Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελετητικό γραφείο ψάχνει για θύματα...


vkoumoul

Recommended Posts

και αν φύγουμε από το θέμα της οικοδομής, 12% σε κατ'αποκοπή έχετε ιδέα περί τίνος πρόκειται?

 

ούτε τις φωτοτυπίες δεν βγάζεις αλλά αντίθετα θα βάλεις και από την τσέπη σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθίστε ρε παιδιά , 12% + ΦΠΑ μόνο για την υπογραφή χωρίς διακίνηση είναι καλά.Εγώ ξέρω για 10% ότι παίρνουν οι περισσότεροι! Νομίζω ότι την παραέχουμε δει ιδεολόγοι λίγο εδώ μέσα. Ο κόσμος πεινάει και οι περισότεροι συνάδελφοι αναγκάζονται να δουλέυουν για ψύχουλα και του λετε του ανθρώπου να μην παρει το 12%? Ξέρω ένα σωρό πολιτικούς μηχανικούς που παίρνουν 10% για υπογραφή σε στατικά και αν είναι να κάνουν και διακίνηση κάτι παραπάνω και 30% αν κάνουν οι ίδιοι την μελέτη χωρίς να την υπογράψουν. Αυτές είναι οι τιμές.Αν βγάλουμε τα ιδεολογικά έξω 12% για την υπογραφή είναι καλά ειδικά αν είναι μεγάλη η αμοιβή . Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι σωστά..Το σωστό βέβαια θα ήταν να εμπιστεύεται αυτόν που υπογράφει για να είναι σίγουρος οτι δεν θα εκτεθεί κιόλας σε καμιά πολεοδομία.

Δυστυχώς αυτό είναι το επάγγελμα μας!Μακάρι να αμοιβόμασταν όλοι βάσει της δουλειας μας αλλά τουλάχιστον στην αρχή αυτό δεν είναι εφικτό. Μέχρι να πιαστεις και να έχεις την πολυτέλεια να επιλέγεις τις δουλειές που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

τι σχέση εχει η ιδεολογία με τους τενεκέδες που ξεφτιλίζουν το επάγγελμα?

 

έχεις επαφη με την πραγματικότητα για το τι ειναι 10% στα στατικά?

 

2 μερες να κάτσω στην πλατεια να μαζεύω τα κερματα που πέφτουν, τα'βγαλα τα 120 ευρω για υπογειο+ισόγειο

 

αυτοί που το κάνουν είναι γελοίοι καραγκιόζηδες και ν'αλλάξουν επάγγελμα,

και αν πεινάνε στα παπάρια μου.

 

το γεγονός ότι λέγονται αυτά εδω μέσα και τα διαβάζουν ιδιώτες και νέοι μηχανικοί, που το μόνο που τους νοίαζει είναι απλά να βγαλουν το ποτάκι τους αφού ουτε ενοικία έχουν, ούτε δάνεια, ούτε οικογένεια είναι ξεφτίλα

Link to comment
Share on other sites

rigid χαλάρωσε λίγο...

 

Δεν θα πω αν το 12% είναι πολύ ή λίγο (αλήθεια, όταν υπογράφεις για το 12%, έχεις και το ανάλογο ποσοστό στις ευθύνες; ) αλλά από την στιγμή που η πιάτσα δουλεύει έτσι, πως θα πάς ενάντια; Είναι πολύ δύσκολο, εκτός εάν σε ενδιαφέρει να βγάλεις μόνο το ποτάκι σου, διότι ούτε ενοίκια, ούτε δάνεια, ούτε οικογένεια έχεις, ή έχεις ένα μπαμπά με πλάτες ΝΑ! από πίσω οπότε δεν σε νοιάζει τίποτα και δουλεύεις από χόμπι...

 

Το γεγονός είναι πως πολλοί νεαροί αναγκάζονται να κάνουν τέτοια, μέχρι να σταθούν στα πόδια τους. Προσωπική επιλογή είναι... Ούτε κι εγώ θα το έκανα (τώρα) αλλά το έχω κάνει.

 

Τέλος θέλω να προσθέσω πως αν δουλεύεις με "συνεργασίες", πάντα θα ταπεινώνεσαι κατ'αυτόν τον τρόπο.

 

ΥΓ. Το 2ο ενικό που χρησιμοποιώ είναι χάριν του λόγου.

Link to comment
Share on other sites

καλά, με 10% νομίζετε ότι θα κάνετε 50 άδειες?

ούτε 5 δεν θα κάνετε γιατί θα βρεθεί κάποιος με 9.5% αλλά και θα δεις ότι ο άλλος παίρνει το 90% και μαύρο και θα φύγεις

 

με 10% δεν ζεις όχι οικογενεια και να πληρώνεις έξοδα, αλλά ούτε σπιργούτι να συντηρήσεις.

