπία του παρελθόντος για μηχανικούς που μετά το πτυχίο δουλεύουν μόνο εμπειρικά.

 

και τις σπουδές τις πρότεινα πιο πολύ σαν μέθοδο για να πιάσεις από κάπου την άκρη του νήματος. για να μπεις σε μια δουλειά χρειάζεσαι προϋπηρεσία και συστάσεις. για να απευθύνεται κάποιος στο φόρουμ, μάλλον δε τα διαθέτει αυτά τα δύο. οπότε πρέπει να κάνει κάπως μια αρχή. και το μόνο μέρος που γίνεσαι σχετικά εύκολα δεκτός και σου δίνεται η ευκαιρία να δείξεις την αξία σου είναι τα πανεπιστήμια και τα πέριξ αυτών ιδρύματα. δύσκολος δρόμος αλλά τι να κάνουμε?

 

αλλά για πες μας... εσύ στην αγγλία πώς έφτασες?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ήταν και χρήσιμο προκειμένου να μπεις πλήρως στο νόημα της συζήτησης.

 

Ποτέ δεν είπα ότι η καθαρή έρευνα ειναι κάτι ανώτερο. Η έρευνα έχει τελείως διαφορετική ρουτίνα και πρέπει να σου αρέσει πολυ για να το κανεις. Προσωπικά, δε θα άντεχα να ειμαι κλεισμένος σε ένα εργαστήριο. Υπάρχουν συνάδελφοι που ειναι φτιαγμένοι για αυτο και για αυτο κάνουν διδακτορικό. Και σε πρότζεκτ μου φροντίζω να εχω παντα το input τους γιατι θεμελιώνει το θεωρητικό υπόβαθρο.

 

Σε πανεπιστήμια του εξωτερικού το νήμα πιανεται από τα 1 year placements. Ωστόσο, είτε το κανεις είτε όχι, σαν απόφοιτος μπαίνεις σε graduate schemes. Οι περισσότερες εταιρείες έχουν πια. Και ετςι ξεκινάς. Το 1 year placement σε βάζει στη πρώτη γραμμή επιλογής λόγω εμπειρίας και κυρίως σε βάζει στη πρώτη γραμμή επιλογής σε graduate scheme της εταιρείας που έκανες το placement. Και κάπως ετςι ξεκινούν όλοι.

 

Το διάβασμα ειναι μέρος της ζωής μας. Η εμπειρία ειναι fundamental, αλλα ο συνδυασμός με διάβασμα ειναι αυτο που απογειώνει τον μηχανικό.

 

Πως έφτασα Αγγλία; Εχω γράψει ήδη εδω πως έφτασα. Με λίγα λόγια, ξεκίνησα από Ελλαδα όπου μου έδωσαν εμπειρία και σκίστηκα στο διάβασμα να τη συνδυάσω με θεωρία. Στη Σαουδικη Αραβια πήγα για το πρότζεκτ και την εμπειρία καθαρά για ψίχουλα. Και εκει πολυ διαβαςμα.

 

Ολα αυτα τα πούλησα εδω για να βρω δουλεια. Η μελέτη όμως δε σταματά ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες πάνω από 10 φορές τη λέξη διάβασμα, άρα λίγο πολύ τα ίδια λέμε, με άλλα λόγια βέβαια, λόγω διαφορετικής κουλτούρας. Χημικός μηχανικός εσύ, πολιτικοί εμείς

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έξω ξερω κολλητό εργοταξιακο μηχανολόγο που δουλεύει πολλα χρονια σε μεγάλη κατασκευαστική και δεν εχει ανοίξει βιβλίο!! Λεφτα πολυ καλα βέβαια ο ανθρωπος με 14 χρονια στο κοντέρ εχει εμπειρία.. Δεν χρειάζεται παντού διάβασμα οπως το εννοείτε αμάν πια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε πριν 14 χρόνια και πλέον δεν ισχύουν αυτά τα πράγματα. Τα εργοτάξια πλέον απορροφούν ελάχιστους, με πολυετή προϋπηρεσία, νέοι μόνο με μέσον μπαίνουν. Οπότε αναγκαστικά το μόνο που μένει είναι τα ερευνητικά και παρεμφερή πρότζεκτς, εντός ή εκτός ελλάδος. Νομίζω ότι οι υπόλοιπες θετικές επιστήμες ήταν και στον καλό καιρό έτσι όπως γίναμε και μεις τώρα.

 

Μπορείς να πεις στον κολλητό σου να βρει μια θεσούλα για πρακτική στην εταιρεία του για το φίλο μας???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.