Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

χαιρετε

 

εγω εχω windows xp 64bit

 

και ενώ επιλέγω ένα αντικειμενο να το βαλω κάπου δεν κάνει τίποτα και πεταει το εξής

 

 

 

could not load an object because it is not

available on this machine

Link to comment
Share on other sites

st2 , γειά σου . Κάτα πάσα πιθανότητα το πρόβλημά σου λύνεται πολύ εύκολα . Πήγαινε στο αρχείο Γενικά περί FreeCAD.doc και διάβασε , προς το τέλος του εγγράφου , τη λύση στο Πρόβλημα 3 .

 

georgecv , αυτό το μύνημα που βγάζει με μπερδεύει καθώς η συγκεκριμένη εντολή δεν χρειάζεται κάποιο αρχείο , ώστε να μην το βρίσκει ...

Δύο πράγματα λέω να δοκιμάσουμε :

1) Έχεις κάνει την αλλαγή γλώσσας για τη διαχείρηση αριθμών ;

2) Δοκίμασε να τρέξεις την εντολή PIXISTHERMOISOLATION , που όχι μόνο δεν ψάχνει για κάποιο αρχείο στο δίσκο αλλά είναι μόνο στα ελληνικά (μήπως δηλαδή αποκλείσουμε κάποια ενδεχώμενα) .

 

Με την ευκαρία να γράψω και εδώ πως ανέβασα εδώ την νέα έκδοση 4.00 του FreeCAD :

http://rapidshare.com/files/297691471/FreeCAD_4.00_Full.zip

στην οποία πρόσθεσα μία εφαρμογή , η οποία σε συνδιασμό με την νέα έκδοση της ΠΥΞΙΔΑΣ , μπορεί να ανοίξει τα αρχεία Κεντρικής θέρμανσης και να σχεδιάσει το αντίστοιχο κατακόρυφο διάγραμμα σωληνώσεων θέρμανσης .

Επίσης έγινε και προσπάθεια ώστε να εξαλιφθεί το πρόβλημα κάτα το οποίο δεν ήταν δυνατόν να επανοφορτωθεί το μενού του FreeCAD . Για την εγκατάσταση της νέας έκδοσης διαβάστε το κεφάλαιο Εγκατάσταση νέας έκδοσης ή ενημέρωσης από το αρχείο Γενικά πέρι FreeCAD .

 

Ένα δείγμα κατακόρυφου διαγράμματος :

p01.png

Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγισα PIXISTHERMOISOLATION και μου έβγαλε ένα παράθυρο που έλεγε ''εκτύπωση φύλλων μελέτης θερμομόνωσης''

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για την προσφορά σου!Έχω όμως ένα προβληματάκι!Έχω AUTOCAD 2010!Έχω αλλάξει τι language, έχω τρέξει τα registries αλλά συνεχίζω να έχω το πρόβλημα!Όταν πάω να φορτώσω στην βαλίτσα τις βάσεις δεδομένων με την εντολή appload μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να κάνει unload τα files .dvb!

Το μήνυμα είναι το εξής

Unable to load DRAININGBLOCKS.dvb file.

Επίσης φόρτωσα χειροκίνητα το menu απο το tools και πατώντας το help μου εμφανίζει το εξής μήνυμα

 

FREECADHELP Unknown command

"GLOBALSETTINGS.DVB!MODULEMAIN.RETRIEVELISPVALUEFOR_LASTLISPASKINGFORLANGUAGE".

Press F1 for help.

Unknown command "FREECADHELP". Press F1 for help.

Unknown command

"GLOBALSETTINGS.DVB!MODULEMAIN.GETANDSETTHEGLOBASETTINGSFORANYLISPFUNCTION".

Press F1 for help.

Unknown command "FREECADHELP.DVB!MODULEMAIN.CALL_MAIN_DIALOG_BOX". Press F1

for help.

Καμιά ιδέα?Μήπως δεν είναι συμβατά με το AUTOCAD 2010?Μάλλον καμιά πατάτα θα έχω κανει!Επίσης έχω XP SP1,2,3!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξανά . Καταρχάς συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση , αλλά τον τελευταίο καιρό τα πράγματα , έχω την εντύπωση , έχουν γίνει πολύ γρήγορα για να τα προλαβαίνω ... Λοιπόν , φύγαμε :

 

georgecv , προσπάθησε να ανοίξεις με τη συγκεκριμένη εφαρμογή ένα αρχείο *.p03 και να εισάγεις ένα φύλλο μελέτης , για να δούμε αν τρέχει μέχρι τέλους μην μπας και βρούμε γιατί άλλες εφαρμογές τις τρέχει και άλλες όχι . Ένα αρχείο *.p03 μπορείς να βρεις στο φάκελο Examples της ΠΥΞΙΔΑΣ .

 

jimaros288 , μπερδεύτηκα λίγο , Εϊπες πως πήγες να φορτώσεις τις βάσεις δεδομένων . Μα αυτά τα αρχεία δεν φορτόνονται στη βαλίτσα . Μόνο τα αρχεία που είναι ορατά από την εφαρμογή APPLOAD . Επίσης ανέφερες ένα μύνημα πέρι "unload τα αρχεία *.dvb" . Τι ακριβώς έλεγε το μύνημα ; δεν πρέπει να ήταν κάτι με unload .

 

giorgosk , σε ποιό στάδιο σου εμφανίζεται το μύνημα αυτό ; Δεν ξέρω αν βοηθήσει , αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να φορτώσεις το αρχείο FreeCAD.cui που βρίσκεται στο φάκελο FreeCAD .

 

hektor , πήγαινε λιγο πιο πάνω στην τρέχουσα σελίδα και θα βρεις το σύνδεσμο . Επίσης , ο σύνδεσμος για την τελευταία έκδοση αναγράφεται πάντα και στην 1η σελίδα του θέματος .

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που ανοίγουν τα 3 παράθυρα για να φορτώσεις τα αρχεία στο 3ο κατά σειρά μετά τη βαλίτσα σε εμένα συμβαίνει το εξής!Επιλέγω όπως λες στις οδηγίες όλα τα αρχεία και μου βγάζει το εξής μήνυμα : Error Unable to unload the file: C:\Program Files\AutoCAD 2010\FreeCAD\WATERBLOCKS.dvb

Προσπάθησα να επιλέξω και ένα ένα τα ερχεία και βρήκα ότι έχει πρόβλημα μόνο με τα αρχεία με κατάληξη .dvb!Τα υπόλοιπα μου τα έχει φορτώσει κανονικά!Έχεις καθόλου ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να συμβαίνει κάτι ειδικά με το AutoCAD 2010 . Θα κοιτάξω να βρω πουθενά AutoCAD 2010 για να δοκιμάσω .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.