Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Όταν προσδιορίζεις τον φάκελο Program files , τι μύνημα σφάλματος βγάζει ; Ακριβώς το ίδιο ή όχι ; Έχει σημασία . Τι ακριβώς λέει ;

Link to comment
Share on other sites

To έβαλα καί με τις δύο μορφές.Με την μορφή program files το δέχεται , αλλα μετά πάλι το error βγάζει.Με την μορφή Αρχαία εφαρμογών , δέν το δέχεται καθόλου.Μου λέει οτι δέν βρίσκει τέτοια διαδρομή...

Το ότι βλέπεις "Αρχεία Εφαρμογών" είναι επειδή έχεις Ελληνικά. Ένας άλλος λογαριασμός με Αγγλικά θα το δει "Program Files"

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή , που έχω περάσει τις διευθύνσεις που μου έδωσες μέσα , με program files , διότι με την φράση Αρχεία Εφαρμογών δέν περνάνε καθόλου , το error που μου βγάζει είναι κατα λέξη :Run-time error "75"

Path/file access error

Link to comment
Share on other sites

- Είναι φορτωμένες οι εντολές στη βαλίτσα ;

- Υπάρχουν οι φάκελοι FreeCAD και Kater στο φάκελο του AutoCAD ;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, κατέβασα την έκδοση 3.05 ακολούθησα τις οδηγίες, βλέπω στη μπάρα του autocad το FreeCAD με τα υπομενού αλλά ότι και να πατήσω μου βγάζει run time error 75 path/file access error. Έχει σχέση οτί έχω Vista?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ... αυτό που ξέρω είναι πως παλιά είχαν συχνά εμφανισθεί προβλήματα σε Vista , όπως τώρα και στην pchrissia . Προβλήματα υπήρχαν και στα Win NT / 2000 / 2003 .

Πάντως η τελευταία έκδοση είναι η 4.03 , όχι η 3.05 :confused: .

Link to comment
Share on other sites

thanvg , δυστηχώς πάντα θα υπάρχουν προβλήματα , είτε στην επιμέρους λειτουργία τους , είτε στη συνεργασία τους . Και τα δύο βλέπεις προέρχονται από έναν ερασιτέχνη προγραμματιστή :) . Θα το ξανακοιτάξω καθώς αυτό το consp, δεν το έχω ξαναδεί :confused: . Δε μου λες , το αρχείο στη Πυξίδα δουλεύει καλά ή μήπως σου βγάζει προειδοποιητικά μηνήματα ; Έχεις βάλει την τελεία για υποδιαστολή ;

 

]

 

Αγαπητέ ikiekater,

 

συγγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση στην απάντησή μου.

Επισυνάπτω ένα ενδεικτικό αρχείο κεντρικής θέρμανσης για να δοκιμάσεις κι εσύ τη συνεργασία του με το FreeCad.

Η Πυξίδα δεν βγάζει κανένα προειδοποιητικό μήνυμα για το συγκεκριμένο αρχείο, όλα δουλεύουν μια χαρά. (επίσης χρησιμοποιώ τελεία για υποδιαστολή παντού).

Να σημειώσω εδώ, ότι ναι μεν όλα τα προγράμματα έχουν bugs, αλλά η Πυξίδα και το FreeCAD, τουλάχιστον στο στάδιο εξέλιξης στο οποίο εγώ τα γνώρισα, έχουν εντυπωσιακά λίγα προβλήματα, ειδικά για ερασιτέχνη προγραμματιστή! Αυτό βέβαια οφείλεται στην συνεχή σου προσπάθεια και στην ανάδραση των μελών του φόρουμ που τα έχουν δοκιμάσει.

 

Χαιρετώ και ευχαριστώ

Θανάσης

freecadtest2.zip

Link to comment
Share on other sites

Ναι , έχεις δίκιο , και σε εμένα παρότι στην ΠΥΞΙΔΑ τρέχει μια χαρά , στο FreeCAD δεν τα καταφέρνει να σχεδιάσει το διάγραμμα . Θα προσπαθήσω να το κοιτάξω από αύριο , καθώς τώρα είναι αργά .

Κάτι άσχετα :

- Είδα έχεις προσδιορίσει κάποιους εσωτερικούς τοίχους που έχουν την ίδια εξωτ. θερμ. με την εσωτερική (του δωματίου) . Επειδή λοπόν η διαφορά θερμοκρασία είναι 0 oC , δεν υπάρχουν απώλειες από αυτούς , οπότε δεν χρειάζεται να τους δηλώνεις .

- Είδα επίσης πως απενεργοποίησες τον έλεγχο για το εμβαδό του δαπέδου , και όντως σε κάποια διαφέρουν τα εμβαδά . Έχουν κάποια ιδιαιτερότητα τα δωμάτια ;

Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα και παρότι μου πήρε αρκετή ώρα , βρήκα ποιό ήταν το πρόβλημα . Αυτό όμως που μου πήρε πολύ περισσότερη ώρα ήταν το να βρω το γιατί έγινε . Τελικά το βρήκα και αυτό . Το λάθος ήταν τελικά στην ίδια την ΠΥΞΙΔΑ , όχι στο FreeCAD και πρέπει να προέκυψε όταν αντέγραψες τον όροφο . Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αλλάξει ο δείκτης του επιπέδου . Είναι μία ιδιότητα η οποία παρότι δεν χρησιμοποιείται πουθενά (προστέθηκε στην έκδοση 4.00 ώστε σε μεταγενέστερη έκδοση να αντικαθιστούνται αναμεταξύ τους τα επίπεδα - όπως τα παράθυρα στη Θερμομόνωση) ,, παρόλα αυτά επειδή το FreeCAD την διαβάζει , σε κάποια φάση μπορεί να θεωρήσει κάποιο επίπεδο με δείκτη 0 , κάτι το οποίο το θεωρεί λάθος , οπότε και εγκαταλείπει .

Τέλος πάντων , θα κοιτάξω να ανεβάσω πολύ σύντομα νέα έκδοση ώστε να αποτρέπονται τέτοια ενδεχώμενα . Προς το παρόν μπορείς να κατεβάσεις από εδώ το αρχείο σου , όπου ουσιαστικά το μόνο που άλλαξα ήταν το δείκτη του 2ου επιπέδου , από 0 σε 2 , το οποίο και μπορείς να τρέξεις πλέον και στο FreeCAD .

http://rapidshare.com/files/376155738/FP.p01

Θα κοιτάξω επίσης να κάνω και κάποιες βελτιώσεις στη σχεδίαση του κατακόρυφου διαγράμματος στο FreeCAD .

Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα , ανέβασα την έκδοση 4.05 της ΠΥΞΙΔΑΣ με την οποία αποτρέπονται περιπτώσεις όπου δεν αποθηκεύονταν κατάλληλα οι δείκτες των επιπέδων , με αποτέλεσμα να μην εκτυπόνεται το κατακόρυφο διάγραμμα σωληνώσεων στο FreeCAD .

Το πρόγραμμα βρίσκεται εδώ :

http://rapidshare.com/files/376314404/Pixis_4.05.zip

με το αντίστοιχο βασικό πακέτο εδώ :

http://rapidshare.com/files/376312726/Basic_pachet_number_024.exe

Όσο αφορά το ίδιο το FreeCAD , ανέβασα τη νέα έκδοση 4.04 , όπου η μόνη βελτίωση αφορά την κατάλληλη σχεδίαση των δαπέδων κάτω από τις σωληνώσεις (μερικές φορές σχεδιάζονταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο) .

http://rapidshare.com/files/376296049/FreeCAD_4.04.zip

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.