Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

φιλε iliekater καλησπερα και συγχαρητηρια για την δουλεια σου!το προγραμμα ειναι απλα κορυφαιο.μολις σημερα το εγκατεστησα στο pc μου ομως αντιμετωπιζω το προβλημα με τις διαστασεις.πηγα στο link tou rapidshare οπου ειχες ανεβασει καποιο αρχειο αλλα μου γραφει error με αποτελεσμα να μην ξερω τι να κανω.ευχαριστω για το χρονο σου!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως προσπαθείς να τρέξεις κάποια παλιότερη έκδοση του προγράμματος ; Η εκάστοτε τρέχουσα έκδοση είναι εκείνη που αναγράφεται στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εχω εγκαταστησει την εκδοση 4.04 αλλα αυτες οι σελιδες http://rapidshare.com/files/108644120/KATERDIMENSIONSTYLE.zip.html και http://rapidshare.com/files/106478242/KATERDIMENSIONSTYLE.zip.html μου γραφουν error με αποτελεσμα να μην εχω την δυνατοτητα να βαλω διαστασεις.συγκεκριμενα οταν παταω διαφορα---στυλ διαστασεων δεν κανει τιποτα!οπως διαβασα στις αρχικες σελιδες το ειχε και αλλος αυτο το προβλημα και φανταζομαι οτι λυθηκε με τα παραπανω αρχεια.

 

 

παιδια καποια βοηθεια με το προβλημα μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθώ αλλά στο Autocad 2010 η υποστήριξη VBA ΔΕΝ είναι εγγενής. Πρέπει να κατεβάσει κανείς ένα αρχείο 97 MB περίπου και μετά την σωστή εγκατάστασή του , το 2010 αποκτά υποστήριξη VBA .

 

Περισσότερα γι' αυτό ,εδώ.

 

Για ένα πρώτο ξεκίνημα ανάπτυξης πρόσθετων και εφαρμογών σε ΝΕΤ πλατφόρμα , βρήκα αυτό. Σίγουρα θα υπάρξει και αναλυτική τεκμηρίωση των προτύπων ώστε η ανάπτυξη λογισμικού να "τρέχει" απρόσκοπτα στη νέα πλατφόρμα.

 

Προτού το ελέγξεις αυτό , μην περάσεις στην εξαιρετικά επίπονη (στη φάση αυτή) και χρονοβόρο διαδικασία upgrading σε πλατφόρμα ΝΕΤ.

 

Και συγχαρητήρια για την εξαιρετική σου δουλειά Ηλία.

 

 

Η σελιδα που ανεφερεις δεν ανοιγει καν.

Δηλαδη σε autocad 2010 δε μπορω να κανω add κανενα αρχειο vba.

Καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δοκιμάστε να φορτώσετε χειρονακτικά το μενού του FreeCAD . Δεν θυμάμαι από πού ακριβώς είναι στα Tools , αλλά γίνεται και με την εντολή MENULOAD . Φορτώστε το αρχείο FreeCADmenu_Greek .

Τι κάνει το Creative Commons ;

 

έκανα την εγκατασταση και προέκυψε το ίδιο πρόβλημα, δλδ ζητάει cui file. Δοκίμαδα με το Menu load για να το φορτώσω αλλά και πάλι μου εμφανίζει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει το freecadmenu_greek. Κάνω κάτι λάθος?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς σε νεότερες εκδόσεις του AutoCAD τα προβλήματα είναι πιο συχνά . Όσο αφορά τις διαστάσεις , είναι ένα στοιχειομένο πρόβλημα καθώς τόσο καιρό δεν έχω μπορέσει να καταλάβω τι ακριβώς φταίει ...

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό το πρόγραμμα σου iliekater! Έχω εντυπωσιαστεί. Το έκανα εγκατάσταση χθες και αφού ακολούθησα τα μηνύματα ένα ένα έλυσα(πιστέυω) όλα τα μικροπροβλήματα. Όταν ασχοληθώ λιγο παραπάνω και παρατηρήσω κάτι καινούργιο, όπως διαπίστωσα είσαι έτοιμος για να τα λύσεις όλα..... Ευχαριστώ και πάλι και πιστέυω οτι ειναι ενα καλό μάθημα σε όλους εμάς για το πως θα πρεπε να λειτουργούν οι συνάδελφοι.....

 

Keep Rocking.....

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προσφορά σου συνάδελφε, το αρχείο αυτό είναι πολύ σημαντικό για κάθε μηχανικό που δε μπορεί να διαθέσει λεφτά για την αγορά προγραμμάτων (ιδιαίτερα για τους νέους μηχανικούς και τους φοιτητές).

Link to comment
Share on other sites

Χίλια μπράβο iliekater.

 

Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί συνάδερφοι που συνεισφέρουν με δωρεάν εργαλεία. Σκέψου μόνο πόσο υπερεκτιμημένα είναι τα προγράμματα που απευθύνονται στον κλάδο μας, και συν τοις άλλοις σε υποχρεώνουν να πληρώνεις συνδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.