Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Μέσα στον φάκελο “~ Ελληνικό Εγχειρίδιο ~” υπάρχει το αρχείο “Γενικά περί FreeCAD.doc” , στο οποίο περιγράφεται ο τρόπος εγκατάστασης . Βέβαια , αν κάτι δεν καταλάβεις , μην διστάσεις να ρωτήσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδερφε κατ' αρχήν πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει.

Και συγκεντρωμένη.

Αλλά να ρωτήσω κάτι έχω AutoCad 2000 και όταν

παω να βάλω καποιο block μου γράφει στο command

 

::***.dwg was created by an incompatible version of AutoCAD::

 

ότι είναι φτιαγμένο με μη συμβατή έκδοση τοu cad.

Να υποθέσω ότι πρέπει να το τρέχω στο 2009?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι φτιαγμένο για AutoCAD 2004 ή μεταγενέστερο . Αρχικά είχα υπόψη μου να το κάνω και για 2000 , αλλά όταν ξεκίνησα να φτιάχνω τα blocks ξεχάστηκα , οπότε δεν ανοίγουν σε AutoCAD 2000 ή προγενέστερο ...

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα μία νέα ανημέρωση , την 3.03 . Οι αλλαγές αφορούν τη χρήση της εντολής ΠΙΞΙΣ > Θερμομόνωση , όπου λύνεται το σφάλμα κάτα το οποίο το πρόγραμμα δεν τύπωνε το όνομα του επιπέδου , παρά μονάχα αν χρήστης είχε ορίσει διαφορετικό όνομα από αυτό του προγράμματος . Ήταν μία ενημέρωση που έπρεπε να κάνω εδώ και πολύ καιρό , αλλά οι καιροί μου το απέτρεψαν .

Κάτα τα άλλα πρόσθεσα και μερικά δεκάδες σύμβολα σε διάφορες βιβλιοθήκες , ενώ επίσης βελτίωσα την εντολή ΥΠΕΡΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ώστε να μπορεί και αυτή να κάνει πολλαπλές (ύπερ)αντιγραφές !

Η νέα έκδοση βρίσκεται εδώ :

http://rapidshare.com/files/213290203/FreeCAD_3.03_Full.zip

 

FreeCAD 3.03

Προσθήκες

- 7 σύμβολα ηλεκτρολογικών ειδών .

- 20 σύμβολα επίπλων

- 15 σύμβολα εξοπλισμού

- 8 σύμβολα θέρμανσης

Αλλαγές - βελτιώσεις

- Η εντολή ΥΠΕΡΑΝΤΙΓΡΑΦΗ πλέον αντιγράφει και πολλαπλές φορές .

Διορθώσεις

- Η εντολή ΠΙΞΙΣ > Θερμομόνωση , τυπώνει πάντα το όνομα του επιπέδου , ανεξαρτήτως αν ο χρήστης έχει ορίσει διαφορετικό όνομα ή όχι (παλιότερα άφηνε κενό ή τελίτσες) .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλή και η νέα αναβάθμιση.

 

Βέβεια το σφάλμα Microsoft Forms: "Could not load some objects because they are not available on this machine" παραμένει.

 

Κάποιο αρχείο .ocx υπάρχει στο PC σου και δεν το έχουμε εμείς. Μήπως είναι κάποιο άλλο εκτός των Comdlg32.ocx και MSADODC.OCX;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.