 

και επειδη κάτι αναφέρθηκε αν το 10% είναι 10.000γιούρος, θα σας πω ότι είστε ακόμη περισσότερο άσχετοι και δεν ξέρετε τι σημαίνει αμοιβη 100.000 ευρώ στα στατικά.

 

ουτε σε 1.5χρόνο δεν τελειώνεις και ν'ασχολήσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ

 

για να μη πω μελέτες με ποσα πολύ μικρότερα κατ'αποκοπή σε έργα εξειδικευμένα π.χ. μικρά υδροηλεκτρικά, τι σημαίνει 10.000 ευρώ.

 

την κόβω τη συζήτηση, πείτε ότι θέλετε, δεν έχω διάθεση να γίνει χαμός γιατι μέχρι έδω μπορώ να μιλήσω σχετικά ευγενικά

 

και δεν θέλω να χαλάσουμε τις καρδιές μας μεταξύ μας

Link to comment
Share on other sites

Έγω είπα και πριν, είστε για σανό όταν έχετε τέτοιο μυαλό.

Και φυσικά θα μείνετε με αυτήν την βλάχικη νοοτροπία. Και επειδή είμαι καλός στις δύο μπάλλες σανό η μία δώρο.

 

Δεν έχει 10% και πράσινα άλογα. Υπάρχει είπαμε νόμιμη ελάχιστη αμοιβή. Τι είστε τελικά ??? Μανάβηδες ??? Σε λίγο σας βλέπω στην λαϊκή με τις ταμπέλες σας και τις ντουντούκες σας να κόβετε τιμές. Έλα κυρία...7% σήμερα...όποιος προλάβει...έλα κύριος 10% και τζάμπα η επίβλεψη...

 

Έχω δει πολλά βλαχαδερά στην ζωή μου...αλλά τέτοια στο Ελλαδιστάν με τέτοια νοοτροπία δεν έχω δει πουθενά. Με διαφορά οι καλύτεροι.

 

Δεν πρόκειται να γίνετε επαγγελματίες ούτε και μηχανικοί. Καλά λέω εγώ. Μανάβηδες με Μ κεφαλαίο.

Link to comment
Share on other sites

Σα νέος και γω διακρίνω τις εξής κατηγορίες :

1.Κάνεις τη δουλειά έστω και με 10% για να βγάλεις τα χαρτζιλίκια

2.Ζητάς τα νόμιμα και μένεις χωρίς δουλειά

3.Παλεύεις με νύχια και δόντια να μπεις στο δημόσιο

4.Φεύγεις εξωτερικο

 

Βέβεια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις όπως:

 

α)Δουλεύεις στη δουλειά - εταιρία του μπαμπά - θείου - πατέρα της γκόμενας και κράζεις τους υπόλοιπους που δεν έχουν να φάνε ένα ξεροκόμματο ψωμί ή ενίοτε τους εκμεταλλεύεσαι

 

β)Το παίρνεις απόφαση οτι στην Ελλάδα έχουν μέλλον μόνο οι καραγκιόζηδες και τα ξέκολα και

i)Λιώνεις στις καφετέριες πάλι με τα λεφτά του μπαμπά

ii)Ακολουθείς την περίπτωση 4

Link to comment
Share on other sites

ή αλλάζεις επάγγελμα όπως έχω σκοπό εγω που σας έχω ρωτήσει τόσες φορές ποιος εχει χωράφια να τα καλλιεργήσω και τα κέρδη

50-50

 

δεν υπάρχει πάντως περίπτωση στην ηλικία 30-31-32 και άνω συνάδελφος να δουλεύει με 10%,

 

αν το κάνει είναι γελοίος, άθλιος και αποτυχημένος αλλά ειναι ένας πετυχημένος τενεκές (κάτι ειναι κι'αυτό)

 

γιατι με 10% δεν ζεις ακόμη και το 10% να ειναι 100.000γιούρος.

 

γιατι θα πρέπει τα 100.000γιούρος να τα μοιραστεις με άλλους 20 για να παραδόσεις τη δουλεια σε ένα ευλογο διάστημα ενός έτους.

 

εκτος και αν δεν εχετε επαφη με την πραγματικότητα ή ειστε στο δημόσιο.

όποιος μάλιστα συνεχίζει την ιστορία του 10%, ψάχνει να βρει πελάτες εδώ μέσα και τον καταγγέλω δημόσια σαν άθλιο.

 

το λιγότερο που με νοιάζει ειναι ότι παραβιάζει τον αντιστοιχο κανόνα συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.