Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Γνωρίζεις με ποιον τρόπο μπορώ να περάσω το πρόγραμμά σου σε zwcad (intellicad); Έχω την εντύπωση ότι λειτουργεί μόνο με μια ειδικά τροποποιημένα έκδοση vba, οπότε και εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Ίσως το έχει ψάξει κανείς περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως ξέρει κανείς αν λειτουργεί το freecad με autocad σε 64bit μορφή. Το εγκατέστησα και παρουσιάζει προβλήματα. Αν και έβαλα το freecad στο menu και έχει όλα τα submenus δεν μπορεί να τα φορτώσει. ''autocad could not find an object that it's not on the machine". Τί κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχείο Word "Γενικά πέρι FreeCAD" περιγράφονται λύσεις για κάποια από τα προβλήματα . Δεν έχω σε αυτόν τον υπολογιστή το FreeCAD γι'αυτό δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα του αρχείου , αλλά αυτό πρέπει να είναι .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Iliekater (μια και δεν γνωρίζω το πραγματικό σου όνομα), δε θα σε καθυστερήσω με πολλές ευχαριστίες (κάποιες από τις οποίες στις έχω ήδη μεταφέρει για την Πυξίδα στο φόρουμ), θα αναφέρω απλά ότι έχεις την απεριόριστη ευγνωμοσύνη μου.

 

Θέλω να σε απασχολήσω για ένα μικρό θεματάκι:

 

Εγκατέστησα σήμερα το FreeCAD σε περιβάλλον AutoCAD Architecture 2009. Ακολούθησα τις οδηγίες και πράγματι εγκαταστάθηκαν όλα μια χαρά. Δουλεύουν ΟΛΕΣ οι εντολές, τόσο για την εισαγωγή blocks, όσο και για την συνεργασία του FreeCAD με την Πυξίδα για τη Θερμομόνωση και τις Καταγραφές.

Το ΜΟΝΟ που δεν δουλεύει (και που είναι και το μόνο που με ενδιαφέρει άμεσα, σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι) είναι η συνεργασία του FreeCAD με την Πυξίδα για την Θέρμανση. Δεν λειτουργεί καθόλου η εντολή PIXISTHERMAL, είτε από το μενού του FreeCAD είτε από τη γραμμή εντολών. Παράγεται το μήνυμα

 

"PIXISTHERMAL

Execution error0"

 

Έχεις κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Νομίζω ότι με το AcadArch δεν υπάρχει θέμα, γιατί ΟΛΑ τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χαρά.

 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, και βέβαια για όλα μέχρι τώρα.

 

Με πολλούς χαιρετισμούς

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι αφού δοκίμασα την εγκατάσταση του FreeCAD και σε άλλο pc με AutoCAD 2006, με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα: δουλεύουν όλες οι εντολές, συμπεριλαμβανόμενων και των PIXISREGISTRATIONS, PIXISTHERMOISOLATION. Η μόνη εντολή που δεν λειτουργει είναι η PIXISTHERMAL που οδηγεί σε μήνυμα "Execution error0"...

 

Να σημειώσω μοναχά, ότι, σε καμία από τις δύο εγκαταστάσεις δεν μου βγήκε μήνυμα ενεργοποίησης Μακροεντολών, αλλά, αφού η πλειοψηφία των εντολών του FreeCAD λειτουργεί, υποθέτω ότι είναι ήδη ενεργοποιημένες.

 

Αυτά από εμένα, δεν έχω κάποια ιδέα για τη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο . Φαίνεται πως κάτι στράβωσα με την προηγούμενη έκδοση ... Ένα κουμπάκι να μεταονομάσεις και όλα μένουν στον αέρα . Ελπίζω το σαβατοκύριακο να ανεβάσω νέα έκδοση μιας και θέλω να προσθέσω και τους πυροσβεστήρες σχετικά με τη νέα διαταγή του Π.Σ. . Ε ρε γλέντια που έχουν γίνουν τώρα με τα Σ.Τ.Ε. ! Θα μπλέξουμε τους σωλήνες !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχαρητήρια για το πρόγραμμα, έχω όμως ένα πρόβλημα. Όταν δίνω την εντολή φορτώματος του μενού του FREECAD, το AUTOCAD ''λέει'' enter name of customization file to load. Ποιο αρχείο πρέπει να του υποδείξω;

 

Άκυρο,το βρήκα, το FreeCAD_Greek.mnu

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ακούγεται πολύ καλό το προγραμματάκι... πήγα να το στήσω αλλα όταν πατάω την εντολή RELOADFREECADMENU_GREEK μου βγάζει παράθυρο διαλόγου που έχει το εξής μήνυμα : Run time error 75 , path/file access error , ενώ στην γραμμή εντολών γράφει :

RELOADFREECADMENU_GREEK Execution error0.

Είναι δυνατόν να με βοηθήσει κανείς να προχωρήσω στην εγκατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα την αναβάθμιση 4.03 την οποία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ :

http://rapidshare.com/files/367965618/FreeCAD_4.03_Full.zip

Συμπλήρωσα μερικά σύμβολα στα Πυροσβεστικά είδη και διόρθωσα το πρόβλημα με την εφαρμογή Θέρμανσης .

 

pchrissia , δοκίμασε αντί της :

RELOADFREECADMENU_GREEK

να δώσεις την :

LOADFREECADMENU_GREEK

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.