Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμετοχή σε δημοπρασίες δημοσίων έργων


gsakel

Recommended Posts

Συνάδελφοι, γνωρίζει κάποιος αν σε διαγωνισμό μπορεί να συμμετάσχει διαφορετική εταιρεία από αυτή που πήρε τα τεύχη?

Παρατηρείται συχνά τώρα τελευταία το φαινόμενο ένας όμιλος επιχειρήσεων να παίρνει τα τεύχη στο όνομα μιας 4ης τάξεως εταιρείας και στο διαγωνισμό να κατεβαίνει η θυγατρική της που είναι 2ας!!! Είναι σύννομο κάτι τέτοιο ή μπορεί να συμμετάσχει αποκλειστικά όποιος έχει πάρει τεύχη στο όνομά του?

 

Δες το συνημμένο.

post-2272-0-24841000-1409495299_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα συναδελφοι!θελω να κανω και εγω μια ερωτηση!ειμαι πτυχιουχος δομικων εργων αν εχω μια τεχνικη εταιρια και θελω να παρω ενα εργο πχ οδοποιϊας που εγω δεν εχω δυνατοτητα θα κανω συμβαση με εναν μηχανικο που θα μπορει να το αναλαβει!ως εδω καλα...στην μεση του εργου αν αυτος ο μηχανικος μου πει θελω το 50% των χρηματων αλλιως φευγω τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συμπλήρωσε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.

 

Αναφορικά σε αυτό που ρωτάς ποια θα είναι η μεταξύ σας σχέση:

1) Ανάδοχος κοινοπραξία

2) Κατασκευαστική κοινοπραξία (μη αναγνωρισμένη)

3) Αναγνωρισμένη κατασκευαστική κοινοπραξία

4) Υπεργολαβία

 

Edit: Το βασικότερο .... το συμφωνητικό το φτιάχνεις για να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις ωστε να είναι καλυμμένοι όλοι οι συμβαλλόμενοι.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για την απαντηση και τις υποδειξεις!θα ειναι μια εργασιακη σχεση!!αυτος ο μηχανικος θα ειναι σαν υπαλληλος στην εταιρια!δηλαδη αμα κανεις ενα ιδιωτικο συμφωνητικο εισαι καλυμμενος απο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Εσείς θα φροντίσετε γι' αυτό, με τους όρους του συμφωνητικού που εσείς θα ορίσετε και θα συνυπογράψετε καθώς και με την νόμιμη διαδιακασία που προβλέπεται φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έργο θα είναι χρεωμένο στο "πτυχίο". Συνεπώς, θα κάνεις ένα εκ των 1,2,4 (το 3 χλωμό το βλέπω διότι δεν έχεις τα τυπικά προσόντα) που προτείνει ο συνάδελφος georgegaleos.

Από πού κατάλαβες ότι ο άλλος μηχανικός θα είναι σαν υπάλληλος? Απλώς χρησιμοποιείς το πτυχίο του για να εκτελέσεις το έργο. Αν τηρηθούν τα παραπάνω, ο μόνος που κινδυνεύει, είναι ο κάτοχος του "πτυχίου" σε περίπτωση που εσύ πάθεις κάτι, ή αφήσεις το έργο στη μέση, ή κλπ.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, ρώτα το λογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω εάν κάποιος εδε έχει κάποιο έργο σε εξέλιξη που να μην το έχει δηλώσει στην υπεύθυνη δήλωση της δημοπρασίας; 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο έως αδύνατον.

Ακόμη κι εντός (μικρού) νομού, θα πρέπει να πάρεις σβάρνα όλες τις σχετικές υπηρεσίες, να κάνεις αίτηση, και αν σου απαντήσουν, θα έχει περάσει η προθεσμία των ενστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.