Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Παιδια αρχιζω να ασχολουμε με το freecad..

 

Κανω μονος μου σχεδια απλα..

 

Θα ηθελα να μου πειτε υπαρχει καποιο αρχειο pdf με οδηγιες...

 

Και καποιος αμα μπορει να μου στειλει μερικα απλα σχεδια να τα κανω μονος μου να δω τι να καταφερω θα του ημουν υποχρεως..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί δεν κοιτάς τα βιβλία Μηχανολογικού Σχεδίου; Έχουν αρκετά παραδείγματα μηχανολογικών εξαρτημάτων.

Αν θέλεις να σου στείλω ένα μηχανολογικό σχέδιο μιας φυγοκεντρικής αντλίας.

Είναι όμως δύσκολο σχέδιο για ξεκίνημα δεν είναι απλό.

 

Α, τώρα το θυμήθηκα. Κοίταξε και τα ρουλεμάν της SKF. Σε κάποιο εγχειρίδιο της εταιρείας στις τελευταίες σελίδες είχε καμιά δεκαριά μηχανολογικά σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Αγαπητέ iliekater, κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω κι εγώ για το σημαντικό εργαλείο το οποίο αφιλοκερδώς μας διαθέτεις.

Πρόβλημα: Δεν είχα εγκαταστήσει παλιότερες εκδόσεις της εφαρμογής και εγκατέστησα πρώτη φορά την τελευταία έκδοση. Οι εντολές λειτουργούν κανονικά όμως τα blocks δεν μπαίνουν μέσα στο σχέδιο. Διάβασα και ξαναδιάβασα τους διάφορους τρόπους αντιμετώπισης προβλημάτων. Έκανα και ξαναέκανα εγκατάσταση της εφαρμογής, όμως δίχως αποτέλεσμα. Κάπου στα πρώτα μηνύματα αυτού του forum, κάνεις μια αναφορά στην πιθανή απουσία του φακέλου block στο directory Autocad/FreeCAD. Διαπίστωσα ότι αυτός ο φάκελος σε μένα δεν υπάρχει. Έχεις να προτείνεις κάποια λύση; Ευχαριστώ.

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

a. win7, 32 bit

b. autocad2009

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δύο πράγματα μου περνούν από το μυαλό :

1) Θα πρέπει ως υποδιαστολή να έχει οριστεί η τελεία και όχι το κόμα .

2) Το συμπιεσμένο αρχείο περιέχει δύο φακέλους . Αυτοί θα πρέπει να τοποθετηθούν μέσα στο φάκελο του AutoCAD , π.χ. μέσα στο :

D:\Program FIles\AutoCAD 2009

C:\Program Files (x86)\AutoCAD 2009

C:\Program Files\AutoCAD Mechanical 2008

και ούτω καθεξής .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.