Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Στο AutoCAD 2010 και αφού έχω κάνει την εγκατάσταση του update που υποστηρίζει VBA, με την εντολή RELOADFREECADMENU_GREEK ή LOADFREECADMENU_GREEK δεν εμφανίζει το FreeCAD στην γραμμή του μενού, το οποίο, παρεπιπτόντως είναι RIBBON, αλλά στην γραμμή εντολών ζητάει να εισάγουμε όνομα αρχείου: Enter name of customization file to load.

 

Καμιά βοήθεια.....?

Link to comment
Share on other sites

Το ribbon είναι το νέο μενού του autocad. Για να εμφανίσουμε το "παλιό" πληκτρολογούμε MENUBAR (ENTER) και μετά 1 (ENTER).

(από autocad 2009 και μετά)

 

Και αν θέλουμε να έχουμε ολόκληρη την "παλία" μορφή του autocad (δηλαδή το workspace) αν πάμε κάτω δεξιά στην οθόνη έχει ένα γρανάζι (εικονίδιο). Από εκεί επιλέγουμε "autocad classic" και όλα θα γίνουν... "όπως παλιά" :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αυτό αλλά, περισσότερο ψάχνω μια λύση που να μη χρειστεί να βγάλω το ribbon γιατί κατά βάθος μ' αρέσει :). Τουλάχιστον στο Inventor είναι χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες καλά το post μου. Δίνω 2 λύσεις! Η 2η είναι να αλλάξεις το workspace.. Η 1η όμως ήτανε να πληκτρολογήσεις MENUBAR, 1.

Δεν εξαφανίζει το ribbon.. Εμφανίζει το MENU BAR.

Link to comment
Share on other sites

Στο AutoCAD 2010 και αφού έχω κάνει την εγκατάσταση του update που υποστηρίζει VBA, με την εντολή RELOADFREECADMENU_GREEK ή LOADFREECADMENU_GREEK δεν εμφανίζει το FreeCAD στην γραμμή του μενού, το οποίο, παρεπιπτόντως είναι RIBBON, αλλά στην γραμμή εντολών ζητάει να εισάγουμε όνομα αρχείου: Enter name of customization file to load.

 

Καμιά βοήθεια.....?

 

και εμένα το ίδιο παιδιά, καμιά λύση...???

 

 

Λοιπόν μετα απο αρκετο ψάξιμο κατεληξα στο εξής και δούλεψε

 

Γράφουμε : freeCAD_Greek.mnu και enter :P

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.