Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Κατέβασε το αρχείο *.zip , αποσυμπίεσέ το και εκτός των φακέλων θα βγει και ένα αρχείο *.txt στο οποίο υπάρχουν οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να πειραματιστώ και εγώ....(ζήλεψα!:P)

Το txt περιέχει χαρακτήρες που μου βγαίνουν άλλα αντί άλλων.

Δεν μπορείς την γραμματοσειρά να την κάνεις times new roman (που την έχουν όλοι οι υπολογιστές ανεξαρτήτως αρχικού λειτουργικού) την επόμενη φορά?;)

 

Θα ποστάρω το τι βρίσκω και πιστεύω ότι θα έχει κάποιο ενδιαφέρον μιας και τα windows θα τα τρέχω με το VMware Fusion από Mac....

 

αναμένατε αναφορές από σεπτέμβρη (που θα είμαι λίγο πιο λάσκα από εξεταστικές, ασκήσεις κοκ).

Link to comment
Share on other sites

Τη γραμματοσειρά μπορείς να την αλλάξεις ο ίδιος . Το τι γραμματοσειρά υπάρχει στο πρόγραμμα για τα αρχεία *.txt έχει να κάνει με τον τρέχοντα υπολογιστή , ως εκτούτου ακόμα και αν εγώ αλλάξω τη γραμματοσειρά μου στον υπολογιστή μου , αυτό δεν θα σε επιρεάσει καθόλου :) !

Το πρόβλημα όμως που λες δεν έχει να κάνει με γραμματοσειρές · γι'αυτό φταίει το σκασμένο WinRAR με το οποίο θα αποσυμπίεσες το αρχείο *.zip . Δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ γιατί γίνεται αυτό :( , στις παλιότερες εκδόσεις το WinRAR τα κατάφερνε περίφημα με τα αρχεία *.zip .Τέλος πάντων , μην ανυσηχείς , για να αποσυμπιεστεί κατάλληλα το αρχείο , χρησιμοποίησε το WinZIP .

Link to comment
Share on other sites

Θα ποστάρω το τι βρίσκω και πιστεύω ότι θα έχει κάποιο ενδιαφέρον μιας και τα windows θα τα τρέχω με το VMware Fusion από Mac....

.

 

εγώ δουλεύω mac άρα σαν καλό παιζάκι χρησημοποιώ το stuff it!:P

πάντως και στο pc που το έκανα unzip (με το winrar) πάλι χάλια ήταν οι χαρακτήρες.

Και στις δύο περιπτώσεις δοκίμασα να αλλάξω ο ίδιος την γραμματοσειρά (ούτε το "make plain text" του text edit δεν βοήθησε) και στις δύο περιπτώσεις.

 

Θα ξανασχοληθώ μόλις μπορέσω (όλο αυτό για μένα γίνεται στα πλαίσια του να μάθω το autocad οπότε λίγη υπομονή για τις αναφορές που λέγαμε ;) )

 

πάντως νιώθω και εγώ την ανάγκη να πω ένα "ευχαριστώ" προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

mred-akia , χρησιμοποίησε το WinZIP , όχι το WinRAR . Δε λέω , εξαιρετικά καλό και το WinRAR, αλλά τον τελευταίο καιρό τσακώνεται με τα αρχεία *.zip .
Link to comment
Share on other sites

mred-akia , χρησιμοποίησε το WinZIP , όχι WinRAR .

 

ναι βρε, αυτό θα κάνω μόλις μπορέσω! είμαι στον mac και κάνω εργασία τώρα, τo winzip είναι στο pc! Αυτό που είπα είναι ότι είχα δοκιμάσει με το winrar και με την αναφορά μου αυτή επιβεβαιώνω και αυτό που είπες στην ουσία...δεν το έκανα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα την ενημέρωση 3.07 την οποία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ :

http://rapidshare.com/files/264536457/FreeCAD_3.07_Full.zip

Οι προσθήκες είναι δύο : αφενός στην εντολή Ρυθμίσεις έχω προσθέσει κάποιες επιλογές με τις οποίες μπορείτε να εκτελέσετε κάθε εντολή του FreeCAD , κάτι με το οποίο ευελπιστώ να λύσω το πρόβλημα σχετικά με την μη ενημέρωση του μενού (κάτι το οποίο κάνει κάποιες εντολές να μην είναι προσβάσιμες σε παλιότερες εγκαταστάσεις) και αφετέρου στην εφαρμογή ΠΙΞΙΣ > Καταγραφές πρόσθεσα μία ρύθμιση ώστε να δεσμεύονται οι μετρήσεις των αποστάσεων στο επίπεδο ΧΥ . Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο όταν μετράτε αποστάσεις (π.χ. για να τις στείλετε στην εφαρμογή Θέρμανση της ΠΙΞΙΔΑΣ) σε σχέδια που περιέχουν 3D αντικείμενα στο χώρο (κάτι το οποίο οδηγούσε στη μέτρηση αποστάσεων στο χώρο αντί στο επίπεδο ! ) .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.