Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση.Με την οδηγία σου , εμφανίστηκε το μενού Freecad πάνω στην μπάρα.Όμως όταν πάω να επιλέξω οτιδήποτε , μου βγάζει ένα παράθυρο με το μήνυμα run-time error "75" Path/file access error , και τελικά δέν ανοίγει κανένα μενού....μπορείς να μου βρείς λύση και σε αυτό??

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης τώρα που δοκίμασα να κάνω ξανά την διαδικασία , όταν πατάω το LOADFREECADMENU_GREEK , μου βγάζει κάτω στην μπάρα το εξής :Enter name of costumization file to load....

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μαζί με την ευγνωμοσύνη μου για την νέα έκδοση, να σημειώσω ότι η συνεργασία FreeCAD+Pixis είναι, δυστυχώς, ακόμα ανέφικτη για μένα.

Υπάρχει πρόοδος, δηλαδή ανοίγει, πλέον, στο FreeCAD το μενού το οποίο επιτρέπει την αναζήτηση του αρχείου της Πυξίδας για εισαγωγή στο FreeCAD, σε αντίθεση με την προηγούμενη έκδοση. Αφού, όμως, κάνω την επιλογή του αρχείου, τρέχουν όλες οι εντολές, αλλά όταν μου ζητάει να επιλέξω σημείο εισαγωγής και το κάνω, παίρνω το μήνημα:

"error: bad argument type: consp nil"

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχω κάνει κάτι λάθος γιατί τα αρχεία θερμομόνωσης εισάγονται άψογα, όπως και όλες οι βιβλιοθήκες του FreeCAD.

 

Συγγνώμη με την εμμονή σε αυτό το θέμα, αλλά μου φαίνεται είναι από τις λίγες εκκρεμότητες που έχει ακόμα το ζευγάρι FreeCAD/Pixis.

 

Με χαιρετισμούς,

Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

thanvg , δυστηχώς πάντα θα υπάρχουν προβλήματα , είτε στην επιμέρους λειτουργία τους , είτε στη συνεργασία τους . Και τα δύο βλέπεις προέρχονται από έναν ερασιτέχνη προγραμματιστή :) . Θα το ξανακοιτάξω καθώς αυτό το consp, δεν το έχω ξαναδεί :confused: . Δε μου λες , το αρχείο στη Πυξίδα δουλεύει καλά ή μήπως σου βγάζει προειδοποιητικά μηνήματα ; Έχεις βάλει την τελεία για υποδιαστολή ;

 

pchrissia , πηγαίνε Tools > Options . Εκεί , σε κάποια καρτέλα (αν θυμάμαι καλά στην 1η , δεν έχω εδώ το AutoCAD) φαίνονται όλες οι διαδρομές του AutoCAD . Είναι φορτομένη η διαδρομή για το FreeCAD ;

Link to comment
Share on other sites

Άν κατάλαβα καλά , πήγα στο tools , options , και στον πρώτο υποφάκελο , λεέι search paths , file names and and file locations , και απο κάτω έχει μιά σειρά απο αρχεία.Εκει μέσα λοιπόν δέν αναφέρεται πουθενά αρχείο freeCad....Τί πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

thanvg , δούλεψε το αρχείο ; Αν όχι , στείλτο μου και εμένα να του ρίξω μια ματια .

pchrissia , στην καρτέλα Files , πάτα το κουμπί Add... και συμπλήρωσε τη διεύθυνση :

xxx\FreeCAD

και πάτα Enter . Και μετά δώσε και την :

xxx\FreeCAD\Blocks

Όπου xxx , η διεύθυνση εγκατάστασης του AutoCAD (π.χ. C:\Program Files\AutoCAD 2020) .

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα... το ίδιο μήνυμα βγάζει...Να ρωτήσω κάτι?Μάλλον κοτσάνα θα είναι διότι δέν είμαι πολύ σχετική , όμως , παίζει κανένα ρόλο που στον υπολογιστή μου το Program Files to λέει Αρχεία Εφαρμογών , ενώ μέσα στο files του autocad το έχει σάν program files??Υπάρχει περίπτωση να μήν το βρίσκει για αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο · δεν το έχω ξανακούσει αυτό :confused: . Μήπως έχεις Windows Σβήστα ; Πάντως , κοίτα , η ιδέα είναι να προσδιορήσεις τους δύο παραπάνω φακέλους . Στην ανάγκη πρόσθεσε και με τις δύο διευθύνσεις . Μην ανυσηχείς , δεν πειράζει καθόλου αν προσδιορίσεις περισσότερες διευθύνσεις . Φρόντησε μόνο , αφότου προσδιορήσεις τους δύο φακέλους , να κλείσεις το παράθυρο πατώντας το ΟΚ .

Α , αλήθεια , μέσα στο φάκελο του AutoCAD σου , έβαλες τον φάκελο FreeCAD ;

Link to comment
Share on other sites

E ναι , είπαμε οτι είμαι άσχετη αλλα όχι τόσο..:).. Μάλιστα μου έχει βγάλει και το εικονίδιο στην μπάρα.Απλά όταν πατάω κάποια απο τις επιλογές που έχεις στο FreeCAD , μου βγάζει εκείνο το Error μήνυμα.Όντος windows vista έχω.. είναι lap top και το είχε μέσα..Μάλλον αυτό θα φταίει και είναι πολύ κρίμα διότι έχω ακούσει οτι είναι τέλειο το προγραμμα σου...

Όταν μπώ στον φάκελο C , το program files to λέει Αρχεία εφαρμογών.Άν όμως πάω πάνω στο εικονίδιο του autocad 2008 και πατήσω απο τις ιδιότητες να δώ πού βρίσκεται ,στην διαδρομή του λέει program files...To έβαλα καί με τις δύο μορφές.Με την μορφή program files το δέχεται , αλλα μετά πάλι το error βγάζει.Με την μορφή Αρχαία εφαρμογών , δέν το δέχεται καθόλου.Μου λέει οτι δέν βρίσκει τέτοια διαδρομή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.