Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για οικοδομική άδεια Μηχανικού - ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Σήμερα όπως επέστρεφα σπίτι κουρασμένος , έκανα την εξής σκέψη : κάποια μέρα θα φτάσει η ώρα να φτιάξουμε το δικό μας σπιτάκι . Τι θα κάνουμε με την οικοδομική άδεια ; Θέλω να πω , κάποιες από τις μελέτες - επιβλέψεις τις κάνουμε οι ίδιοι . Σίγουρα δεν μπορούμε να τα υπογράψουμε όλα διότι ακόμα και αν έχουμε σπουδάσει 2 ειδικότητες , υποχρεούμαστε να έχουμε μία σφραγίδα . Το ερώτημα είναι στις δικές μας μελέτες - επιβλέψεις , θα πληρώσουμε χρήματα ; Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να καταθέτω λεφτά στο όνομά μου , εκ μέρους μου ! Ούτε φυσικά να συμπληρώνω δήλωση ανάθεσης εργασιών στον εαυτό μου ! ! !

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε iliekater

υπάρχει διαδικασία μέσω ΤΕΕ για τέτοιες περιπτώσεις, αναφέρομαι καθαρά για τις αμοιβές μηχανικού τα υπόλοιπα προφανώς όπως και στις άδειες πελατών

Link to comment
Share on other sites

Mπα εγώ θα έκανα κανονικά ανάθεση στον εαυτό μου για τον χαβαλέ αν είχα σχετική ειδικότητα απλά φαντάζομαι ότι ένα έξτρα δικαιολογητικό για την έκδοση της άδειας θα ήταν και βεβαίωση από ψυχίατρο!:P Πω πω φαντάζεστε την φάτσα του δ/υ?:lol:

Link to comment
Share on other sites

iliekater,

 

επειδή πρόκειται για αυτοπαράδοση υπηρεσιών, το ΤΕΕ σου δίνει απαλλαγή από την κατάθεση αμοιβής στο όνομά σου. Λοιπές εισφορές σε δήμο και δημόσιο κατατίθενται κανονικά αλλά παρακάμπτεις την κατάθεση. Με το χαρτί της απαλλαγής πηγαίνεις για έλεγχο φορολογικών και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε ένα τριόροφο που χτίσαμε με τα αδέρφια μου (1/3 ο καθένας), έκανα υποχρεωτικά κατάθεση όλης της αμοιβής και πλήρωσα κανονικά όλα (ΦΕΜ, ΤΕΕ κλπ). Το μόνο που μου είπανε ήταν ότι είχα απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού, αλλά ήταν τέτοια η διαδικασία που προτίμησα να το πληρώσω και αυτό. Αυτό βέβαια έγινε το 1999. Για σήμερα δεν ξέρω τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πρωτου βαθμου συγγενιας μπορεις να κανεις δωρεα τις αμοιβες, οπως λενε Θεοχαρης και Νικ.. Ολα τα αλλα ομως τα πληρωνεις κανονικα (νομιζω ακομα και ΦΠΑ, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ).. Για καθε μηχανικο ΜΙΑ φορα δεν πληρωνει τιποτα απο αυτα (φανταζομαι ΙΚΑ πληρωνει) με την αιτιολογια της ιδιοκατοικησης..

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πρωτου βαθμου συγγενιας μπορεις να κανεις δωρεα τις αμοιβες, οπως λενε Θεοχαρης και Νικ.. Ολα τα αλλα ομως τα πληρωνεις κανονικα (νομιζω ακομα και ΦΠΑ, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ).. Για καθε μηχανικο ΜΙΑ φορα δεν πληρωνει τιποτα απο αυτα (φανταζομαι ΙΚΑ πληρωνει) με την αιτιολογια της ιδιοκατοικησης..

 

Αν κάποιος μηχανικός θέλει να εκδόσει μια άδεια , για πρώτη φορά, για 2 κατοικίες η μία για ιδιοκατοίκηση και η άλλη (στο ίδιο οικόπεδο) για π.χ. δωρεά σε παιδί πληρώνει αμοιβές ΦΕΜ ΦΠΑ κλπ και για τα 2;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν μπορούμε να τα υπογράψουμε όλα διότι ακόμα και αν έχουμε σπουδάσει 2 ειδικότητες , υποχρεούμαστε να έχουμε μία σφραγίδα .

 

 

Για αυτο εισαι σιγουρος;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν π.χ. έχεις σπουδάσει και μηχανολόγος και πολιτικός (πολιτικός μηχανικός , όχι σκέτο πολιτικός :) ) , θα πρέπει να δηλώσεις ποιό από τα δύο θα εξασκήσεις καθώς δεν μπορείς να τα εξασκήσεις και τα δύο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.