Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για οικοδομική άδεια Μηχανικού - ιδιοκτήτη


Recommended Posts

θα πρέπει να δηλώσεις ποιό από τα δύο θα εξασκήσεις καθώς δεν μπορείς να τα εξασκήσεις και τα δύο .

 

Συνάδελφε νομίζω πως κάνεις λάθος. Εξηγούμαι: Έχω την εντύπωση πως μπορείς (στο παράδειγμά σου) να επιλέξεις δύο κατηγορίες μελετών από το σύνολο που σου προσφέρουν τα δύο διπλώματα (δεν μπορείς να επιλέξεις 4 δηλ. 2 από κάθε δίπλωμα). Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος περιορισμός σε μη-μελετητικό επίπεδο. Αν ας πούμε είχες δίπλωμα πολ μηχ, μηχ μηχ και χημ μηχ τότε θα μπορούσες πάλι να επιλέξεις μόνο δύο αλλά από ένα σύνολο κατηγοριών και των τριών ειδηκοτήτων. Θα μπορούσες δηλαδή να έχεις δικαίωμα μελέτης για χημικοτεχνικές και στατικές (ταυτόχρονα).

 

Η σφραγίδα σου θα έιναι μία αλλά λογικά θα αναφέρει και τις δύο ειδικότητες. Όπως νομίζω γίνεται με τους συναδέλφους που έχουν βγάλει και την πολιτικών (μηχανικών:P ) αλλά και την αρχιτεκτόνων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...έκανα υποχρεωτικά κατάθεση όλης της αμοιβής και πλήρωσα κανονικά όλα (ΦΕΜ, ΤΕΕ κλπ). Το μόνο που μου είπανε ήταν ότι είχα απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού, αλλά ήταν τέτοια η διαδικασία που προτίμησα να το πληρώσω και αυτό. Αυτό βέβαια έγινε το 1999. Για σήμερα δεν ξέρω τι ισχύει.

αγαπητή σοφία: φίλος και συνάδελφος π-μ πρόσφατα έβγαλε άδεια σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του πληρώνοντας μόνο κάποια ευτελή εισφορά (νομίζω το ΚΗ') - πρακτικώς με μηδέν έξοδα παίρνοντας κάποιου τύπου απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί σαφώς απαλλάσονται της υποχρέωσης αμοιβής μελέτης και επίβλεψης, όταν πρόκειται για δική τους ιδιοκτησία, όταν πρόκειται για ιδιοκατοίκηση ή πώληση και για συγγενείς πρώτου βαθμού.

 

Πρόσφατα κατέθεσα φάκελο για έκδοση αδείας για τον αδελφό μου.

 

Να πω λοιπόν λίγα πράγματα σχετικά

 

Σαφώς και αξίζει τον κόπο να πάρεις απαλλαγή από το ΤΕΕ. Ο λόγος είναι ουσιαστικά η απαλλαγή από τον ΦΠΑ, όπως επίσης και από το ΤΣΜΕΔΕ αμοιβών.

 

Από κει και πέρα θέλει προσοχή.

 

Αν πρόκειται για ιδιοκατοίκηση, η εφορία σου παρέχει απαλλαγή από ΦΕΜ. Πληρώνεις μόνο κάποιες κρατήσεις 2% επί της αμοιβής και τα φορολογικά.

 

Αν όμως πρόκειται για συγγενή, η εφορία σε απαλλάσει από τη διαδικασία πληρωμής ΦΕΜ ΜΟΝΟ αν κάνεις άτυπη δωρεά! Οτι δωρίζεις δηλαδή το ποσό της αμοιβής στο συγγενικό σου πρόσωπο!! Κι εδώ έρχεται η παράνοια του κράτους, να βάλει όριο δωρεάς τις 20000€ για συγγενή πρώτου βαθμού. Από κει και πάνω φορολογείσαι με 10%!!

 

Αν πάλι το ακίνητο τυγχάνει να είναι στην ιδιοκτησία τρίτου (πχ η νύφη μου είχε το ακίνητο από γονική παροχή), κάτι το οποίο το ΤΕΕ ξεπερνώντας τους τύπους καταχρηστικά αποδέχεται, τότε το όριο της δωρεάς περιορίζεται στα μόλις 6000€ !!!

 

Που σημαίνει οτι τελικά πληρώνεις όσο και το ΦΕΜ, με τη διαφορά οτι το ΦΕΜ επιστρέφεται σε όσους παραμένουν εντός αφορολόγητου. Ενώ ο φόρος όχι...Και δεν εμπίπτει στα φορολογικά έξοδα...

 

Θέλετε και το κερασάκι;;

Η εφορία δεν αναγνωρίζει την διαδικασία αυτή ως "χάρισμα" χρημάτων και έρχεσαι αντιμέτωπος πλέον με το περιβόητο "Πόθεν Έσχες" !! Πρέπει δηλαδή να δικαιολογήσεις τα χρήματα που δώρισες, στην φορολογική δήλωση!!!

