Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Καλημερα σας!!!Ειμαι καινουργια στο forum και καινουργια συνάδελφος!!!"Ψαριλα" μυρίζω ακόμα....Προσπαθούσα για μέρες να εγκαταστήσω το FreeCAD και όπως είπε και ο δημιουργός του προγράμματος δοκίμασα τα πάντα μέχρι και Ultrex!!!Τελικά είναι πολύ απλό (αν και ξέρω πόσο εκνευριστικό είναι αυτό που λέω για όσους ακόμα προσπαθούν και παρα τρίχα γλιτώνει το pc από το σπάσιμο κάθε φορά οπυ βγαίνουν αυτά τα σπαστικά μηνύματα...)Εγκατέστησα το πρόγραμμα και σε Η/Υ με vista και autocad 2008 και σε Η/Υ με windows 7 και autocad 2008.Και στα δύο επιτυχημενα!Ο τρόπος?

1)Εγκατέστησα το πρόγραμμα όπως αναφέρει ο φάκελος "Γενικά Περί FreeCAD" που είναι μέσα στο φάκελο που κατεβάζουμε από τον πρώτο σύνδεσμο που βρίσκεται στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος στο forum.

2)Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του ΠΙΞΙΣ όπως αναφέρει στις οδηγίες που υπάρχουν στη σελίδα του forum αλλα και μέσα στο φάκελο που κατεβάζουμε.

3)Πατάω δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο της συντόμευσης του autocad και επιλέγω εκτέλεση ως διαχειριστής.

Αυτό ήταν όλα τα πρόβλήματα που είχα εξαφανίστηκαν.

 

!!!Δεν έκανα καμία από τις ενέργειες που αναφέρονται από πολλούς συναδέλφους γιατί πολύ απλά όλα τα έχει συμπεριλάβει ο -πραγματικά κολλητός μας- φίλος iliekater στην τελευταία εκδοση που κατεβάζουμε.

Ακολούθησα κατα γράμμα ΜΟΝΟ ό,τι έλεγαν μέσα οι φάκελοι οδηγιών και των δύο προγραμμάτων.

 

Σε όποιον μπορώ να φανω χρήσιμη σε κάτι θα χαρώ πολύ να βοηθήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έχετε παρατηρήσει, λειτουργεί το κουμπί της φήμης. Όσοι έχουν φήμη >30 μπορούν να αξιολογούν - αποδίδουν φήμη. Το άνοιγμα αυτής της λειτουργίας και στα απλά μέλη θα γίνει συν τω χρόνω, όπως και η λειτουργία του "Ευχαριστώ" η οποία θεωρώ ότι θα πρέπει να προστεθεί.

Πιστεύω ότι ο ΑΞΙΟΣ και ανιδιοτελής συνάδελφος iliekater με την προσφορά του προγράμματός του, το λιγότερο που αξίζει είναι να του αποδώσουμε τη φήμη που του αρμόζει αξιολογώντας τον θετικά!

GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μια ερώτηση περί εκτυπώσεων. Υπάρχει τρόπος όταν εκτυπώνω ένα σχέδιο να μου κόβει το χαρτί μόλις τελειώσει το σχέδιό μου και να μη μου βγάζει λευκό υπόλοιπο? Γνωρίζω πως μπορείς να κάνεις custom χαρτί στη διάσταση που θες. Το ζητούμενο είναι αν μπορείς να κάνεις ένα μεγάλο custom αλλά μόλις τελειώσει το σχέδιο να σταματήσει να τραβάει το ρολό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω εγκαταστήσει πλήρως και επιτυχημένα το FreeCAD 4.04 σε Autocad 2005.

Σε απόπειρα να το εγκαταστήσω σε ελληνικό Autocad Architecture 2009 υπάρχει το εξής πρόβλημα:Στο βήμα 6)"Φόρτωμα του μενού του FreeCAD" και αφού πληκτρολογήσω RELOADFREECADMENU_GREEK στην γραμμή εντολών μου εμφανίζεται το μήνυμα:"Enter name of customization file to load".Τίς πταίει;

ΥΓ:iliekater περιττό να πω ότι η εφαρμογή απλά ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παιδιά. Είχα εγκαταστήσει το freecad σε autocad 2008 και 2010 στον ίδιο υπολογιστή και όλα ήταν οκ. Σήμερα ξαφνικά όταν άνοιξα το autocad δεν δούλευε το freecad. Για την ακρίβεια δουλεύει μόνο η εντολή με τις διαστάσεις. Σε όλες τις άλλες μου βγάζει μύνημα στην γραμμή εντολών execution error 0. Μπορεί να λυθεί το πρόβλημα;

 

Υ.Γ. Δοκίμασα να φορτώσω ξανά το freecad αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Butcher , δοκίμασε την εντολή LOADFREECADMENU_GREEK (χωρίς το RE μπροστά) .

d1m1tr1s : περίεργο ! Αυτό δεν το έχω ξανακούσει ... Μήπως άλλαξες τις ρυθμίσεις στα Windows για την υποδιαστολή ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Command: VARIOUSBLOCKS Execution errornil

Command: (setq GlobalLanguage "English")

"English"

 

το βγάζει όταν πάω να ανοίξω το παράθυρο των block

δεν μου τα ανοίγει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δώσεις στη γραμμή εντολών :

!L_Start_of_VARIOUSBLOCKS (με θαυμαστικό μπροστά)

και πάτα ENTER .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.