Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Χρήστο αυτή τη στιγμή δεν είμαι μπροστά σε υπολογιστή με AutoCAD , οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς πώς φορτώνονται τα μενού . Μάλλον Tools > Menus ...

Ωστόσω , νομίζω το ίδιο γίνεται και πληκτρολογόντας την ιθαγενή εντολή MENULOAD με την οποία ανοίγει ένα παραθυράκι , μέσω του οποίου πλοηγήσου στο φάκελο FreeCAD και φόρτωσε το αρχείο FreeCAD_Greek.mnu .

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω απο χθες το freecad σε autocad 2010 αλλά.... τίποτα!

 

Ενώ βλέπω το freecad.cuix φορτωμένο ως customisation file, δοκίμαστα και το έκανα και transfer το κομμάτι του menu στο acad.cuix... δεν μπορώ να εμφανίσω με τίποτα το μενού στην μπάρα εργαλείων.

 

Μήπως έχει κανείς ιδέα για το τι κάνω λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Προσπαθώ να φορτώσω το freecad σε autocad 2010 σε laptop και σε windows 7 και δεν τα καταφέρνω. Δοκίμασα όλες τις αναφερόμενες λύσεις στον οδηγό αλλά τίποτα. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Υ.Γ. Σημειώνω ότι σε σταθερό υπολογιστή με windows xp και autocad 2010 φορτώθηκε μια χαρά το freecad χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

.....Όλα οκ αρκεί να φορτώσουμε πρώτα το αρχειάκι για την VBA υποστήριξη που αναφέρει ο "gvarth" σε προηγούμενο μήνυμα.

 

Τελικά με ποιο τρόπο φορτώνουμε τη VBA για το Autocad 2009-2010?Σε προηγούμενες εκδόσεις ήταν ενσωματωμένη (π.χ. 2005,2006), γι αυτό δε συναντούσαμε προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Στο 2009 , με επιλογή πλήρους εγκατάστασης , υπήρχε πλήρης υποστήριξη VBA και των χαρακτηριστικών της.

 

Στο 2010 , ακόμη και με την επιλογή πλήρους εγκατάστασης , θα χρειαστούν ενέργειες εκ μέρους σου για να έχεις πρόσβαση στην παραμετροποίηση μέσω VBA. Περισσότερα θα έχεις την ευκαιρία να διαβάσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Γιώργο.Τελικά έχω πρόβλημα μόνο στο λαπτοπ με το 2009 .Δεν φορτώνει τη VBA.Θα την κατεβάσω απο τη διεύθυνση που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως . Η διεύθυνση που σου έδωσα αφορά ΜΟΝΟ το Autocad 2010. Για το 2009 που συζητάς , ίσως και να υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση που έχεις στα χέρια σου ή ίσως να μην ζητάς ΠΛΗΡΗ εγκατάσταση (Full Installation) και να αρκείσαι στην standard.

 

Κοίταξε επίσης αν το MS Office είναι εγκατεστημένο ώστε να υπάρχει και εκεί η VBA . Δεν ξέρω γιατί αλλά καμμιά φορά παρατηρούνται περίεργα πράγματα.

 

Αν δυσκολευτείς στην εγκατάσταση , στείλε pm , ώστε να σου στείλω αριθμό τηλ. και να μιλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά...WELL DONE!

 

Βέβαια δεν το χάρηκα το αποτέλεσμα γιατί δεν λειτουργεί σωστά.

Ενώ κάνω ''LOADFREECADMENU_GREEK'' και μου εμφανίζει το νέο Menu στο Autocad , δεν λειτουργούν οι εντολές εισαγωγής.

Μου εμφανίζει error και το πλέον γνωστό (σε όσους είχαν πρόβλημα έως τώρα με το πρόγραμμα) μήνημα όταν κλείνω το Autocad.

 

Χρησιμοποιώ Windows Vista και Autocad 2009.

Το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας άλλος χρήστης (στην σελίδα 30 του θέματος αυτού, αν θυμάμαι καλά) και δεν διάβασα κάποια λύση εως τώρα.

 

Καμιά ιδέα, βοήθεια...pls...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν βοηθησει κανενα η λυση που θα προτεινω, ομως σε κατι αντιστοιχα προβληματα εκανα το εξης. Εγκατεστησα μια προηγουμενη εκδοση του freecad και αν δεν κανω λαθος την FreeCAD_3.00_Full και μετα εκανα αναβαθμηση στην τελευταια τοτε την 4 και μετα δουλευε κανονικα. Σημειωση οτι την 4.01 δεν την εχω περασει, οποτε αν θελει καποιος ας το δοκιμασει αυτο και ας πει αν εχει αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανέβασα μία αναβάθμιση , την 4.02 , προκειμένου να βελτιώσω το σημείο εισαγωγής κάποιων blocks επίπλων , φυτών και εξοπλισμού καθώς και να διορθώσω κάποια blocks που κάτα την εισαγωγή τους εισήγαγαν περιττές στρώσεις (layers) .

Η νέα έκδοση είναι διαθέσιμη από εδώ :

http://rapidshare.com/files/349334001/FreeCAD_4.02_Full.zip

ή από εδώ :

http://ifile.it/ryaizwx/FreeCAD_4.02_Full.zip

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.