Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Μιχάλη , κοίτα στο τέλος του αρχείου "Γενικά περί FreeCAD.doc" όπου περιγράφονται λύσεις σε κάποια προβλήματα του προγράμματος . Ίσως βοήθησει .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κάντε δεξί click στο φάκελο του FreeCad και δώστε πλήρη δικαιώματα, συν όλα τα προηγούμενα.

Βέβαια το run-time error "52" δεν κατάφερα να το σβήσω

 

φιλε, τι ακριβως κανουμε για να δώσουμε πλήρη δικαιώματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα.. χρησιμοποιώ 2 εκδόσεις του autocad την 2005 και την 2011(x64)..

Δοκίμασα να περάσω το freecad και στις δυο εκδόσεις χωρίς αποτέλεσμα..

Στην μεν 2005, ενώ ενσωματώθηκε κανονικά στο πρόγραμμα πατώντας σε οποιαδήποτε βιβλιοθήκη βγαίνει το μύνημα "Microsoft Forms: Could not load an object because it is not available on this machine".Ύστερα βγαίνει το παράθυρο με τα blocks αλλά δεν μπορεί να εισαχθεί τίποτα στο σχέδιο (εδώ μπορεί να κάνω λάθος κι έγω :roll:)..

Στην δε 2011 δεν γίνεται φόρτωση των εφαρμογών του freecad με την εντολή APPLOAD και μου βγάζει το μήνυμα: "Σφάλμα: Unable to unload this file: C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2011\FreeCAD\BathBlocks.dvb" (φυσικά δεν γίνεται μόνο με το bathblocks, αλλά με όλα)

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.. χρησιμοποιώ 2 εκδόσεις του autocad την 2005 και την 2011(x64)..

Δοκίμασα να περάσω το freecad και στις δυο εκδόσεις χωρίς αποτέλεσμα..

Στην μεν 2005, ενώ ενσωματώθηκε κανονικά στο πρόγραμμα πατώντας σε οποιαδήποτε βιβλιοθήκη βγαίνει το μύνημα "Microsoft Forms: Could not load an object because it is not available on this machine".Ύστερα βγαίνει το παράθυρο με τα blocks αλλά δεν μπορεί να εισαχθεί τίποτα στο σχέδιο (εδώ μπορεί να κάνω λάθος κι έγω :roll:)..

Στην δε 2011 δεν γίνεται φόρτωση των εφαρμογών του freecad με την εντολή APPLOAD και μου βγάζει το μήνυμα: "Σφάλμα: Unable to unload this file: C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2011\FreeCAD\BathBlocks.dvb" (φυσικά δεν γίνεται μόνο με το bathblocks, αλλά με όλα)

Γνωρίζει κανείς κάτι;

 

Και μενα συμβαινει το ιδιο με Autocad 2012 x64.Καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το σύνδεσμο του chrisven :

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=808&page=43

για το φόρτωμα της VBA σε AutoCAD 2010 , 2011 και 2012 (τόσο σε 32 bits όσο και σε 64 bits) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

GLOBALSETTINGS Unknown command "GLOBALSETTINGS". Press F1 for help.

 

Windows 7 x64, Autocad 2012 x64 ,

κατάφερα να εμφανίσω την μπάρα πάνω στην γραμμή αλλά ότι και να πατήσω μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα.

ακόμα και από την αρχή

Unknown command "LOADFREECADSUPPORTPATHS". Press F1 for help.

 

Κατα τα άλλα εγκατέστησα την VBA από την ανωτέρω σελίδα, άνοιξα τις μακροεντολές και το automatation, αλλά τίποτα.

Τρέχω το Autocad σαν διαχειριστής, έχω δώσει πλήρη δικαιώματα στον φάκελο freecad, έχω κάνει και δυο τούμπες αλλά τίποτα.

 

Unknown command "RELOADFREECADMENU_GREEK". Press F1 for help.

Command: FURNITUREBLOCKS Unknown command "FURNITUREBLOCKS". Press F1 for help.

όλα είναι άγνωστα...

Καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.