 

Με αυτά και με αυτά, τελικά ο αδελφός μου κατέθεσε την αμοιβή κανονικά και του δέσμευσα τον ΦΠΑ μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι θα παρακαλούσα την βοήθειά σας!

 

Σε περίπτωση αντιπαροχής που αναλάβαμε με τον αδερφό μου (επίσης μηχανικό) έχω τις παρακάτω απορίες...

 

1. Πήραμε ήδη εξαίρεση από αμοιβές ΤΕΕ, αλλά για να κλείσουμε την άδεια και να περάσουμε έλεγχο φορολογικών ΤΣΜΕΔΕ πληρώνουμε ή λόγω της εξαίρεσης των αμοιβών απαλλάσονται και οι αμοιβές προς ΤΣΜΕΔΕ;

 

2. Σχετικά με τον ΦΕΜ (συναδέλφου μηχανολόγου που συμμετέχει σε μελέτες και επιβλέψεις της άδειας) συμπληρώνουμε τα δελτία βάσει της αμοιβής που υπολογίζει το ΤΕΕ η αυτή που καταθέτουμε για την πολεοδομία;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η ΑΠΥ θα αφορά την αμοιβή όπως την υπολογίζει το ΤΕΕ. Άλλωστε όλοι πλέον ελέγχουν βάσει του φύλλου υπολογισμού του ΤΕΕ. Οι αμοιβές της πολεοδομίας (ΕΤΑ 44ευρώ) είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου. Άρα ο ΦΕΜ θα αφορά τις αμοιβές ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Με το "λογικό" σου συμπέρασμα cna συμφωνώ και γω. Το θέμα όμως είναι, για ποιο λόγο οι εφαρμογές υπολογισμού αμοιβών στα έντυπα ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ συμπληρώνουν την "παλιά" αμοιβή; Και, στο κάτω-κάτω, πώς αντιμετωπίζουν άλλοι συνάδελφοι το θέμα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Για τον λόγο του ότι το ΤΕΕ υπολογίζει μόνο τις αμοιβές και όχι τις κρατήσεις οπότε υπάρχει η πιθανότητα να μην κάτσει να κάνει τις πράξεις ο υπάλληλος και κατά συνέπεια γλιτώνεις λεφτά. Πάντως το δικό μου πρόγραμμα υπολογίζει κρατήσεις με προϋπολογισμό πολεοδομίας μόνο εάν το επιλέξω εγώ...

 

P.S. Στην τοπική πολεοδομία πάντως ο υπάλληλος κάνει τον υπολογισμό κρατήσεων σύμφωνα με το ΤΕΕ οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι. Το έχουμε κουβεντιάσει πολλάκις αυτό.

Οτι έχει να κάνει με αμοιβές μηχανικών, πάει με ΕΤΑ=115

Οτι έχει να κάνει με εισφορές ιδιοκτήτη, πάει με ΕΤΑ=44

Αντιγράφω από τη σελίδα του ΤΕΕ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

Έκδοση από το Υπουργείο Εσωτερικών Εγκυκλίου με θέμα: «Ακυρότητα οικοδομικής άδειας λόγω ανακριβών στοιχείων» σχετικά με την υποχρέωση των Πολεοδομικών Υπηρεσιών για τον έλεγχο και την αντιπαραβολή των στοιχείων των έργων που κατατίθενται στο ΤΕΕ, με τα στοιχεία του φακέλου της άδειας, 20.5.2008

 

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

Εάν διαπιστωθεί ότι τα στοιχεία του έργου που δηλώνουν οι Μηχανικοί δεν είναι έγκυρα και αληθή, το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας είναι υποχρεωμένο να προχωρήσει στην απόδοση ποινικών και πειθαρχικών ευθυνών.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πρωτου βαθμου συγγενιας μπορεις να κανεις δωρεα τις αμοιβες, οπως λενε Θεοχαρης και Νικ.. Ολα τα αλλα ομως τα πληρωνεις κανονικα (νομιζω ακομα και ΦΠΑ, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ).. Για καθε μηχανικο ΜΙΑ φορα δεν πληρωνει τιποτα απο αυτα (φανταζομαι ΙΚΑ πληρωνει) με την αιτιολογια της ιδιοκατοικησης..

 

Συναδελφοι ΦΕΜ και ΦΠΑ πως θα πληρωθουν αφου δεν εχει πληρωθει η αμοιβη...??Δλδ εγω θα πληρωσω ΦΠΑ χωρις να εχω παρει λεφτα...Επι των αμοιβων που θαααα επαιρνα?? Αυτο μου ακουγεται σαν να λεμε "κοψε μου ενα εικονικο τιμολογιο και θα σου πληρωσω εγω το ΦΠΑ"...

 

###Με καλυψε ο thymios

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.