Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επένδυση όψεων


Recommended Posts

  • 1 year later...

Επένδυση με μάρμαρο (ορθομαρμάρωση) σύμφωνα με τα παραπάνω είναι επικάλυψη και δεν μετράει σε δόμηση - κάλυψη σωστά Στην Ο.Γ. μπορεί να εξέχει και ποσό μπορεί να είναι το πάχος της ώστε να μην μετρήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Ο ΝΟΚ καταργεί κάθε αντίθετη διάταξη, αλλά αυτό το κομμάτι δεν φαίνεται να είναι απόλυτα αντίθετο, οπότε υποθέτω ότι οι επενδύσεις δεν μετράνε.

Η θερμομόνωση δεν μετράει αν έχει πάχος μεγαλύτερο από 6εκ., αλλά υπάρχει ελάχιστο λ υλικού για να το λάβεις υπόψη για θερμομόνωση ή αν πιάσεις το U του ΚΕΝΑΚ παίρνεις όλο το πάχος του υλικού με το μικρότερο λ;

 

υγ Έχω περίπτωση όπου ο τοίχος είναι από πορώδη ηφαιστειακή πέτρα και σε επαφή με το έδαφος και έπιασα το U με αυτόν μόνο....κατ' αυτό έχω μόνωση πάχους 65εκ.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 2

 

42. Κτίριο είναι η κατασκευή που αποτελείται από χώρους και εγκαταστάσεις και προορίζεται για προσωρινή ή μόνιμη παραμονή του χρήστη.

παρ. 42

Διευκρινίζεται ότι οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό αυτού και τους εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του. Στις ανωτέρω διαστάσεις δεν συμπεριλαμβάνονται τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ μεγίστου πάχους έως 15 εκ.) καθώς και η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 2

 

42. Κτίριο είναι η κατασκευή που αποτελείται από χώρους και εγκαταστάσεις και προορίζεται για προσωρινή ή μόνιμη παραμονή του χρήστη.

παρ. 42

Διευκρινίζεται ότι οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό αυτού και τους εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του. Στις ανωτέρω διαστάσεις δεν συμπεριλαμβάνονται τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ μεγίστου πάχους έως 15 εκ.) καθώς και η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης.

 

 

 

Αυτό πως ακριβώς μεταφράζεται?

 

1. Αν έχω 7 εκ. δεν μετράνε, αλλά αν έχω 5 μετράνε?

2. Αν έχω π.χ. 10, μετράνε τα πάνω από 6 εκ., δηλαδή τα 4?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.